Socha
07.09.06,13:59
Prosím Vás o pomoc.
Dodávame do rôznych krajín v zahraničí konštrukcie aj s montážou. Montáž pre nás od júla začala vykonávať firma - živnostník. Doteraz to robili naši zamestnanci.
Problém je v tom, že niektoré náklady sú fakturované aj uhrádzané z nášho firemného účtu - napr. im zabezpečíme ubytovanie, poistenie cestových nákladov, vybavenie víz.... Rada by som vedela, či je nejako možné to zmluvne ošetriť a dávať si to priamo do nákladov alebo či je všetky tieto náklady potrebné refakturovať na tú firmu, ktorá s pomocou svojich zamestnancov tieto služby vykonáva.
V prípade refakturácie je tam zase otázka DPH - s alebo bez? Nemáte s tým niekto skúsenosti, ako to všetko účtovať aby to bolo všetko v súlade so zákonom? Budem veľmi povďačná za každú radu.
BOBY
07.09.06,12:12
Prosím Vás o pomoc.
Dodávame do rôznych krajín v zahraničí konštrukcie aj s montážou. Montáž pre nás od júla začala vykonávať firma - živnostník. Doteraz to robili naši zamestnanci.
Problém je v tom, že niektoré náklady sú fakturované aj uhrádzané z nášho firemného účtu - napr. im zabezpečíme ubytovanie, poistenie cestových nákladov, vybavenie víz.... Rada by som vedela, či je nejako možné to zmluvne ošetriť a dávať si to priamo do nákladov alebo či je všetky tieto náklady potrebné refakturovať na tú firmu, ktorá s pomocou svojich zamestnancov tieto služby vykonáva.
V prípade refakturácie je tam zase otázka DPH - s alebo bez? Nemáte s tým niekto skúsenosti, ako to všetko účtovať aby to bolo všetko v súlade so zákonom? Budem veľmi povďačná za každú radu.
My robíme podobne. Montáže v zahraničí pre nás vykonávajú podnikatelia-živnostníci. Vybavujeme víza,pracovné povolenia, poistenia atď. Tiež som to chcela dávať do nákladov, lebo zmluvne to máme ošetrené, ale požiadala som o názor daňové riaditeľstvo a to zastáva jednoznačne názor, že je to náklad živnostníka a nie nás. Tak to robíme tak (aby som sme sa vyhli DPH ) že zaplatené poplatky za živnostníkov účtujem ako poskytnuté preddavky na práce s analytickým členením na jednotlivých subdodávateľov a tie im potom z faktúry odpočítam. Inak by sme to museli fakturovať podľa vyjadrenia audítora a daňového poradcu ako sprostredkovateľské služby s DPH
Socha
08.09.06,04:36
Ale keď je napríklad na doklade napísané meno našej firmy, ako si to potom dá do účtovníctva on? Alebo on tie doklady vôbec neúčtuje? Napr. za vybavenie víz nám teraz prišla na našu firmu faktúra - ako to robíte potom?
A ináč napr. konkrétne čo sa týka ubytovania bola som sa pýtať na daňový úrad, lebo máme faktúru zo zahraničia aj s DPH na ubytovanie zamestnancov nášho dodávateľa, že ako to mám refakturovať nášmu dodávateľovi - a oni mi volali, že to má byť bez DPH, pýtala som sa aj jednej auditorky a tiež povedala, že bez DPH. Tak neviem. Akurát mi nevedeli povedať na aký paragraf by som sa na faktúre mala odvolať.
Tak som ešte pre istotu písala na daňové riaditeľstvo, ale ešte som nedostala odpoveď - im to trvá tak mesiac, tak som zvedavá ešte na ich stanovisko.