Veronika258
21.02.20,09:02
Ahojte, prosím Vás o pomoc.. mám takýto prípad: moje otázky vs. odpovede klient

1. Firma v ktorej manželka pracuje sa ruší/zaniká? Ak áno kedy? Ak nie, prečo majú v pláne rozviazať pracovný pomer?
Manželka je zamestnaná na TPP a ku dňu 23.4. jej konči rodičovská dovolenka a k tomuto dňu chce dať výpoveď (nejak sa dohodnúť na ukončení prac. pomeru ). Myslím že ta firma už nemá reálne miesto kde by nastúpila aj ked existuje ale prevádzka už sa zrušila.
2. Čerpala manželka medzi materskými a rodičovskými starú nevyčerpanú dovolenku a dovolenku na ktorú jej vznikol nárok počas materskej?
Pred nástupom na materskú si vyčerpala všetku dovolenku, nastúpila na matersku a odvtedy je nepretržite na materskej aelbo rodič. dovolenke (dve deti posebe)
3. Aký príjem mala manželka než išla na prvú materskú?
547,20e v hrubom na TPP -- 4,5 roka už je mimo práce
4. Akú materskú poberala manželka pri oboch deťoch?
prve: 11,76 a druhe 12,83e na deň
5. Dohodli sa na ukončení pracovného pomeru po skončení rodičovského? Ak áno, z akého dôvodu?
Ešte len teraz bude dohadovať k tomu 23.4 s dovodom že nemoze nastupit do prace kedze má doma deti... a čakáme ďalsie teda na matersku nastupi cca v auguste

Takéto odpovede mi dal náš nový klient, nakoľko v tomto, nie som moc doma obraciam sa na Vás.
Ale napadlo ma že:
- ak je už pani zasa tehotná či sa na ňu vzťahuje ochranná lehota a bude mať nárok na materské a či treba nejako zvlášť postupovať pri ukončení PP
- ak sa dostanem k presným dátumom o MD a RD, vedela by som narátať, či má nárok ešte na nejakú dovolenku počas MD, prípadne krátenie počas RD
- ak rozviaže PP, dá si preplaiť dovolenku(ak vznikne nárok), či má nárok na dávku v nezamestnanosti a aký by to malo vplyv na materskú
-ak by namiesto podpory založila živnosť, moc by si asi nepomohla, keď ako začínajúca szco by neplatila sociálku, a na dobrovoľné je už neskoro, nakoľko neviem či by sa je do 270 dní rátalo dobrovoľné plus zamestnanie, teda obdobie RD, ked sa ukonči PP
- nárok na rodičovskú 370 eur je podmienená poberaním materskej?, ak má nárok na materské zo zamestnania, počítalo by sa z VZ spred rokov, ale už 75%, alebo z minimálnej mzdy platnej v 2020..?
-ak by predsa len založila živnosť, bez ohľadu na dobrovoľné poistenie, môže podnikať aj pri materskej?neovplyvní jej to niečo? viem že nebude platiť odvody, asi potom len na základe príjmu jej vyrátajú rzzp..

Ďakujem za všetky Vaše odpovede
ivka70
21.02.20,08:10
1. ak uz je pani tehotna, neukoncovala by som na jej mieste PP, nech oznami pisomne zamestnavatelovi ,ze je tehotna a sucasne najneskor 23.3. oznami navrat do prace a poziada o cerpanie dovolenky , na ktoru jej vznikol narok pocas MD
Bude mat narok aj na celu dovolenku za rok 2020, ak PP neukonci.
Ak jej nevyjde cerpanie az do nastupu na MD, da sa to riesit este PNkou ci OCR, ci nastupom na MD 8 tyzdnov pred terminom porodu ...pre nu sa ale oplati ostat zamestnana az do konca dalsej RD
nárok na RP vo vyske 370 eur je podmieneny narokom na matersku

2. Aj keby PP rozviazala, oplati sa jej aspon 1 den este po RD cerpat dovolenku, aby jej na ten den pripadlo aj preplatenie dovolenky - mala by narok na najvyssiu podporu, narok na materske ostane, lebo porodi v ochrannej dobe 8 mesiacov od skoncenia PP a splna podmienku poistenia 270 dni v posl. 2 rokoch (ta bezi pocas zamestnaia aj cez RD), VZ by muselo byt minimalne z aktualnej minimalnej mzdy


3.zivnostou by si nepomohla k inej materskej
Ak by ju predsa zalozila, to moze aj popri beziacom PP, a moze podnikat aj popri MD
veronikasad
21.02.20,08:39
Súhlasím s Ivkou, tiež som zato, aby pracovníčka sama nežiadala o ukončenie pracovného pomeru

Mesiac pred dovršením troch rokov veku druhého dieťaťa treba zamestnávatelovi písomne oznámiť o ukončenie rodičovskej dovolenky a požiadať o čerpanie dovolenky. Určite jej vznikol nárok počas materskej dovolenky s druhým dieťaťom. Ak doplníš presné dátumy oboch MD, prepočítame. Po vyčerpaní riadnej dovolenky môže nastúpiť na PN-ku a z nej plynule prejsť na ďalšiu materskú (6-8 týždňov pred termínom pôrodu)

Ak by jej zamestnávatel dal výpoveď počas čerpania dovolenky, výpovedná doba skončí až po skončení RD s tretím dieťaťom.

Súčasne s oznámením o ukončení RD s druhým dieťaťom treba zamestnávatelovi písomne oznámiť že je znovu tehotná a predpokladaný nástup na ďalšiu materskú dovolenku.

Počas tretej materskej dovolenky jej vznikne ďalší nárok na dovolenku, ktorú môže čerpať po skončení RD tretieho dieťaťa.
Veronika258
21.02.20,08:40
Dakujem velmi pekne.
Veronika258
21.02.20,08:41
Dakujem moc ????
Veronika258
21.02.20,08:48
a ak by jej nárok na dovolenku nebol postačujúci na pokrytie celého obdobia do nástupu na materskú a išla by na PN, a stále by chcela založiť žinosť, tak aky má vplyv živnosť na PN a opačne?
Vypýtam si presné dátumy, aby som narátala dovolenku, potom by som sa s kontrolou zasa obrátila na Vás.
Ďakujem
veronikasad
21.02.20,08:51
asi žiadny, len počas PN musí dodržiavať liečebný režim, SP vraj už kontroluje aj tehotné.
Veronika258
21.02.20,08:53
super, ďakujem
Veronika258
02.03.20,15:05
Ahojte, mám už info k MD a RD.

30.4. 2015 - 30.11.2015 /materská 1. dieťa
1.12.2015 - 11.3. 2017 /rodičovská

12.3. 2017 - 31.10. 2017 /materská 2. dieťa
1.11. 2017 - 31.12. 2017 /rodičovská

2.01. 2018 - 16.7. 2018 prerušenie rodičovskej dovolenky, otec na materskej, do práce som nechodila (matka bola v zdravotnej nahlasit ze sa stara o dieta do 6 rokov, informovala zamestnavatela)
17.7. 2018 - 23.4. 2020 / rodičovská

Pani je rok narodenia 1988. Podľa môjho výpočtu:

rok 2015 - plný nárok mínus to čo vyčerpala než nastúpila na prvú MD (nemám info koľko vyčerpala z nároku2015, nakoľko nevie nájsť vypl.pásku) krátenie nula

rok 2016 bez nároku

rok 2017 - plný nárok, krátenie nula, lebo od 1.1.2017-11.3.2017 je len 50 PD a od 1.11.2017-31.12.2017 je 43 PD

rok 2018 bez nároku

rok 2019 bez nároku

rok 2020 - plný nárok a krátenie nula v tom prípade ak od skončnia RD po ďalšiu MD nebude na PN, pretože za RD od 1.1.2020 - 23.4.2020 je len 81 PD.

Dobre rozmýšľam? Ďakujem za Vaše odpovede aj opravy
Veronika258
18.03.20,21:16
Ahojte, napísali sme oznámenie zamestnávateľovi o ukončení RD aj to že je znovu tehotná a všetko okolo toho a aj sme požiadali o vyčíslenie a čerpanie nevyčerpanej dovolenky za rok 2015 - 2020. Ak máte čas, prosím pozrite môj nápočet vyššie, či je to ok, aby sme to vedeli skontrolovať s ich vyčíslením, prípadne im oponovať.

Ešte ma napadlo teraz, že od 01.01.2020 je nárok na 25 dní dovolenky pre zamstnancov rodičov, kt,ešte nedovŕišili 33 rokov. Vzťahuje sa to teda aj na tento prípad?

Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede
ivka70
19.03.20,04:28
Ten vypocet naroku po rokoch je spravny, narok 25 dni sa vztahuje uz na dovolenku za rok 2020 aj v tomto pripade.
V roku 2020 treba doplnit konie MD, ale predpokladam, ze po MD uz nevznikne na dalsej RD viac ako 19 dni, cize to nic na plnom naroku nezmeni.
Veronika258
22.03.20,11:15
Termin porodu je 25.9. Nastup na MD podla tak ho je 14.8. Koniec MD je az zaciatkom aprila 2021. Ak nevyc. dovolenka nepokryje cele obdobie od 24.4do13. 8.vie ist na pn a pripadne jej skratia narok 2020 o 1/12. Ale to by bolo v pohode. Len aby mal aj zamestnavatel na to taky nazor ako vy a ja. Dakujem Vam!! , ozvem sa, ak by sa este daco vyskytlo okolo toho.