comodo
12.02.20,15:39
Snažím sa uvažovať z pozície oboch –predávajúceho i kupujúceho
V kúpnych zmluvách sa zvykne udávať stav náležitý veku a odjazdených km. Zákon však stanovuje i dobu záruky na dva roky s tým , že zmluvné strany sa môžu dohodnúť na kratšej záruke - dúfam , že píšem pravdu – tak som to čítal.
Ak predávam dosť jazdené auto , cca 10 ročné , pôvodná záruka dávno vypršala. Ak sa niečo pokazí , platím opravy. A tu zrazu pri predaji , akoby auto malo prežit znovuzrodenie – znova záruka. Pýtam sa ako môžem dávať záruku na agregáty , ktoré maju 10 rokov napr. 150 000 km. Ako to zladiť s údajom , že auto má stav náležitý veku a odjazdených km ? K tomuto musím pripísať , že cena auta samozrejme nieje ako za nové , ale ako za 10 ročný kšunt. Áno , momentálne všetko funguje , nič neklepe a vyzerá to , že to ešte chvílu vydrží. Samozrejme nová STK i emisie.
Ak ale toto auto kupujem a predávajúci mi tvrdí , že , všetko funguje , nič neklepe a že to ešte vydrží , chcem mať záruku , že sa mi to nerosype po 200 km , kedže cena auta je vyššia než šrotová. Mám právo na dva roky záruky , tak ako mi prisudzuje zákon ? Alebo – za čo všetko mi musí predávajúci ručiť , pri tvrdení že že auto má stav náležitý veku a odjazdených km ?
Chobot
12.02.20,15:29
Ak predávaš ojazdené auto ako súkromná osoba, tak žiadna záruka sa neuplatňuje. Záruka použitého tovaru sa uplatňuje, ak použitú vec sa predáva spotrebiteľovi.

Tu to máš podrobne vysvetlené.

https://www.ulpianus.sk/blog/zarucna-doba-ojazdene-auta/
misoft
12.02.20,15:46
Nemáš žiadne právo na dvojročnú záruku. Predmetu kúpy a predaja predsa záruka dávno neplatí. A pokiaľ v zmluve je poznámka o oboznámení sa so stavom (mimo skrytých chýb) - tak už dupľom nie. Predávajúci ručí len za to, o čom vie, čo ti ukázal, predviedol.
Tie dva roky platia podľa Obč. zák. medzi predajcom a kupujúcim, ak sa predáva NOVÝ výrobok (prípadne repasovaný - tam sa môže záruka upravovať).
Chobot
12.02.20,16:04
Môže byť aj použitý, ale ide o to, že to predáva právnická osoba spotrebiteľovi. V tom linku, čo som dal, je príklad predvádzacieho vozidla. To už nie je nový tovar, ale používaný, ale predajca napriek tomu zvyčajne poskytuje záruku.
comodo
12.02.20,20:13
Dakujem páni za rady. Skrátka treba si dávať pozor a staré krámy šrotovat a nepredávať donekonečna :-) Inak som si všimol, že aaa auto majú v podmienkach výkupu súhlas pradávajúho ručiť im na dva roky za vady. Podľa toho čo píšete to robia príliš nad rámec zákona.