stanco
08.09.06,06:52
Prosím Vás o radu : keďže už mám tú smolu a musím zaplatiť daň z príjmu predaja bytu, čo všetko si môžem odpočítať? Napr. sumu za ktorú som byt nadobudol, výdavky spojené s predajom bytu /realitka/?Môžem použiť faktúry za rekonštrukciu bytu? Ak áno čo konkrétne z tej rekonštrukcie sa dá použiť, nová kuch. linka asi nie? Už teraz mám z toho hlavu v smútku, pretože na takú velkú daň nemám. Vďaka:(
Jara
08.09.06,04:58
Neviem či ti dobre poradím, pretože ja som nebola v takej situácii ale môj kolega a na daňovom úrade mu povedali, že odpočítať si môže to čo v roku predaja do bytu investoval. T.j. sumu za ktorú si byt kúpil iba ak je to v roku predaja a tiež náklady s rekonštrukciou môžeš dať všetky ak to všetko ostáva v byte. Teda aj kuchynskú linku ak ju tam nechaš, ale musíš mať doklady o kúpe. Môžu sa ti náklady rovnať aj príjmom, no keď si z Blavy tak ti nezavidím lebo to nikdy nevyrovnaš náklady s príjmami a ta daň je určite riadne vysoká. Poraď sa s niekym kto to realizoval. Veľa šťastia
andreav37
08.09.06,08:22
Ja som zdaňovala príjem z predaja bytu pred 2 rokmi, lebo som nespĺňala podmienky na oslobodenie. keďže sa taktiež jednalo o veľmi vysokú sumu, konzultovala som to s daňovou poradkyňou. Do nákladov sme dali kúpnu cenu,za ktorú som byt kúpila, všetky faktúry za rekonštrukcie - výmena okien,rekonštrukcia kúpeľne /sanita,obklad,dlažba + práce/,kuchynská linky,bezpečnostné dvere,skrátka všetko.Samozrejme to v byte všetko zostávalo,takže to bolo dokázateľné a overiteĺné.Taktiež náklady na znalecký posudok.Inak nemyslím si, že kúpna cena mäže byť v nákladoch iba ak bola v tom roku,ako sa realizuje následný predaj nehnuteľnosti. Každopádne - ja by som po skompletizovaní všetkých dokladov a vypísaní dańového priznania / lebo keď bol predaj realizovaný v r. 2006,bude sa tento príjem uvádzať v daň.priznaní za rok 2006,t.j. k 31.07.2007/, určite to dala skontrolovať dańovej poradkyni. Tých 1000 Sk,čo si povedzme za to vypýta, už nehrá rolu pri tých sumách,ale bude istota,že je to správne.
Johanka
08.09.06,10:19
Neviem či ti dobre poradím, pretože ja som nebola v takej situácii ale môj kolega a na daňovom úrade mu povedali, že odpočítať si môže to čo v roku predaja do bytu investoval. T.j. sumu za ktorú si byt kúpil iba ak je to v roku predaja a tiež náklady s rekonštrukciou môžeš dať všetky ak to všetko ostáva v byte. Teda aj kuchynskú linku ak ju tam nechaš, ale musíš mať doklady o kúpe. Môžu sa ti náklady rovnať aj príjmom, no keď si z Blavy tak ti nezavidím lebo to nikdy nevyrovnaš náklady s príjmami a ta daň je určite riadne vysoká. Poraď sa s niekym kto to realizoval. Veľa šťastia
Oprieme sa ;) o § 8 ods. 5 Zákona o dani z príjmov, kde sú vymenované výdavky pri príjmoch (okrem iných) z prevodu vlastníctva nehnuteľností.
Pri týchto výdavkoch tu nie je žiadne časové obmedzenie týkajúce sa ich vynaloženia ! Jediná podmienka je ich preukázateľnosť .
stanco
12.09.06,04:33
Ďakujem "poraďákom " za odpoveď, potešila. Teraz mi už zostáva dať dokopy len tie doklady. A skúsim aj tú poradkyňu.Ešte raz vďaka:)
Olgica
04.10.06,06:28
V roku 2005 sme kúpili malý dom s pozemkom (300.000,-)a teraz ho predávame (410.000,-).Ide to cez realitku, ktorá si zobere 50.000,-. Daň z príjmu bude: 360.000 - 300.000 = 60.000 základ dane. Do ďalších výdavkov si môžem zarátať výdavky realitnej kancelárie - zápisy do katastra a iné? A ktoré daň. priznanie a do kedy podať? Ďakujem
Olgica
04.10.06,07:40
V roku 2005 sme kúpili malý dom s pozemkom (300.000,-)a teraz ho predávame (410.000,-).Ide to cez realitku, ktorá si zobere 50.000,-. Daň z príjmu bude: 360.000 - 300.000 = 60.000 základ dane. Do ďalších výdavkov si môžem zarátať výdavky realitnej kancelárie - zápisy do katastra a iné? A ktoré daň. priznanie a do kedy podať? Ďakujem

Neviete nikto.
Johanka
04.10.06,17:23
V zmysle § 8 ods.5 písm.d/ sú výdavkom pri prevode vlastníctva nehnuteľnosti okrem iného aj náklady súvisiace s prevodom.
Prevod vlastníckeho práva podlieha dani z príjmov ( nespĺňaš podmienky na oslobodenie ). Daňové priznanie podávaš do 31.3. po skončení zdaňovacieho obdobia, za rok 2006 do 31.3.2007. Do DP zahrnieš všetky príjmy, ktoré si dosiahla v roku 2006 ako fyzická osoba, napr. aj zo zamestnania. Tvoj príjem bude celých 410 tis., výdavky napočítaš ako súčet kúpnej ceny, provízie realitky ..... Podotýkam, že všetky výdavky musia byť preukázateľné.
Iné DP nepodávaš, daň z prevodu a prechodu nehnuteľností bola zrušená.
Ešte máš povinnosť oznámiť správcovi dane z nehnuteľností ( obecný, resp. mestský úrad ,v katastre ktorého sa nehnuteľnosť nachádza) , že si nehnuteľnosť predala. Tu je lehota 30 dní.
alla66
05.10.06,17:38
Aká daň sa platí,ak som predala dom s 2 pozemkami,kde je jeden oslobodený od dane/dedičstvo/ a druhý pozemok s domom nie je oslobodený?Dá sa odrátať hodnota zdedeného pozemku od sumy,za ktorú som predala??Ďakujem.
Johanka
05.10.06,19:35
Máš v kúpnej zmluve špecifikovanú cenu vo vzťahu ku konkrétnemu pozemku? Ako je to z nehnuteľnosťou - vzťahuje sa na ňu oslobodenie?
alla66
06.10.06,15:44
Cena je jedna za obidve parcely i dom. Za dom a jeden pozemok musím zaplatiť daň./Nadobudnutie vydržaním./
skola pre tp
11.10.06,04:16
Dobry den

potrebujem poradit. v januari 2006 som si odkupila byt. teraz ho potrebujem predat.chcem sa opytat na dan z predaja, ake su podmienky na oslobodenie od dane.niekde som citala ze nie je potrebne vlastnit byt 2 roky od odkupenia ale iba mat trvaly pobyt pred odkupenim 2 roky. tak neviem ci to plati. Poradte mi ako na to.

Dakujem Kopnicka
mimidi2
14.03.08,11:28
Ahojte , v roku 2006 som kúpila byt za 1000000, v roku 2007 som ho predala za 900000 , a zároveň v roku 2007 som kúpila pozemok za 500000 a v tom istom predala za 1100000 . Aká bude moja daň z predaja nehnuteľností?????Ďakujem
megyzah
18.03.08,09:24
Prosím ak som pred dvoma rokmi dostala darovaním rozostavanú nehnuteľnosť, nemala som tam trvalý pobyt, tak som povinná odviesť daň z príjmu, keďže som ju po dvoch rokoch predala? Ďakujem
megyzah
18.03.08,09:49
Prosím ak som pred dvoma rokmi dostala darovaním rozostavanú nehnuteľnosť, nemala som tam trvalý pobyt, tak som povinná odviesť daň z príjmu, keďže som ju po dvoch rokoch predala? Ďakujem

Prosím , ako som zistila tak daň musím zaplatiť, len som trochu pomotaná z výkladu §8 odst.5 písm.b
Môžem tomu ruzumieť tak, že ak som získala nehnuteľnosť darovaním, tedaj v mojom prípade odpadá ako preukázateľný výdavok nákup nehnuteľnosti, tak namiesto toho si môžem vo výdavkoch uplatniť cenu nehnuteľnosti , ktorú mi stanovil súdny znalec? Je tam to odporúčanie na § 25. Alebo to zle chápem a musím uplatniť daň z príjmu len z hodnoty predaja a moje výdavky budú nulové ( ak nerátam tých pár korún poplatkv, keďže sme to predali za 428000 Sk ). prosím Vás poraďte mi.
megyzah
18.03.08,10:18
Prosím , ako som zistila tak daň musím zaplatiť, len som trochu pomotaná z výkladu §8 odst.5 písm.b
Môžem tomu ruzumieť tak, že ak som získala nehnuteľnosť darovaním, tedaj v mojom prípade odpadá ako preukázateľný výdavok nákup nehnuteľnosti, tak namiesto toho si môžem vo výdavkoch uplatniť cenu nehnuteľnosti , ktorú mi stanovil súdny znalec? Je tam to odporúčanie na § 25. Alebo to zle chápem a musím uplatniť daň z príjmu len z hodnoty predaja a moje výdavky budú nulové ( ak nerátam tých pár korún poplatkv, keďže sme to predali za 428000 Sk ). prosím Vás poraďte mi.

Veľmi prosím, poraďte mi.