iv@n
18.02.20,14:18
Dobrý deň, nemá niekto skúsenosti ako sa preukazuje vykonávanie pracovných činností pre cirkevné, rehoľné a charitatívne spoločenstvo, ktoré je predpokladom pre to, aby štát platil zdravotné poistenie za fyzickú osobu, ktorá takéto činnosti vykonáva?
Teda čo sa týka dokladovania v zdravotnej poistovni, čo všetko sa berie ako cirkevné/rehoľné/charitatívne spoločenstvo? Musí to byť nejaký konkrétny typ občianskeho združenia?
dakujem za info
veronikasad
18.02.20,15:12
aku konkrétnu činnosť vykonávaš, alebo chceš vykonávať ?
Katy a R
18.02.20,16:17
postenec má oznamovaciu povinnosť zze/2004-580/23/1/d
... a pozri aj ďalšie odst. ... k prihláške doloží zmluvu, alebo dohodu s cirkevným, rehoľným, alebo s charitatívnym spoločenstvom - podľa ktorej tú prácu vykonáva
...
ešte dopním definíciu spoločenstva - cit : " organizované zoskupenie ľudí alebo inštitúcií na základe spoločného presvedčenia/viery, pôvodu/etnicity/jazyka, spoločenského postavenia, spoločného fyzického priestoru alebo spoločných záujmov či potrieb (pri zdieľaní široko ponímaného sociálneho postavenia je synonymom slovo spoločnosť), v užšom zmysle len takéto zoskupenie, v ktorom členovia majú aj pocit spolunáležitosti resp. si cielene pomáhajú.. "
iv@n
19.02.20,12:25
Vdaka za odpoved, takže to dokladuje poistenec a nie zamestnávateľ? Našiel som k tomu protichodné informácie.
K tej definícii spoločenstva - to je dosť všeobecné, je niekde prosím ťa taxatívne vymedzené že to má byť o.z. (občianske združenie), n.o. (nezisková organizácia) alebo ešte niečo iné?
Pýtal som sa aj v zdravotnej poisťovni, ale to je ako ťahať z chlpatej deky nejaké konkrétne veci.
Katy a R
19.02.20,12:29
všeobecné - veď to je len definícia! Čo ti majú poradiť v ZP? Hádam len poistenec vie, pre koho robí túto činnosť! - či ?
iv@n
19.02.20,13:51
Čakal som, že je niekde zadefinované že to musí byť o.z. alebo n.o. a nie iná právna forma, to som zatial nenašiel.