rudolf.th
09.02.20,02:02
Dobrý deň, som vlastníkom nehnuteľnosti (polyfunkčný dom), kde sú aj nebytové priestory, ktoré mám v prenájme. Zákon ustanovuje, že daňovník, ktorý dosahuje príjmy z prenájmu, a ktorý uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňový výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o:
a) príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov podľa § 10 ods. 1 písm. a) až d) zákona o účtovníctve,...

Mojou otázkou je, či v tomto prípade mesačné výpisy z účtu, na ktorý nájomca uhrádza nájomné sú osebe účtovným dokladom, alebo treba z banky vyžiadať na každú platbu (položku) zvlášť doklad? Výpisy z účtu sú výpisy, ktoré si sám tlačím po prihlásení sa do internet bankingu VÚB.

Ak treba od banky zvlášť doklad pre tieto prípady, tak je možné všetky platby nájomného uviesť na jednom doklade ako jednotlivé položky dokladu?

Predmetné nebytové priestory nie sú zaradené do obchodného majetku.

Za odpoveď vám vopred ďakujem.
veronikasad
09.02.20,04:21
Elektronický výpis z bankového uctu je účtovným dokladom, nic ine z banky žiadať nemusíš. Predpokladam, ze s každým najomcom mas uzatvorenú najomnu zmluvu, v ktorej je uvedena vyska a splatnost nájomného...
misoft
09.02.20,08:33
Poradil by som ešte jednu vec: nastaviť si v banke, aby ti výpisy chodili elektronicky ako PDF súbory. Tie sú (ak sa nemýlim) elektronicky podpísané, nakoľko sú aj šifrované (heslo k ich odomknutiu má klient).
PDF si vieš otvoriť a vytlačiť, samotný PDF súbor môžeš archivovať a na požiadanie ho vždy otvoriť.
mari2x
09.02.20,09:19
Takže výpis z účtu obsahuje všetky náležitosti , ktoré vyžaduje zákon od fa - účtovného dokladu ?
(napr ičdph ?

Milé prekvapenie !
avalik
09.02.20,09:58
danova evidencia musi obsahovat evidencie nie len podla pism. a) ... ale aj dalsie evidencie ...az po e) a tam sa ti objavia aj doklady, ktore IC DPH mozu obsahovat

si platitel dph?

bankovy vypis patri do a) ... na bankovom vypise riesis DPH len v suvislosti s uhradou dane ci prijatim nadmerneho odpoctu,

evidencia DPH je samostatne, kedy a ako uvadzat IC DPH, riesi zakon o DPH - nie zakon o dani z prijmov, nie zakon o bankach
Žabinka
09.02.20,15:58
čo má výpis z účtu spoločné s náležitosťami faktúry? nerozumiem tvojmu komentáru.. načo by sa mal na výpise z účtu uvádzať údaj ako napr. IČ DPH? k čomu by to slúžilo? z bankového účtu sa predsa neriešia zdaniteľné plnenia, ale úhrady..
trošku nerozumieš pojmom náležitosti faktúry vs. náležitosti účtovného dokladu..
veronikasad
10.02.20,07:40
Milan, zase si múdry ako radio...