Olga68
10.02.20,14:43
môže FO - SZČO fakturovať sumu za odpracované hodiny, za inu FO - SZČO /alebo možno ani nemá otvorenú živnosť ten druhy/? A môže živnostník FO dať objednávku inej FO-SZČO a potom fakturovať na seba aj za tu druhu osobu? Resp. môže FO-SZČO podpísať objednávku na 2 osoby a potom to aj fakturovať?
Tweety
10.02.20,13:51
Nemôže fakturovať hodiny za inú szčo a už vôbec nie za FO bez živnosti. To, na čo sa pýtaš, je nezákonné.
Olga68
10.02.20,14:17
Ďakujem za odpoveď. Vyvijaju sa tu na mňa tlaky, že je možné, aby bola dana objednávka jednému živnostníkovy, pracovať by išli dvaja a ten jeden by nam to vyfakturoval, nepači sa mi to, pretože vôbec neviem čo ten druhy je zač a pod.
veronikasad
10.02.20,15:41
Keby to ten prvy urobil, ako sa podelia? Uz som sa s tym stretla, potom mal ten prvý hlavu v smutku, stal sa platitel DPH, vysoke odvody, preddavky na dan...
jslancik
10.02.20,16:02
nech čítam ako čítam tvoju otázku, problém v tom nevidím. skús si to rozmeniť na drobné. v čom vidíš konkrétne problém? v akej oblasti? že o tom druhom nič nevieš je problém peňazí (dôvery) a možno zodpovednosti za danú prácu. ak máš na starosti iba účtovníctvo, tak ti to môže byť fuk. to nech si rieši szčo č. 1.

ty môžeš fakturovať (resp. szčo č. 1) úplne hocičo - v rámci vlastných živností - čo mu schváli jeho klient. ak si vysvetlia, že tu vo faktúre máš aj prácu tohto týpka (szčo č. 2), tak to môže byť obom stranám šum-a-fuk. aj tebe ako strane tretej. problém sú skôr tie HODINY z hľadiska závislej práce.

objednávky sú úplne irelevantné z hľadiska účtovníctva a následností. ak sú objednávky veľmi dôležité vo vzťahu ku zákazníkovi, tak to treba zvážiť. on musí odpovedať na tvoju otázku, či môže práce z dvoch objednávok fakturovať jeden subjekt alebo ako.

ďalšia otázka je, či toto riešiš rok 2019 alebo budúce veci. treba zhodnotiť riziká, ale to musí urobiť szčo č. 1, nie ty. riziká vo vzťahu ku klientovi a vo vzťahu k szčo č. 2. A v prípade budúcich veci vo vzťahu k prípadnej kontrole na pracovisku.

to, čo popisuješ, sú normálne odberateľsko-dodávateľské vzťahy. väčšia firma (alebo szčo č. 1) príjme objednávku, a robí na nej pre szčo č. 1 viacero szčo resp. osôb. či tieto osoby/szčo vystavujú faktúry szčo č 1, je vec druhá. potom je záležitosť viac či menej čierna.

ale možno mi na tvojej otázke niečo uniklo... napríklad to, že ty si pravdepodobne ten klient. no to máš jednoduché - teba nemá čo zaujímať, čo je "ten druhý" zač. pod práce a ich kvalitu sa podpísal ten prvý (kto fakturuje a s kým je spísaná zmluva či objednávka). ako sa oni podelia a vysporiadajú, je ich vec. v ZoD či objednávke býva klauzula o nelegálnej práci v prípade kontroly počas výkonu prác.

samozrejme, že tvoj dodávateľ nemusí prísť sám a úplne sám vykonať dané práce. to by ste museli mať výslovne v zmluve ošetrené, že jedine on osobne ich môže vykonať.
jslancik
10.02.20,16:08
nedramatizuješ to trocha? je to úplne bežná vec.
jslancik
10.02.20,16:10
ale to nemá prečo Olinku zaujímať, že? ona je totiž asi účtovníčka klienta, nie szčo - zhotoviteľa.
Olga68
10.02.20,17:05
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Neviem či som úplne správne pochopila. Konkrétne ja som konateľ s.r.o., zadal som objednávku živnostníkovi na práce. V prílohe objednávky je uvedené že je to objednávka pre dvoch ľudi. Moja otázka bola či môže FO živnostník podpísať objednávku na viac ľudi, ked nieje ani s.r.o.-čka, ani žiadny inú druh spoločnosti. Ďakujem
Olga68
10.02.20,17:07
nedramatizujem, pýtam sa....
jslancik
10.02.20,17:09
samozrejme, že szčo môžu pracovať v skupine, zapojení paralelne alebo sériovo :D už som to v časti odpovedi vysvetlil. Teba ako klienta zaujíma ten, kto fakturuje - z hľadiska zodpovednosti za vykonanú prácu. a ak by náhodou prišla kontrola z nejakého úradu počas vykonania prác, tak živnostníci spravidla problém nebývajú.
Olga68
10.02.20,17:17
ano pýtala som sa za klienta...ak je to vporiadku, potom je to v poriadku....ak niečo neviem alebo som si nie istá, pýtam sa, nieje to zlá vlastnosť
marjankaj
10.02.20,23:54
A prečo by FO živnostník nemohol zamestnať trebárs aj desať ľudí? Zakazuje mu to nejaký zákon?
veronikasad
11.02.20,05:09
Zamestnat moze, ale nechce sa zaťažovať mzdovou agendou a platiť odvody, ak su to dvaja zivnostnici... Potom to obcas dopadne tak ako som pisala v komentari ...
Olga68
11.02.20,11:49
Veď to som myslela, viem, že zamestnať môže, ale brať pod seba iného živnostníka mi pride čudne, ved to kľudne mohol aj ten druhy živnostník si urobiť objednávku a isť robiť sám za seba....ale aj tak ďakujem za odpovede
marjankaj
11.02.20,17:40
A odkiaľ vieš, že ide o živnostníka a nie zamestnanca? To vôbec nie je tvoja starosť.