zuzkan2803
19.02.20,00:01
Dobrý deň,otázka ohľadom PN-ky a porušenia liečebného režimu.
26.12 mi skončila materská,27.12 som nastúpila na rodičovský príspevok a zároveň aj na PN-ku.
Zo sociálnej poisťovne prišiel výmer,všetko bolo v poriadku,za december,za tých par dní mi bola PN vyplatená.
Problém nastal v januári.Dcéra(7 mesiacov) ochorela,musela ísť do nemocnice.Ja ako matka,ktorá ešte aj dojčí,som musela a samozrejme chcela ostať s ňou v nemocnici.Nenechala by som tak malé bábätko samé ,ani na sekundu som neváhala.Boli sme v nemocnici od 26.1.2020 do 31.1.2020.Nešla som do zahraničia,nešla som sa zabávať a tiež by som radšej s ňou bola doma ako v nemocnici.Pracovníčka sociálnej poisťovne,ked bol manžel odovzdať lístok na peniaze,naňho nakricala ako si to predstavujem,že porušujem režim..išiel teda za riaditeľkou čo máme robiť.Povedala,že to by nemal byť problém.Nemám takú diagnózu že by som ohrozovala ine deti v nemocnici a podobne.Tento mesiac mi však peniaze neprišli,volala som do poisťovne kde je chyba,čo sa deje.Pracovníčka má dovolenku,zastupovala ju druhá pani a povedala že peniaze mi ani nepošlú,lebo má v pc napísané "podozrenie na porušenie liečebného režimu". Ešte dodam,že žiadna kontrola pred,počas a ani po hospitalizácii tu nebola,v pondelok sa chystám na pobočku sociálnej poisťovne za tou konkrétnou pracovníčkou,vráti sa len vtedy z dovolenky...mám nejakú šancu dostať peniaze za január?To nechajú človeka čakať na peniaze a nepríde ani žiadny papier alebo upozornenie?Je na tento špecifický prípad nejaký zákon?Obrátiť sa na nadriadených v Bratislave alebo čo...za každú radu ďakujem vopred????
Katy a R
18.02.20,23:30
čo sa týka DPN a nemocenskej dávky - platí zákon o SP. treba pozrieť. .
a tuto tiež - preštuduj pravidlá .. aj o liečebnom režime, aj o lek posudkovej činnosti. Ak v SP majú podozrenie z porušenia liečebného režimu - tak už voľajako budú musieť rozhodnúť, len si nemysli, že to bude za dva dni. A určite pošľú rozhodnutie. Ak bude všetko v poriadku - dávku doplatia v ďalšom termíne (možnosť aj mimoriadneho termínu). No a ak nie - tak dávka nebude.
https://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s
aj toto: https://www.socpoist.sk/4441-aktuality/48411s68243c?
Chobot
18.02.20,23:42
Áno, je na to zákon o sociálnom poistení č. 461/2003. Konkrétne v § 227 ods. 2 je uvedené:

(2)
Poistenec a poberateľ dávky sú povinní
a)..
..
f)
zdržiavať sa počas dočasnej pracovnej neschopnosti na adrese uvedenej v žiadosti o priznanie nemocenského,

Zároveň v tom istom paragrafe v ods. 4 je uvedené:

(4)
Poistenec a príjemca dávky sú povinní príslušnej organizačnej zložke Sociálnej poisťovne do ôsmich dní písomne oznámiť zmenu mena a priezviska a príjemca dávky aj zmenu adresy, na ktorej sa zdržiava; ...

Takže otázne je, kedy si písomne oznámila soc. poisťovni, že sa budeš zdržiavať počas PN na inej adrese. Pokiaľ na doklade o práceneschopnosti nebola uvedená adresa nemocnice a ak si zmenu adresy nahlásila písomne po 3.2., tak si nedodržala ustanovenia zákona a bohužiaľ si porušovala liečebný režim. Keď si PN, treba dodržiavať určité pravidlá.

Z môjho pohľadu Soc. poisťovňa postupovala v zmysle zákona, lebo si svojvoľne zmenila adresu, kde sa zdržiavaš počas PN a takisto si to nenahlásila včas.

Ak ti to uznajú na príslušnej pobočke SP, tak to bude ich dobrá vôľa. Inak sa nemáš na koho obrátiť.