verrronika83
11.02.20,07:27
Dobrý deň. Prosím o radu. Firma v ktorej pracuje známa má od januára nového majiteľa, došlo v minulom roku k predaju firmy. Nový majiteľ a teda aj štatutár prepísaný v obchodnom registri k 1.1.2020 . V decembri bola zle uhradená daň na cudzí daňový účet. Tá podľa daňového úradu už nebude vrátená. Čisto teoreticky, môže nový majiteľ vyžadovať od zamestnanca náhradu dane vo výške cca 15000 eur, keďže v čase, keď došlo k úhrade ešte nebol majiteľ ? Alebo po správnosti by mohol len bývalý majiteľ? Ďakujem
ivka70
11.02.20,06:44
Ak doslo k prechodu prav a povinnosti firmy na novy firmu, zamestnavatel moze byadovat nahradu skody do vysky 4 nasobku priemernej mzdy, nezavisi to od toho, ze sa menil majitel. Samozrejme skoda musi byt zamestnancovi preiukazana a zdokumentovana skodovou komisiou.
Ak ma zamestnanec podpisanu hmotnu zodpovednost, tak celu sposobenu skodu.
verrronika83
11.02.20,09:41
A ako je to v prípade, ak nový majiteľ nekúpil firmu, ale kupil od bývalých majiteľov obchodné podiely ? Jedná sa o dvoch majiteľov s podielmi 50% a 50%... síce vlastní celú spoločnosť, ale nedošlo k predaju firmy, ale kúpe obch.podielov ?
ivka70
11.02.20,09:44
Tak sa nemeni uz vobec nic, zamestnanci su stale ti isti zamestnanci tej istej firmy.
hanelie
11.02.20,11:14
nemám s týmto osobnú skúsenosť, ale nedá sa požiadať o preučtovanie odvedenej dane ?
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Infoservis/Aktualne_informacie/2014_03_28_cislo_uctu_platba.pdf
verrronika83
11.02.20,11:22
Môže, pokiaľ na účte vznikne preplatok. Ak zaplatil za niekoho, kto má voči DÚ dlžobu, smola :-(
hanelie
11.02.20,12:09
no asi by som pátrala po tom, komu som peniaze odoslala - nejaká tá známosť na DÚ by pomohla a potom požiadať toho dotyčného o vrátenie platby ( treba využiť všetky dostupné riešenia )
hanelie
11.02.20,12:16
tak či tak požiadať DÚ o preučtovanie možno je to nejaký poctivec čo si riadne plní povinnosti