Jarata
15.02.20,18:39
Dobry den, rada by som sa spytala, ci mate niekto skusenost, alebo viete pomoct, ci sa da nieco podniknut vo veci skratenej m.dovolenky.
Nastupila som na matersku dovolenku podla pokynov osetrujuceho gynekologa, ktory mi termin vypocital a zapisal do ziadosti o md. Rodila som necakane o cca 2 tt pred skor ako bol termin porodu. Teraz, po ukonceni MD som si isla pre potvrdenie a tam mi soc pracovnicka vyplnila potvrdenie o materskej, ktoru mi vypisala o 19 dni kratsiu. Ked som sa spytala na dovod, ze to nie je 34 tt ako je norma.. stroho mi odpovedala ze som nastupila na matersku neskor o 2 dni ako kaze zakon, takze sa na mna nevztahuje 34tt MD, ale iba 28tt od porodu. A kedze som rodila zial skor, skratili mi MD. Vraj mala som nastupit nacas na MD. Vybavene. Neda sa nic robit.
Amoby som si sama povedala, kedy idem na MD. Ved predsa termin vypisuje lekar, nemala som dovod mu neverit a oponovat mu.
Mate prosim niekto skusenosti s takymto pripadom? Naozaj sa kvoli chybe lekara mam zmierit s tym, ze mi skratili MD a prisla som o vyse 900 eir, na kt mam narok? Dakujem velmi za odpovede.
veronikasad
15.02.20,17:43
kedy si mala od lekára určený predpokladaný termín pôrodu, kedy si nastúpila na MD a kedy si porodila ?
Jarata
15.02.20,17:47
8.7 som mala termin, lekar mi dal na ziadost datum 29.5 nastup na MD. Rodila som 21.6. Soc poracovnicka povedala, ze som mala nastupit na PD 27.5, teda o 2 dni skor. Aby to bolo v ramci zakona 6tt pred terminom. Toto bol moj prvy porod a upromne, absolutne ma nenapadlo, ze taketo nieco sa moze stat a treba kontrolovat lekara.. koniec MD mi SP dala 2.1. , podla mna mal byt 21.1.
Katy a R
15.02.20,17:48
V prvom rade - lekár neurčuje nástup na materskú - ale určuje predpokladaný termín pôrodu (myslím, že to uvádza aj v tlačive) Nástup na materskú si určuje poistenkyňa - ale mal by byť 8-6 týždňov pred PTP . ak toto bolo dodržané - tak by ti nemali krátiť, lebo zákon definuje takto: - pozri hlavne odst 5 a 6 (že kedy prichádza do úvahy krátenie)
zze/2003-461/48/5
...
po doplnení termínov - SP má pravdu, postup je podľa zákona
veronikasad
15.02.20,17:52
Bohužial, nástup na MD je 6-8 týždňov pred predpokl.termínom pôrodu, tento termín si nedodržala ... Nástup mal byť skutočne 27.5.
Jarata
15.02.20,17:59
Ano na mna sa vztahuje par 6. Takze sa skutocne neda nic robit? Len sa podakovat lekarke? .. keby som sa jej nepytala aspon 10 krat ci uz nie je cas na matersku, a neodbila ma ze ona mi povie kedy presneked bhde cas.. ona to vie a ma na to tabulku. Uzasne takto prist o nie male peniaze.:(
veronikasad
15.02.20,18:00
Pred nástupom na MD si robila, alebo mala PN-ku ?
Katy a R
15.02.20,18:02
obávam sa, že nič .. všetko si musíš sama sledovať! resp skús sa odvolať, ak by náhodou motyka vystrelila ... ale.. Do budúcna - info sú na stránke SP - konkrétne aj o nástupe na MD☺
Jarata
15.02.20,18:05
Pracovala som. Resp pracovala ale z nemocnice. Bola som 10tt hospitalizovana pred porodom a dohodla som sa so zamestnavatelom o zmene miesta a prace a tiez som si vycerpala nejaku dovolenku. Prero ma to mrzi, lebo vsetci sme vedeli, ze porodim skor urcite a kazdy den posledny mesiac som sa pytala lekarky ci uz mi nevypisu md listok. Uz aj dovolena sa mi minala... a povedala mi nech cakam az ku koncu ved co by som isla skor ked nemusim.... ze ona presne vie kedy a povie mi.
veronikasad
15.02.20,18:10
Miesto výkonu práce - nemocnica a rizikové tehotenstvo - s tým som sa ešte nestretla. Špekulácie sa nevyplatili...
Jarata
15.02.20,18:14
Tak tento komentar ste si mohli ozaj odpustit. Neslo o spekulacie, ale o to, ze mam flexi pracu ktoru mozem robit kdekolvek mam pc a internet. Vypadla som z prace z hodiny na hodinu kedze som sa otvarala a nemala som ziadne problemy ani bolesti, len som musela lezat a byt pre istotu sledovana. Ver, ze 10tt lezat medzi 4 stenami bez moznosti ist na chodbu nie je nic lahke, a aj vdaka praci na pc mi to psychicky ubehlo rychlejsie. Neslo o ziadnu spekulaciu.
ivka70
16.02.20,07:05
V takom pripade si mala ale z prace vyssi prijem ako materska, takze si o ziadne peniaze neprisla.
veronikasad
16.02.20,10:26
Ivka, prišla o peniaze, lebo SP jej skrátila poberanie materského a bude poberať len rodičovský príspevok ...Počíta 28 týždňov od pôrodu a do pôrodu nevyčerpala 6 týždňov.
ivka70
16.02.20,10:43
To je trochu nepochopene, tak ci tak by po porode poberala materske len 28 tyzdnov, nie viac. A potom rodicovsky.
Poberat materske, o ktore "prisla" by musela do porodu a vtedy mala mzdu, co je viac ako materske.
A v principe za to nemoze lekar, aj ked napisal termin o 2 dni neskor, ovplyvnil to ten predcasny porod. A SP by rovnako postupovala u ktorejkolvek inej poistenkyni.
Katy a R
16.02.20,10:47
ivka nemáš pravdu ... pozri lepšie to zadanie a zákon. myslím, že prišla veru o dosť;) (kvôli dvom dňom). Vôbec to neovplyvnil predčasný pôrod (kvôli tomu sa materská nekráti) - ale to zlé stanovenie nástupu na materskú bola veľká chyba!!
Jarata
16.02.20,10:54
Ivka, pozri zakon ktory sem postla Katy a v par 5 je o tom pisane. Nie je pravda to o 28 tt co pises. Zial, teraz uz tento zakon poznam aj ja.. resp uz to chapem ale co je neskoro. Vobec ma nenapadlo kontrolovat lekarku, ktora mi dala ziadost o MD az 29.5 so slovami, dnes mozte ist na matersku. Skor mi nechceli dat ani len ziadost, kedze nevedeli, ci neporodim skor. Nuz, asi uz si len povedat, ze hlavne ze je dieta zdrave. Dakujem Vam vsetkym za prispevky. Vyplyva mi teda, ze sa nedovolam "spravodlivosti".. a ked pojdem na druhu MD, sama si podla tabulky SP vyratam, kedy pojdem.
Katy a R
16.02.20,11:04
nuž - lepšie by bolo, keby si sa poučila na cudzej chybe, ako na svojej ... ale tak - hlavne nech ste zdraví, a nech malý/á rastie ako z vody :)
veronikasad
16.02.20,11:20
Nemala som dávno v ruke žiadosť o materské, včera som na nejakej stránke čítala, že nástup na materské nevypisuje lekár, ale si ho určuje sama zamestnankyňa 6-8 týždňov pred pôrodom. Mihál dokonca radí mamičkám, aby sa pohrali s dátumom tak, aby v posledný mesiac mali nárok na materské aj rodičovský príspevok (naplánovať ukončenie poberania materského 1-2 dni pred koncom mesiaca)