zuzana pet
13.02.20,13:28
Dobrý deň.
Pred niekoľkými rokmi si manžel ( držiteľ preukazu ZŤP) upravil hospodársku budovu pri dome na dielňu. Platil tam aj elektriku. Po čase prepísal platbu za elektriku na syna. Teraz prišla synovi výzva na úhradu nedoplatku za niekoľko rokov.
Na RTVS sa neviem stále dovolať, tak sa pýtam tu- či má zaplatiť . Je to síce odberné miesto ale nie je to dom ani byt- je to bývalá hospodárska budova stojaca pri dome. Aj dom má svoje vlastné odberné miesto (písané na inú osobu). Syn býva s nami na inej adrese, kde som platiteľom ja.
willma
13.02.20,15:16
Buchy ani synátor, lebo to je hospodárska budova a nie dom alebo byt.
misoft
13.02.20,15:31
No to ale musí ten synátor DOKÁZAŤ, inak platí zákon 340/2012. §3 - tam žiaľ píšu šalamúnsky, ale žiaľ - odberné miesto je odberné miesto.
willma
13.02.20,15:33
môjmu brachovi došlo za platenie záhrady - lebo odberné miesto - ostrúhali mrkvu. Je potrebné preukázať LV - ak je na ňom hospodárska budova - smola
zuzana pet
13.02.20,15:53
No veď tie poučky mám naštudované- že evidovaný odberateľ platí ale to ma zaráža- že je to budova nie určená na bývanie. To aj keď na latrínu dám elektriku , aj za to budem platiť- lebo - odberné miesto?
buchač
13.02.20,15:57
willma (Dnes 16:16) Buchy ani synátor, lebo to je hospodárska budova a nie dom alebo byt.
===============
Ký fras vie, že čo je to vlastne za hospodársku budovu, ktorá je prerobená na dieľňu.

Nakoniec to môže byť v úplnej pohode hospodárska budova - dieľňa = autoservis.
Z pasie sa platba za elektrinu neprepísala z fotra na syna len tak.
...a aj dom má iného odberateľa...

Niekto tu špekuluje .... ale ja (ani ty) to nie som. ;)
misoft
13.02.20,15:58
Nuž - zákon je takto "šikovne" napísaný... aj keď budeš v kadibudke mať elektromer a budeš sedieť v nej - tak ju predsa obývaš :D:D:D
zuzana pet
13.02.20,16:18
Manžel býval so starou matkou , Na matku bol písaný dom. Vedľa domu bola stará maštaľ (pre jednu dve kravky)- dávno nepoužívaná. Manžel si ju prerobil na dielničku. Matka zomrela, dom zdedili jej deti, manžel si ponechal tú dielňu. A odišiel do mesta (150 km vzdialeného). To trochu, čo zdedil, prepísal na synov a jednému prischlo platenie za elektrinu. Za dom platí manželova sestra. Syn býva s nami a z dielne je len opustená miestnosť s náradím. Takže si vyprosím ten komentár. Kto tu špekuluje ste zrejme Vy, keď do veci nevidíte. Ja som sem dala otázku a nie námet na špekulácie.
zuzana pet
13.02.20,16:35
Veď do zadania som dala zrozumiteľnú otázku, A keďže sa priamo neviem dovolať na RTVS ani ne email mi neodpovedajú, píšem sem. Lebo lehota na zaplatenie plynie.
misoft
13.02.20,16:40
Už si raz dostala nejaké názory, ale si ich VYMAZALA!
Takže 340/2012 tam v §3 je to napísané.v náväznosti na 251/2012 §3 a §7. Nič nevyšpekuluje.
Alebo zrušiť odberné miesto, bude bez elektriny.
Jarka 1
13.02.20,16:41
Koľko zamestnancov mal otec? Ak niekto nespĺňa podmienky na platenie konces. poplatkov, tak to treba nahlásiť. Dá sa im to nahlásiť aj elektronicky, ale predpokladám, že spätne určite nie. Zrejme ste niečo zanedbali v čase prepísania z otca ZŤP na syna.
misoft
13.02.20,16:42
Telefónom vybavíš trt. E-mailom vybavíš trt. Vybav to OSOBNE na klientskom centre, alebo doporučením listom.
zuzana pet
13.02.20,16:48
Jarka, nikoho nezamestnával. No áno, ako ZŤP neplatí ani doma za konc. poplatky. Tam urobil chybu, že to vôbec prepisoval na syna. (Samozrejme ho ani nenapadlo, že za tú miestnosť má platiť aj takéto poplatky)
Jarka 1
13.02.20,16:51
Nemusí zrušiť odberné miesto. Ak má menej ako troch zamestnancov, tak nahlási zmenu, od kedy zanikla povinnosť platiť. Samozrejme, že len k aktuálnemu dátumu. Pochybujem, že by to uznali napr. rok dozadu, aj keď nemal troch zamestnancov. S určitosťou to však neviem. Na druhej strane zadávateľka neodpovedala, koľko zamestnancov majú, ani neupresnila, za aké roky je pokuta. Možno to boli roky, keď bolo ešte iné znenie zákona.
zuzana pet
13.02.20,16:54
misoft vďaka . Všetko tu čítam, nič som nezmazala. Aspoň nie som si vedomá. Veď to bolo prvé, čo nás napadlo( to zrušenie odb. miesta), len som myslela, či existuje aj nejaké menej drastické riešenie.
Jarka 1
13.02.20,17:03
Teraz mi docvaklo, že otec, ani syn nie sú podnikatelia. Moja odpoveď pre teba v tomto prípade neplatí.
Jarka 1
13.02.20,17:28
Áno má platiť. Nie je podnikateľ, tak sa na neho nevzťahuje platenie až od troch zamestnancov.
ivustek
13.02.20,17:52
https://uhrady.rtvs.sk/domacnosti/caste-otazky

klik na riadok - viac odberných miest.
Hneď v prvej odpovedi sa píše, že ak odb.miesto nie je byt alebo rodinný dom, konc.poplatok sa neplatí.
Jarka 1
13.02.20,18:00
Lenže tu je to tak, že na dom je prihlásený otec - ZŤP a na dielňu syn. Takže každý má jedno odberné miesto.
ivustek
13.02.20,18:12
tak potom ešte klik na riadok:

Kto je povinný platiť úhradu za služby verejnosti?

A tu je zvýrazneným písmom napísané, že iba ak je to byt alebo rod.dom. A syn má odberné miesto na dielňu - nie na rod.dom.

Ale vypadá to tak, že zaplatiť musí, lebo to mal preukázať skôr.
Platiteľ úhrady je fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny ako odberateľ elektriny v domácnosti v byte alebo v rodinnom dome.

Odhlásiť sa od platenia úhrady za odberné miesto elektriny napr. v garáži, chate alebo na pozemku môžete doložením dokladov:

výpis z katastra nehnuteľností SR za dané odberné miesto elektriny (dôležité je ako je odberné miesto elektriny evidované v liste vlastníctva, napr. byt, dom, záhradná chata, záhrada, garáž, ...)
evidenčné číslo SIPO prípadne variabilný symbol (77xxx)
Žabinka
13.02.20,18:29
https://www.pravnenoviny.sk/bola-vam-dorucena-vyzva-na-uhradu-nedoplatkov-za-koncesionarske-poplatky
Kto je povinný platiť koncesionárske poplatky a ako optimalizovať úhrady?
Podľa § 3 zákona o koncesionárskych poplatkoch je platiteľom koncesionárskych poplatkov
a) fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti ako odberateľ elektriny v domácnosti v odbernom mieste, pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome, b) zamestnávateľ, ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov; na účely tohto zákona sa služobný úrad posudzuje ako zamestnávateľ.
Z vyššie uvedeného zákonného ustanovenia vyplýva, že smerodajným pre stanovenie povinnosti platiť koncesionársky poplatky je to, kto je uvedený v domácnosti ako odberateľ elektriny na odbernom mieste, to znamená, kto je uvedený ako zmluvná strana v zmluve o odbere elektriny.

keďže hospodárska budova nie je domácnosť, byt, ani rodinný dom, môj názor je, že platiť koncesionárske poplatky nemusí, a treba podať odvolanie s odvolávkou na príslušný paragraf..
ivustek
13.02.20,19:13
Za aké dlhé obdobie prišiel nedoplatok? Lebo premlčacia doba by mala byť tri roky.
zuzana pet
13.02.20,19:32
Ježišmaria- buchač. Čo tu chcete rozpitvávať? Veď si poriadne prečítajte zadanie. Veď som ho napísala stručne ale jasne, ako sa to tu vyžaduje. Manžel neplatil koncesie ale iná osoba- veď to tam píšem. To, že treba platiť za každé odberné miesto viem tiež. Stále ma zneisťuje len to, že to nie je dom ani byt a že neviem, akým spôsobom to máme dať vedieť dotyčnému RTVS, keďže ich neviem skontaktovať a spýtať sa priamo ich, ako postupovať. A stále tu podsúvate svoje teórie, že sme nejakí špekulanti. Keby to tak bolo, tak tu neriešim tieto veci ale všetko by sme mali v malíčku- ako vybabrať s úradmi. To, že držiteľ ZŤP neplatí konc. poplatky je mi dávno známe, keby muž špekuloval s tým, tak ho ani nenapadne prepisovať elektrinu na syna, Ale to Vám vysvetlovať, to ako hrach na stenu hádzať.Už radšej uzavriem túto tému , lebo ma už unavuje sa pred Vami stále obhajovať.
zuzana pet
13.02.20,19:33
Ďakujem za odpoveď
buchač
13.02.20,19:38
...ja to vzdávam. Toto nemá význam.
Žabinka
13.02.20,19:42
ešte priložím ďalší názor, týka sa garáže, ktorá rovnako ako hospodárska budova nie je domácnosťou..
https://ficek.sk/uhradenie-nezaplatenych-koncesionarskych-poplatkov-14198
Podotázka: Uhradenie nezaplatených koncesionárskych poplatkov (Správne právo)
Dobrý deň, v týchto dňoch mi prišla výzva na zaplatenie nedoplatku koncesionarskeho poplatku od 1. 3. 2011 do 31. 1. 2019. Problém je ten, že : 1 jedna sa o nebytový objekt - garáž 2 Distribútor elektriny eviduje toto odberné miesto len viac menej približne, keďže vtedy ešte nemala stavba popisné číslo, tak to zaevidobali na adresu vchodu bytového domu oproti 3 vo vyzve sa píše, že zasielali upovedomenie o tom, že ma zaregistrovali ako platiteľa, ale oznamy zasielali na adresu odberného miesta, a k tej adrese ja nemám žiaden vzťah otázky - Nemajú toto zasielať na adresu trvalého pobytu, zdá sa mi, že v zákone je také niečo napísané - RTVS ma v zákone napísanú priamo spoluprácu s katastrom, nemajú za povinnosť overovať si neprihlásených odberateľov eleketrickej energie prečo sa neprihlásili za koncesionára? Ale hneď mu poslať upomienku bez overenia Je možné podať v tomto prípade na RTVS trestne oznámenie napríklad z pokusu o neoprávnene obohatenie? Resp neoprávnene obohatenie v štádiu pokusu a pod? Plus oznámenie za vyhrážanie, keďže vo vyzve uvádzajú :, že ak neuhradím do 30 dni v plnej výške, . Prostredníctvom príslušného súdu - vyhrážka súdom. Ďalej čítam, že predpis na úhradu služby mi zasielajú prostredníctvom SIPO od mája 2018 (prečo až od 2018/05? ) na adresu odberného miesta - to je ale cudzí vchod, zamknutý, ja nemám k tej adrese žiaden vzťah.

Odpoveď: Uhradenie nezaplatených koncesionárskych poplatkov
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.01.2019)

Dobrý deň,
podľa ust. zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS platiteľom úhrady konces. poplatkov je fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti ako odberateľ elektriny v domácnosti v odbernom mieste, pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome, ako aj zamestnávateľ, ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov.

Nevieme, či sme správne pochopili otázku a teda že ste vlastníkom garáže a RTVS Vám poslali výzvu na úhradu nedoplatku za obdobie od 2011 do 01/2019.
Pokiaľ je to tak, sme názoru, že aj keď v garáž je evidovaná ako odberné miesto el. energie, nie ste povinný ako vlastník garáže a odberateľ el. energie za toto odberné miesto platiť konces. poplatky.
Naviac poplatky za obdobie od 1.3.2011 najmenej do 31.1.2016 sú premlčané.
RTVS Vám poslala štandardizovanú upomienku resp. výzvu, ktorú má predtlačenú.
Odporúčame napísať RTVS, že ste platiteľom úhrady konces. poplatkov za domácnosť a uviesť číslo SIPO ako odberného miesta za domácnosť a že výzvu preto považujete za bezpredmetnú a v časti ako uvádzame vyššie nárok RTVS je premlčaný (premlčacia doba je 3 roky).

Stav svojho účtu ako platiteľa konces. poplatkov môžete zistiť aj na stránke RTVS /link : https://uhrady.rtvs.sk/.
Otázka platenie koncesionárskych poplatkov za garáž je nedorozumením resp. spôsobená automatickým konaním zamestnanca RTVS.

Nevieme z akého dôvodu Vám oznámili, že predpis na úhradu zasielajú prostredníctvom SIPO od mája 2018, k tomuto sa nevieme vyjadriť.
JUDr. Milan Ficek, advokát
zuzana pet
13.02.20,19:42
Aspoň v tomto si rozumieme. Dobrú noc
zuzana pet
13.02.20,19:51
Ďakujem
Mária27
13.02.20,21:15
Zaplať 3 roky max, na ostatné sa odvolaj na premlčanie. Oznám, že ide o hospodársku budovu, aby zastavili platby, preukáž to - v katastri je to asi zakreslené bez súpisného čísla.
. Inak to oni zo zákona musia dať na súd, ani generálny riaditeľ nemôže v tomto prípade rozhodnúť inak.
Pozri § 10 ods. 5 zákona
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2012/340/20200101
zuzana pet
14.02.20,07:52
Ďakujem za odpoveď
willma
14.02.20,11:46
faktom ostáva, že skutočne to tu niekto mazal - lebo aj ja som písala odpoved a nech hľadám ako hľadám - nevidím ju.