mimika
13.02.20,13:23
Nevedeli by ste mi prosím Vás vysvetliť uvedené: "V daňových výdavkoch uplatňovaných pri paušálnych výdavkoch nie je zahrnuté poistné a príspevky, ktoré je daňovník povinný štátu platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania. Je podmienkou, aby poistné nebolo zahrnuté do základu dane ani v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach" .Ja som si za minulé roky uplatňovala skutočné výdavky kde poistenie bolo zahrnuté do daňového základu , viedla som si jednoduché účtovníctvo. Môžem teraz v pohode za minulý rok si urobiť DP percentom z výdajov?
Tweety
13.02.20,12:28
Nepíšeš, či si alebo nie platiteľom dph. Ale v zásade ak si nebola platiteľom dph celý rok, môžeš si uplatniť výdavky % z príjmov a k ním skutočné výdavky na poistné.
maped
13.02.20,12:34
Chcem nadviazať na výdavky %. Ak by vznikala "strata" výdavky % a z príjmov a k tomu skutočné výdavky na poistné, tak sa môžu uplatniť výdaje iba do výšky príjmu? Je to takto správne Majka?

Teda príjmy=výdaje, zaškrtne sa percentom , preukázateľne zaplatené poistné pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 sa uvedie v reálnej výške. Ďakujem
Tweety
13.02.20,12:41
Nesmie byť strata.
maped
13.02.20,12:43
áno to viem, len či to je možné tak urobiť ako píšem? Príjmy sa budú rovnať výdajom.
Tweety
13.02.20,12:50
Výdavky budú len do výšky príjmov.
veronikasad
13.02.20,13:07
Citala si komentar v teme, na ktorú si nadviazala ?
mimika
13.02.20,13:37
Ďakujem za komentár. Áno ,čitala. Nevidím tam vyjadrenie, že čo znamená - "Je podmienkou, aby poistné nebolo zahrnuté do základu dane ani v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach". Mňa by konkrétne táto veta zaujímala, že čoho sa to týka.
Katy a R
13.02.20,13:46
nuž - poistného ;)
mimika
13.02.20,13:59
Ďakujem pekne za odpoveď.Nie som platca DPH.
Môžem a ešte opýtať, že ak som si v programe alfa plus viedla celý rok JÚ, mala by som si niečo vytlačiť z programu a nejako to označiť - ako daňovú evidenciu?
A tiež by ma zaujímalo, že čo v opačnom prípade, ak prejdem znova z paušálu na JU. Keďže nebudem mať z predošlého roku urobenú účtovnú závierku, tak v kolónke " za bezprostredné predchadzajúce účtovné obdobie budem mať uvedené aké údaje, alebo žiadne?