vema
08.09.06,07:34
Študentka vy sokej školy prešla po prvom ročníku na štúdium dialkové.Zatiaľ nie je zamestnaná.Chcem poprosiť o radu.
1,Má sa zaevidovať na ÚP?
2,Ak bude evidovaná na ÚP bude mať rodič nárok na RP a daňový bonus?
3,Čo všetko si má platiť a kde sa má nahlásiť?
Poradí mi prosím niekto?Ďakujem.
Gabi03
08.09.06,05:41
Študent diaľkového štúdia z hľadiska úradu práce je študentom. Nemôže sa zaregistrovať, resp. z ÚP nemá nárok na žiadne dávky.
vema
08.09.06,06:12
Tak ako ďalej postupovať,kto má skúsenosť poraďe.
vema
08.09.06,11:15
To mi naozaj nikto nevie poradiť ako ďalej.Keby nešla dialkovo študovať,tak sa môže zaevidovať na ÚP.Ako oni zistia že dialkovo študuje.Celkom tomu nerozumiem.Sama si má platiť odvody do zdravotnej aj sociálnej,pokiaľ nebude zamestnaná?
Gabi03
08.09.06,11:20
Asi ťažko zistia, ale skús risknúť, poberať dávky a keď na to prídu, pekne vrátiť a nechcem vedieť, akú pokutu za neoprávnené poberanie dávok...
Inak ohľadne ďalšieho postupu skús zavolať na ÚP.
vema
08.09.06,11:39
Asi ťažko zistia, ale skús risknúť, poberať dávky a keď na to prídu, pekne vrátiť a nechcem vedieť, akú pokutu za neoprávnené poberanie dávok...
Inak ohľadne ďalšieho postupu skús zavolať na ÚP.Gabi03,ja nechcem nič riskovať,žiadne dávky nechceme,len som chcela mať jasno ako to je,či nemôže byť zaevidovaná bez podpory,ohľadne odvodov.Ja som nepostrehla zmeny,lebo som to nepotrebovala,tak som z toho vykolajená.Tak,odvody si musí platiť sama do zdravotky a aj na sociálku zrejme.Ďakujem pekne za pomoc
Ivuska
08.09.06,15:19
Ja som študovala diaľkovo do minulého roka a bola som nahlásena na úrade práce, keďže som nikde nepracovala. Nemala som nárok na žiadny príspevok z úradu práce. Jedine, ze by som nemala trvalý pobyt na tej istej adrese ako moji rodicia (kedze do 25 by ma mali zivit). Vtedy by sa dalo vybavit nejaké peniaze, ale neviem presne o akú sumu išlo.
Jana Motyčková
08.09.06,15:57
Štúdium externou formou na VŠ nie je pre ÚP považované za sústavnú prípravu na povolanie, takže na ÚP sa môže zaevidovať. Pravdepodobne tam nahlási aj že študuje externe na VŠ, aby sa nemusela chodiť každý týždeň hlásiť. Keďže bude evidovaná na ÚP nemusí potom platiť zdravotné poistenie. Rodič nárok na RP a daňový bonus mať nebude, ale pokiaľ viem to ani nezávisí od toho, či je na ÚP ale od toho, že študuje externe a nie dennou formou.
Mala by zájsť aj na ZP a nahlásiť, že ukončila denné štúdium, od toho dňa je samoplatiteľom až kým ju nezaevidujú na ÚP- za to obdobie zaplatí ZP, potom zase nahlásiť na ZP, že už nie je samoplatiteľom a je na ÚP.
vema
08.09.06,17:54
Štúdium externou formou na VŠ nie je pre ÚP považované za sústavnú prípravu na povolanie, takže na ÚP sa môže zaevidovať. Pravdepodobne tam nahlási aj že študuje externe na VŠ, aby sa nemusela chodiť každý týždeň hlásiť. Keďže bude evidovaná na ÚP nemusí potom platiť zdravotné poistenie. Rodič nárok na RP a daňový bonus mať nebude, ale pokiaľ viem to ani nezávisí od toho, či je na ÚP ale od toho, že študuje externe a nie dennou formou.
Mala by zájsť aj na ZP a nahlásiť, že ukončila denné štúdium, od toho dňa je samoplatiteľom až kým ju nezaevidujú na ÚP- za to obdobie zaplatí ZP, potom zase nahlásiť na ZP, že už nie je samoplatiteľom a je na ÚP.Janka takúto odpoveď som si priala,veľmi pekne ďakujem,už mám v tom jasno.