duficek
07.09.06,16:40
na prevadzku som kupil mostovu vahu - auto s tovarom sa na nu postavi, po odvazeni sa tovar vylozi a odvazi sa prazdne auto...

potreboval by som nesledovne
1 - poradit so vstupnou cenou
2 - poradit so zaradenim do odpisovej skupiny

1* - od dodavatela c1 som dostal dve faktury s nasledovnym popisom :
1.7.2006 FA 1 : elektronika vahy 100 000,- SK
1.8.2006 FA 2 : preprava 10 000,-
uprava terenu pod vahou 5000,-
montaz elektroniky 5000,-
vyuctovanie prace 5000,-
montaz merala 5000,-
nosniky 20 000,-
preprava 5000,-

spolu 155 000,- Sk
dodavatel c2 dodal beton na nabehove rampy na vahu:
1.9.2006 doklad z ERP s popisom - beton, preprava a ulozenie : 10 000,-

5.9.2006 som v drogerii kupil farby, ktorymi musim natriet kvoli BOZP celu vahu a betonove nabehy...doklad z ERP na 5000,- Sk

- takze otazka, co vsetko bude tvorit vstupnu cenu na odpisovanie vahy?
obe faktury urcite, ale zahrniem tam aj doklad z ERP za beton a farby, teda 155 000 + 10 000 + 5 000 = 170 000,- Sk?

asi o mesiac sa bude vaha ciachovat, to bude zase nejakych 10 000,- Sk, navysi to cenu vahy, alebo to pojde do rezie?


2* - zaradenie do odpisovej skupiny : odp. skupina 1: 1-24 33.2 Meracie, kontrolne, testovacie, navigacne a ine pristroje a zariadenia - je to ono?
odp. skupina 2:2-46 33.20.3 Presne vahy, kresliace, rysovacie, pocitacie, meracie pristroje a nastroje a pod..
ja by som to dal do skupiny 1, co vy na to?
andrej_rv
07.09.06,15:46
Dlhodobý majetok sa može odpisovať až po jeho uvedení do užívania. V zmysle § 33 ods. 1 Postupov PÚ: "Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov". Súčasťou obstarávacej ceny musia byť podľa mňa všetky uvedené náklady - aj farba a náklady na ciachovanie, bez ktorého by sa váha používať nemala. Samozrejme ďalšie ciachovania v určených termínoch mimo prvotného, ktoré súvisí s prvotným uvedením váhy do používania, sú už bežným daňovým výdavkom.
Čo sa týka zaradenia, mostová váha patrí pod kód produkcie KP 29.24.23 - Prístroje a zariadenia na váženie inde nezaradené - položka 2-22 prílohy ZDP - 2. odpisová skupina.
duficek
07.09.06,16:36
dakujem za odpoved.
predpokladam ze rovnako to s tou cenou bude platit aj pre JU...ja som totizto vychadzal z §25 ods.4 zak. o uctovnictve :(4) Na účely tohto zákona sa rozumie

a) obstarávacou cenou cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním, ... teda nakup farieb som uz nepokladal za suvisiaci vydaj


k odpisovym skupinam ...
KP 29.24.23 som nenasiel ani v tlacenom zakone, ani tuto na porade.
iba KP 29.24.2 - Stroje a pristroje na cistenie alebo susenie flias, balenie a vazenie, striekacie a rozstrekovacie pristroje, kovoplasticke tesnenia
KP 29.24.3 - Odstredivky, kalandre a predajné automaty

mne mostova vaha nepripada ako stroj alebo pristroj, ale skor ako meracie zariadenie
skusi sa este niekto vyjadrit k zaradeniu ?
takto nejak to vypada
http://www.tenzona.com/include/show_pic.php?cesta=img_cestne_nadurovnove_b.jpg
andrej_rv
07.09.06,16:50
KP 29.24.23 som nenasiel ani v tlacenom zakone, ani tuto na porade.
iba KP 29.24.2 - Stroje a pristroje na cistenie alebo susenie flias, balenie a vazenie, striekacie a rozstrekovacie pristroje, kovoplasticke tesnenia
KP 29.24.3 - Odstredivky, kalandre a predajné automaty

Číselník kódov produkcie v podrobnejšom členení, ako uvádza príloha ZDP, je prístupný na stránke Štatistického úradu: http://www.statistics.sk/webdata/slov/edicny/syst_castfin.doc

Ešte podrobnejší je štatistický číselník vybraných priemyslových výrobkov PRODSLOV (dá sa stiahnuť tu): http://www.statistics.sk/webdata/slov/edicny/prodslov/prodslov06/prodslov06.htm
Prvé šesťčíslie je zhodné s číselníkom KP, ďalšie členenie je už len podrobnejšia "analytika". Pod číslom 2924234000 sú tam menovite uvedené mostové váhy.
P.S. Ak máš pochybnosti so zatriedením, požiadaj o stanovisko ŠÚ SR - za nejaký 200-300 Sk poplatok Ti váhu zaradia. Ich stanovisko DÚ akceptuje.
duficek
07.09.06,17:54
dakujem pridal som bodik
mrk
13.02.09,14:19
Dobrý deň, môj predchodca zaradil mostovú váhu do 3. OS a uplatnil 1.rok rovnomerný odpis 1/12 VC. Pokračovali by ste v odpisovaní v 3. OS , čo ak mi potom DÚ neuzná v posledných 6 -tich rokoch odpisy? Ak by som zmenila OS na 2 zostane mi tam asi ZC v hodnote neuplatnenej 1/12. Môžete mi prosím poradiť aké by bolo najlepšie riešenie ? Ďakujem.
adato
13.02.09,14:43
Súhlasím s tý, že daňový úrad môže neuznať tie odpisy v posledných rokoch, preto by so to radšej opravila. Stratené odpisy by bolo možné získať len dodatočným opravným daňovým priznaním. V prípade, že skupinu neopravíte, Vám nakonci hrozí väčšie riziko neuplatnených odpisov.
KVEST
08.02.10,15:07
Milí poraďáci,
máme podobný prípad, kupujeme mostovú váhu na váženie nákladných áut v kameňolome. Už tu padla tá otázka, ale nie je mi to stále jasné. Ak sme robili úpravu terénu, kupovali betón - je urobená betónová platňa (nie je pevne spojená so zemou, 24x3m), na ktorej bude umiestnená mostová váha. Je betónová platňa súčasť OC váhy? Ďalšou položkou sú betónové žľaby na odvod vody a nečistôt spod váhy. Ďakujem vopred za radu.