katarina158
19.02.20,18:09
Prosím o radu. Kolegyňa má manžela po ťažkej porážke a cca 30r. syna, VŠ. Mladý má ťažkú obezitu, problémy so srdcom, gamblingom a drzý je aj k cudzím ľuďom. Získal plný invalidný dôchodok. Najprv s nulovou výškou dávky, lebo dovtedy nerobil. Až keď matka za neho spätne doplatila odvody, začal dostávať peniaze z ID. Teraz aj normálne pracuje. Priateľku nemá. Býva s rodičmi a týra ich, viac matku. Na bývanie neprispieva, zoberie si, čo chce, zamyká sa. Na matku je drzý a vulgárny (najhoršie nadávky + skap!). Pred nevládnym otcom sa vyhráža, že ju zabije. Otec bezmocne leží, vníma a plače. Už volala políciu. Policajti jej povedali, že kým ona nedokáže, že mladý významne zaútočil na matku alebo otca, nemôžu nič urobiť.
Psychologicky je situácia je o to horšia, že matka berie ohľad na synove choroby a bojí sa, že keď ho dostane z bytu a nebude mu pomáhať, že mladý neprežije. Des, matka sa bojí syna aj o syna. Ale teraz už je to také týranie, že to chce riešiť.
Bývajú v byte v osobnom vlastníctve rodičov.
Ako by ste toto riešili?
Ak mama nahrá agresivitu a vyhrážanie mladého, vykáže ho polícia z bytu? Kam? Kam vlastne vykazuje polícia agresorov?
Môžu požiadať súd o nejaké urýchlené konanie (? predbežné opatrenie), aby mladý musel opustiť byt? Musia mu vtedy zabezpečiť bývanie? Ako? Ponúknuť mu byt - bývanie v nájme - v ubytovni ? Ak to mladý odmietne, čo potom?
Ak by byt predali (a kúpili iný), môžu sa nestarať o to, kam pôjde mladý?
Onko
19.02.20,17:44
Vymeniť zámky a hotovo, na to netreba žiadny súd.
Terezia13
19.02.20,18:17
na tejto stránke je vysvetlenie o nebezpečnom vyhrážaní a ako ďalej
https://ficek.sk/je-to-nebezpecne-vyhrazanie-58872
Trestného činu Nebezpečného vyhrážania sa v zmysle ustanovenia § 360 dopustí ten, kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu.

Pokiaľ vám teda vyhrážanie objektívne spôsobilo dôvodnú obavu o vaše zdravie, máte právo podať trestné oznámenie. Trestné oznámenie môžete podať na príslušnom obvodnom oddelení policajného zboru alebo na príslušnej okresnej prokuratúre.

zakaždým by som volala políciu, polícia musí akceptovať, že ide o nebezpečné vyhrážanie
jelalim
19.02.20,18:40
1. majitelom bytu su rodicia.
2. syn je dospely
3. syna mozu uplne legalne vyhodit z domu z minuty na minutu. Ak by som sa rozhodol pre tento krok, treba jednat razne.
marjankaj
19.02.20,18:52
Ty by si vlastného syna vyhodil na ulicu? Asi áno, veď iba matka je istá.:rolleyes:
buchač
19.02.20,18:56
Všetci doteraz odpovedajúci nebrali do úvahy všetky uverejnené informácie.

Onko by vymenil zámky...no niet zámku, ktorý by sa nedal prekonať.

Terézia by volala polišov...no poliši majú všetko v prdely.

Jelalim by konal rázne...no ako konať rázne, keď matka sama nevie, ako má konať...a foter leži v posteli ?
Tweety
19.02.20,18:58
Zámok a zámka, to je rozdielne, ako nebe a dudy.
buchač
19.02.20,19:12
Tweety (Dnes 19:58) Zámok a zámka, to je rozdielne, ako nebe a dudy.
===================
Nebuc múdra...na to nemáš.
https://slovnik.juls.savba.sk/?w=z%C3%A1mka&s=exact&c=L4f0&cs=&d=kssj4&d=psp&d=sssj&d=orter&d=scs&d=sss&d=peciar&d=hssjV&d=bernolak&d=noundb&d=orient&d=locutio&d=obce&d=priezviska&d=un&d=pskcs&d=psken#

Kto chce, tak porozumie...kto nechce, tak by chcel poddžubovať....aj keď na to nemá.
Už si pomaly jak bodliak...podjesexuje, ale k veci sa nevyjadruje.
jelalim
19.02.20,19:54
Otca takymto spravanim zabije a mama z toho zosalie uplne a utrapi sa tak ci tak. Nemaju vela moznosti. Kedze normalne pracuje, ma ID, je schopny sa sam o seba starat, kedze sa zamika, vie fungovat samostatne. Garzonku alebo jednoizbak na prenajom si najde pri troche rozumu. Tu nie je moc velky potencial mu nieco este pomahat.
Dáša_
19.02.20,19:57
tu by musela matka konať rázne a zísadovo. Keď to nerobila doteraz a mladý má 30 rokov, teraz, keď je manžel po porážke to zrejme už nedokáže. Žiaľ. Matka je tá, čo musí začať konať. Na začiatok stanoviť pravidlá a keď sa nedodržiavajp, tak mladého vypratať z bytu. Kľudne do podnájmu.
veronikasad
19.02.20,20:23
Katarína, kto by mal podla teba zabezpečiť náhradné ubytovanie ?
marleau
19.02.20,21:28
bojí sa neprežije? ja by som sa bál, že žije
Mária27
19.02.20,21:49
Tu je rozsiahla odpoveď https://ficek.sk/ako-mam-dospeleho-syna-vystahovat-28235

Syn sa potrebuje osamostatniť aj z výchovného hľadiska, aby si zvykol sám sa o seba postarať, pokiaľ sú tu ešte rodičia (a môžu mu v tom aj pomáhať).

Aj súd môže rozhodnúť o vyprataní bytu. Keďže doteraz mal syn právo v byte bývať, stačí mu nájsť nájomný byt a ponúknuť zmluvu o nájme. Ak ju neprijme, možno ho vysťahovať do hotela .... a nech si hľadá ubytovanie sám.
Chobot
19.02.20,22:25
Neviem, akú rolu v tomto príbehu hraješ ty, ale ak bývajú len tí traja spolu a postoj matky je taký, ako popisuješ, tak zmenu chcú len navonok. Matka syna nevyhodí už len z princípu, že je to jej syn.

Zažil som podobnú situáciu, kde syn bol alkoholik, býval s rodičmi, niekedy bol agresívny (rodičom ale fyzicky neubližoval) a napriek tomu nemali tú vôľu či silu alebo srdce (neviem to popísať) ho vyhodiť. Navyše ho aj chránili pred tretími stranami (štátne inštitúcie). Skončilo to tragicky - syn si siahol na život.

Syn bude pre matku stále synom. To cudzí nepochopí.
katarina158
20.02.20,08:09
Myslela som tým otázku, či rodičia musia dospelému zarábajúcemu synovi zabezpečiť (skôr ponúknuť) ubytovanie.
katarina158
20.02.20,08:26
Ako? násilím? matka má cca 60kg, syn cca 170 ... polícia bez súdneho rozhodnutia nepomôže ....
katarina158
20.02.20,08:28
Dakujem, link na Ficeka uz som posunula, aj tento posuniem
katarina158
20.02.20,08:32
Presne tak, matka to má na zošalenie. Bojí sa o syna (chce, aby žil :-) ) a zároveň sa bojí syna. Rozmaznané deti sú kruté a najkrutejšie sú k vlastným rodičom. Ale čas sa nedá vrátiť a vychovať syna nanovo. Potrebujú riešiť terajšiu katastrofálnu situáciu.
Dáša_
20.02.20,08:36
prečo nepomôžťe? Zrušiť mu trvalý pobyt a k bytu nemá žiadne vlastnícke práva predsa. Naozaj musí matka chcieť a vymeniť zámky.
Dáša_
20.02.20,11:16
hlavne je riešiť toto ešte kým otec žije. Lebo ak je chorý, v prípade dedičstva sa stane aj syn spolumajiteľom a to potom už bude iné. Vlastne, tento problém vyvstane, keď už bude iba jeden rodič
buchač
20.02.20,12:12
Dáša_ (Dnes 09:36) prečo nepomôžťe?
==================
Asi malo byť.." nepomôžete"...či ?

Toto mi vŕta v hlave...prečo nepomôže niekto iný...? Rodina, priatelia...a podobne.

Ono by to bola potom v podstate veľmi rýchla záležitosť...no na vykonanie je potrebná určitá dávka odvahy a kašľanie na nejaké zákony.

...ja som tak dostal jedného maníka z bytu môjho adoptívneho syna. Chlapík išiel svinským krokom, s monoklom pod okom...a za ním ťahala čáru pod most aj jeho družka plus 3 deti.

Lenže dokáže toto urobiť dotyčná matka...dokáže vyhodiť syna von ? Toto je základná otázka.
Dáša_
20.02.20,12:19
priznám sa, ja som kedysi mala chuť zachraňovať. Nebola to takáto otázka, ale trochu iná. V podstate vzťah medzi dvoma ľudmi. Jeden sa neustále sťažoval. Ja som myslela, že chce, aby sa pomohlo. Tak som to zariadila. A trvalo pol dňa, kým sa všetko vrátilo do starých koľají. Lebo nešlo o pomoc. Išlo o sťažovanie sa.
korela
20.02.20,13:14
https://www.upsvr.gov.sk/vk/aktualne-oznamy/kontakty-na-subjekty-poskytujuce-pomoc-obetiam-domaceho-nasilia-a-tyrania.html?page_id=534620
https://www.upsvr.gov.sk/buxus/docs//urady/VK/oznamy_2015/kontakty_na_subjetky_poskytujuce_pomoc_obetiam_dom aceho_nasilia_a_tyrania.pdf

Uprednostnila by som https://alianciazien.wordpress.com/kontakt/, nonstop.
Reagujú aj na anonymné maily. V každom prípade sa vám ozvú.
Odborne poradia, pomôžu právne, pomôžu previesť ženu cez celý proces.
Roky skúseností.
Ak by náhodou prípad nevzali, usmernia vás. Myslím, že výber cesty riešenia tejto ťažkej životnej situácie je komfortnejší ako výmeny zámkov, chodenie na políciu. Samozrejme, pokiaľ nejde o akútny stav ohrozujúci život.
katarina158
20.02.20,14:02
A to je fakt, poviem jej. Ale ako to urobiť ... hmmm. Asi by som sa poradila s notárom.
katarina158
20.02.20,14:05
Ja? Robím vedľa vyčerpanej uštvanej kolegyne. Keď porozprávala, ako sa mladý doma chová, zírala som. A keďže sa tu dá nájsť aj rozumné slovo, napísala som.
Katy a R
20.02.20,14:27
stále je tu táto téme - len môj názor by som si dovolila - Podľa mňa dosť podstatné je - že syn je ID - takže zrejme tam nebude všetko v poriadku zo zdravotného hľadiska, gemblerstvo sa tam spomína. Keďže matka si sama nevie pomôcť - treba sa obrátiť na odborníkov (poradiť sa s lekárom, možno psychiater?) Asi to syn dobrovoľne riešiť nebude chcieť - ale keď je tam aj tá agresia a vyhrážanie ... tak aj nasilu sa to dá. Čím dlhšie bude odkladať, tým horšie ..ozaj sa všeličo môže stať! A aj širšia rodina možno pomôže? Ak by bol ochotný spolupracovať - tak pomôcť mu so samostatným bývaním (Mária už napísala )
Vyhodiť na ulicu je jednoduché - len či pomôže? Či skôr nezhorší situáciu? ja napr by som choré dieťa (keď aj dospelé) na ulicu nevyhodila .
katarina158
20.02.20,14:32
Poznám. Nie je to tento prípad.
marjankaj
20.02.20,14:32
A vo tom to je.:cool:
buchač
20.02.20,14:39
Úrad práce pomôže ? Tak akurát psychiatriu alebo do hrobu.
Ten zoznam adries ? Veď to je pomoc pre týrané ženy s deckami...lenže tu je tyran decko...
To ako keby si nabádala, nech odíde z domu dotyčná aj s manželom.

...a na usmernenie sa jeden môže vieš čo...
Katy a R
20.02.20,14:42
janko, zjavne si ten syn sám už nepomôže. Matka má aj iné starosti... možno keby mala viac času a sily, bola by to už riešila skôr - a radikálnejšie. je to ťažké. Staré známe - "ohýbaj ma mamko , pokiaľ ..."
marjankaj
20.02.20,14:50
Tu je ťažké radiť. Nedá sa sedieť na dvoch stoličkách. Záleží iba od kolegyne ako sa rozhodne.
katarina158
20.02.20,15:13
Plne súhlasím. Ponúkla som tejto utrápenej mame úvahu cca "Tento človek mi kazí a bude kaziť život, aj keď je to môj syn. Buď budem trpieť ako doteraz (možno ma zabije, pôjde do basy .. komu to prospeje?) alebo nájdem sily a aj keď to bude bolieť, oddelím ho od svojho života. Súčasný spôsob utrpenia poznám, budúci - uvidím a potom urobím najlepšie, čo dokážem".
Ale mne sa ľahko mudruje, všakže.
Jarka 1
20.02.20,15:20
Veru je to ťažké. Vzhľadom na synovu hmotnosť predpokladám, že pracuje z domu. Takže komplexy, choroby, ponorková nemoc a ďalšie. Všetko si to vybíja na matke. Matka sama sa čo najskôr potrebuje dať do poriadku po psychickej stránke. Verím, že je z toho na dne. A následne, alebo súčasne riešiť psychiku syna. Ak u neho neuspeje, musí mať pud sebazáchovy.
marjankaj
20.02.20,15:44
Každému sa ľahko mudruje, kto nekráča v jej topánkach.:confused:
katarina158
20.02.20,16:23
super, každý link dobrý
už som jej to preposlala
katarina158
20.02.20,16:46
Máš recht, syn si svoje frustrácie vybíja na matke.
Aké pravdepodobné je, že sa normálna žena zamiluje do takéhoto "fešáka" na minimálnom inv. dôchodku? Ja tipujem 200kg, matka hovorí 170. On nemá ani kamarátov. Mohol by slúžiť ako príklad toho, ako monštrozna obezita a následná sociálna izolácia ničí celú rodinu (+ zaťažuje zdravotníctvo, sociálny systém).
Nie, nerobí z domu. Chodí do roboty, robí nejakú administratívu. Keď ho mamička horko-ťažko vypáčila robiť (po vybavení ID), najprv robil strážnika. Dokonca prechodne schudol na cca 150kg, vozili mu nejaké krabičky, okrem nich nemal nič jesť. Aj tak som sa snažila nepredstavovať si, ako bude tento strážnik naháňať zlodeja...No nebol blbý, dostal sa do administratívy.
Hrozné je, že mladý sa tvári, že je v pohode. Matka je na mašľu. Otec ležiak, akurát plače, keď počúva, čo sa doma deje. Hrozné, hnusné, ťažké.
Jarka 1
20.02.20,18:10
Ak dokáže dochádzať do práce, tak si dokáže aj nakúpiť, ísť na záchod a postarať sa o seba. Jednoznačne ho treba čo najrýchlejšie osamostatniť. Matka ešte nevie ako vyčúraný synáčik zareaguje, keď zistí, že o čo ide. Možno prestane chodiť do práce a "začne umierať". Vyzerá to tak, že na citové vydieranie bude mať tiež rozumu viac než dosť. A ak by prišlo k situácii, že raz budú vlastniť byt spoločne .. tak možno skončí na psychiatrii matka a nie syn.

Daj kolegynke prečítť celú túto tému. Potrebuje pochopiť, že v tom nie je sama a nikto ju nebude odsudzovať. nemusí sa báť, že koná nemorálne, ak ratuje svojho manžela a samu seba v tejto ťažkej situácii.
betty112
20.02.20,20:18
Táto konštelácia mi pripomína jednu rodinu. Nie je ten mladý zmrd náhodou politológ? Inak, sila.
betty112
20.02.20,20:24
Policajti si minimalizujú námahu. Treba ich volať k násilným scénam, nech majú evidované vystrájanie synáčika.Ja by som podala trestné oznámenie za vyhrážanie-ale písome. Aby to nemohli hodiť zo stola, ignorovať zásadné fakty a neriešiť (ako zvyknú robiť: skutok sa nestal).
betty112
20.02.20,20:30
Nevieš, aký invalidný dôchdok tento drzý tlsťoch berie ? Ak plný, asi ma .. porazí, Normálni ľudia, čo robia, majú plat a tento má k platu ID? To sa ID nezastaví, keď človek začne robiť?
korela
20.02.20,20:33
Buďme radi, že tie OZ v štáte aj niekto zastrešuje a človek nájde linky pokope. Nevenujú sa všetky týraným ženám zo strany svojich partnerov, preto som odporučila alianciu, pretože sa tomu venujú najdlhšie, majú tím (právnici, psychológovia), a ako som napísala, budú vedieť zadávateľku usmerniť, na koho sa obrátiť.
.
Násilie na senioroch ..
https://www.google.com/search?q=n%C3%A1silie+na+senioroch&rlz=1C1JZAP_skCZ836CZ836&oq=n%C3%A1silie+na+senioroch&aqs=chrome..69i57.7111j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
.
Mladého by bolo vhodné nejako motivovať k životu, kým sa nachádza ešte v pásme mladosti.
betty112
20.02.20,20:41
Prečo nenapíšeš rovno, že takéto monštrum nemá šancu získať normálnu babu? Krátko som mala tú výsadu bývať vedľa izby asi tak 150kg-chlapa.Bolo to hnusné. Chrochtal, funel, chrápal smrdel. Mal problém sa obuť, lebo nedočiahol. Počuť ho kadiť bolo niečo hnusné hnusné hnusné. Kukali sme, kam mu dočiahli ruky a nechápali sme, ako si utrie zadok. Furt sme to tam striekali protismradovými a dezinfekčnými sprejmi. Láska dokáže zahynúť na smradľavé nohy. Čo potom celý odpudivý človek
katarina158
21.02.20,18:05
Link je super, ďakujem. Policajt kolegyni povedal, že kým sa jej a porazenému mužovi niečo nestane, že nejde o trestný čin. Policajti drzo ignorujú, že existuje aj paragraf "vyhrážanie". Už som jej tlmočila radu, že má dať písomné trestné oznámenie na vyhrážanie (má to aj nahrané), najlepšie mailom. Vtedy sa tým musia zaoberať, mladého predvolať a niečo napísať. Aj keď to na 99,9% bude "skutok sa nestal". Hlavne bude mladý vedieť, že keby mame ublížil, je prvý, koho sa poliši spýtajú, kde bol a pod..
katarina158
21.02.20,18:12
Viem, má plný ID. Ale takých je... Poznám viac ľudí, ktorí už nemjú diagnozu a ďalej im beží ID. Alebo po operácii, pri liečenej chorobe robia na plný úvazok tú istú prácu a dostávajú k platu plný ID.
Terezia13
21.02.20,18:17
super, ja som písala, ale neodpovedali
Katy a R
21.02.20,19:59
tak veru - a tiež nevieme, prečo je syn taký? aká je konkrétna diagnóza ?... a ktovie kto ho tak "vychoval"? - či už čo sa hmotnosti týka, alebo aj správania...
betty112
22.02.20,13:53
Katarina, neodpovedala si mi na otazku na profesiu mladeho, ale chapem to.
Ak sa nemylim v tom, ze o koho ide, tak teda ide o vyslovene majetnu rodinu. Ja by som na mieste tejto matky predala niektoru nehnutelnost (alebo pouzila hoci aj vsetky aktiva) a kupila mlademu hoci aj malinky byt a vystahovala by som ho. Ked by otec zomrel, bolo by to ovela tazsie, lebo aj mlady zmrd by bol dedicom bytu, kde ziju.
Samozrejme, najprv sa musi poradit s notarom, ako to urobit so splnomocnenim od manzela.
Naco sediet na peniazoch a radsej sa nechať tyrat, nez svojou pracou ziskane prachy pouzit pre seba. Ked je taka vazna az tragicka situacia, ze je zrutena alebo na pokraji. Cim menej pouziju pre seba, tym viac dostane ich vyzrany obludny agresivny parazit.
Ale ak sa spravne domnievam, o koho ide, matka to bude radsej bedakat. Aj bohati ludia vedia trpiet, ked maju za nieco platit. Je to smutne a trapne. Cim menej si dopraju, tym vacsiu radost maju ich dedicia. Ale to je uz ina tema.
Katarina, kolegyni by som dala citat tuto diskusiu. Rad je tu dost, netrap sa.
Jarka 1
22.02.20,14:43
betty, mala by si zaradiť spiatočku. Tu si ľudi chodia po radu a nie preto, aby sa ich snažil niekto identifikovať. Neviem či máš dieťa, ale predstav si, že budeš čítať takéto komentáre na svoje dieťa. Myslím, že by si mala tento svoj príspevok zmazať.
buchač
22.02.20,15:09
katarina158 (Včera 19:12) Viem, má plný ID. Ale takých je... Poznám viac ľudí, ktorí už nemjú diagnozu a ďalej im beží ID. Alebo po operácii, pri liečenej chorobe robia na plný úvazok tú istú prácu a dostávajú k platu plný ID.
=====================
Poznám aj ja...a nie raz som si dal otázku, či je to normálne....lebo ja vravím, že nie.
Oliwa
25.02.20,11:09
Syn je jedináčik?