Katka002
14.02.20,10:29
Dobrý deň,
pred našou bytovkou parkuje auto, ktoré je nepojazdné (je rozbité) má EČ a neplatnú STK, vozidlo tu parkuje už hodne dlho (STK a EK mu skončila v roku 2018). Auto zaberá parkovacie miesto a majiteľ s tým nič nerobí. Mám preto otázku či sa s tým dá niečo urobiť aby to vozidlo majiteľ odstránil spred bytovky a nezaberal tak parkovacie miesto. Na koho sa treba obrátiť ? Na mesto ?
ivka70
14.02.20,09:34
Pokial ide o parkovisko na pozemku mesta (teda nie sukromne parkovisko bytovky), mesto/mestska cast vyzve majitela na odstranenie vraku, pisomne, dostane na to 30 dni, potom moze vrak odtiahnut aj mesto. Len musi chciet.

Napr. toto je stanka BA Vrakuna

....že ak je pred Vašim domom alebo v blízkosti dlhodobo odstavené vozidlo bez ŠPZ, prípadne vozidlo s ŠPZ, ale s neplatnou EK a STK jeho držiteľ si pravdepodobne neplní povinnosti ustanovené § 67 ods. 1zákona č. 79/2015 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
...
https://www.vrakuna.sk/2018/03/13/nahlaste-opustene-auto-alebo-vrak/
Katka002
14.02.20,09:37
A ak je to súkromné parkovisko bytovky ? Treba sa tým pádom obrátiť na správcu ?
ivka70
14.02.20,09:39
To si musia rozhodnut spoluvlastnici, parkovisko je ich spolocnym majetkom. Treba to ziadat riesit na schodzi ako bod programu .... Ak to vacsine nevadi a neschvalia odstranenie, bude tam parkovat do aleluja ....
Dáša_
14.02.20,09:41
jaaj, v čechách si v jednej obci, alebo mestskej časti poradili v podstate "vtipne" s nepojazdnými vrakmi, ktoré majitelia neodstranovali. Na parkovisku nikto nič nemohol. Ale čuduj sa svete, v noci sa niekto zabával :D a premiestnil nepojazdne vozidlo na komunikáciu, kde bránilo premávke. A tu už museli zasiahnuť a odstrániť prekážku na komunikácii ...
Chobot
14.02.20,09:48
Akože takú "nepodstatnú" vec, že ide o súkromný pozemok treba napísať hneď do zadania.

Správca s tým nič nemá. To nie je jeho pozemok. Čo to znamená, že je to súkromné parkovisko bytovky? Že ten pozemok patrí vlastníkom bytov? Je to priľahlý pozemok k domu? Alebo tam máte nejaké vyhradené miesta?

Je ten vlastník auta zároveň (spolu)vlastníkom pozemku, na ktorom stojí? Alebo je jeho výlučným vlastníkom? Ak je výlučným vlastníkom, tak to nikoho nemá čo trápiť. Ak je ten pozemok v spoluvlastníctve všetkých, tak tí "všetci" môžu vyzvať vlastníka, aby ho odstránil. Ale nesmú mu auto odstrániť, lebo je to súkromný majetok!!! Aj keď je nepojazdné a nemá STK. To, že nemá STK si eviduje obec, kde je auto registrované. Majiteľ dostane pokutu a hotovo. Auto je stále v evidencii a nie je považovaný za vrak. Za vrak sa auto môže považovať až keď je odhlásené z evidencie.

Takže aj keď vám to vadí, asi s tým veľa nenarobíte.
Katka002
14.02.20,09:53
Neviem či je pozemok v súkromnom vlastníctve alebo mestský pozemok. Byt tam máme už dlhšie ale keďže sme tam nebývali tak sme sa tým ani nezaoberali.
Chobot
14.02.20,09:59
Tak ako potom vieš, že je to súkromné parkovisko bytovky? Na základe čoho je to súkromné? Lebo si to myslíte?

Najprv si treba zistiť fakty a potom ti môžeme poradiť.
Katka002
14.02.20,10:07
Kde som napísala, že je súkromné parkovisko ? Len som sa pýtala, že ak je súkromné na koho sa treba obrátiť. Neprekrúcajte a nedomýšľajte si.
pavol54
14.02.20,10:22
Skús zavolať štátnu políciu (na základe osobných skúseností s neoprávneným parkovaním vozidiel)
Priprav si svoj osobný doklad, doklad o tom že máš k tomu miestu kde parkuje právny vzťah. Potom ak vodiča nájdu tak mu povedia bububu, zbalia si fidlátka a odídu a polícia má na daný deň vykázanú činnosť. A ešte ti nezabudnú pripomenúť že to je povinnosť samosprávy a jej mestskej polície
pavol54
14.02.20,10:28
katka samospráva vie veľmi dobre čo jej patrí a čo nie ostatní (správca , susedia) ti môžu poskytovať zavádzajúce informácie typu JPP
Katy a R
14.02.20,10:44
... veľmi "zaujímavé" riešenie ;) !
Katka002
14.02.20,10:47
ďakujem, budem sa určite informovať
Chobot
14.02.20,10:53
A odkiaľ ja mám vedieť, že sa to pýtaš len zo zvedavosti? Predpokladal som, že keď si to uviedla v otázke, tak to vieš.

Ešte že si sa neopýtala, že čo v prípade, keby to patrilo americkej ambasáde.
Chobot
14.02.20,10:54
Lenže ona ani nevie, či má k tomu miestu nejaký právny vzťah. Jediný vzťah má citový.
Chobot
14.02.20,11:04
Si si istá? Dnes, keď si kupuješ byt, tak zvyčajne ťa zaviažu kúpiť si aj parkovacie státie v podzemných podlažiach bytového domu, alebo parkovacie miesto na pozemku pri bytovom dome.
Katka002
14.02.20,11:05
Milý pán Chobot, otázku som napísala stručne podľa informácií ktoré mám. Čítanie s porozumením nás všetkých učili ešte na základnej škole. Neviem ako Vás ale mňa učili aj slušnému správaniu a vystupovaniu a nie arogancii a ponižovaniu. Som rada, že na Slovensku existujú dobrí ľudia ako pavol54 a ivka70, ktorí odpovedali rozumne bez ohľadu na to či som poskytla veľa alebo málo informácii a správali sa slušne. Ďakujem aj za Vašu odpoveď na moju otázku a pekne Vás žiadam aby ste už nereagovali. Pekný deň
pavol54
14.02.20,11:07
Chobot to nech sa radšej nepýta, lebo bude extrémistka:)
pavol54
14.02.20,11:12
Preto som to napísal o vzťahu k miestu , lebo polícia nemôže vedieť či skutočný majiteľ alebo nájomca parkoviska neumožnil toto parkovanie a sťažovateľka nemusí byť oprávnenou osobou
misoft
14.02.20,18:22
Daral (Dnes 11:59) Parkoviska v ziadnom pripade nikdy nepatria pod "bytovky". Toto ma riesit mesto / obec /
----------------------------------------------------------------
Tvoj mylný názor.
Aj parkovisko pred bytovkou môže byť vo vlastníctve súkromných osôb. Dokonca pre mesto je to VÝHODNÉ!!!
Prečo?
1) Odpredá pozemok vo svojej správe za (možno) trhovú cenu spoločenstvo/skupine súkromných osôb = zisk za predaj pozemku;
2) Majitelia budú musieť každý rok PLATIŤ daň z nehnuteľnosti/pozemku = ďalšie peniaze do mestskej kasy;
3) musia si SAMI zabezpečovať opravy a údržbu svojho parkoviska (oprava asfaltu, čistenie a odpratávanie snehu) = mesto tam nemusí posielať svoje mechanizmy a ušetrí na tom. Ak by chceli, aby im to mesto odpratávalo = mesto zase na tom zarobí, pretože si to budú musieť ZAPLATIŤ.