radyc
23.02.20,13:32
Dobrý deň,
´91 - rozpad starého soc. podniku (elektrikár)
´91 - založenie SZČO (elektrikár) -práca a odvody klasické minimum
´11 - zamestnanie sa v školstve ako kurič (nepretržitá prevádzka) -živnosť beží naďalej (súbeh) -bez jej vykonávania. Kuriči sme po zmene vedenia dostali pod dozorom podpísať obyčajný papier a4, kde sú uvedené základné pracovné príkazy a zákazy, a tiež že v čase, keď sa nekúri (prázdniny atď), môžeme byť preradení na pracovisko "údržby" (kde je stolár, elektrikár, zámočník - v praxi holky pro všechno).

mám 56r., v rámci rekonštrukcie prechádza kotolňa na automat - stará technológia ide do šrotu a práve sa ide spúšťať nová - na jej následnú prevádzku predpokladáme že je tam už určený úplne iný človek.

Prosím o rady, nikdy som sa týmito vecami nemusel zaoberať - vôbec sa nevyznám, či by sa dalo k tomu pre nejaký rozhľad popísať:

aké práva a povinnosti má voči mne zamestnávateľ (výpoveď, dohoda, preradenie, či iné) - aké sú tam možnosti, ako je to vzhľadom k tomu s odstupným, čo by ma čakalo po ukončení prac. pomeru (poisťovne, prac. úrad) atď - veď ani neviem čo sa opýtať - proste potreboval by som sa nejako v problematike udomácniť, ďakujem..
veronikasad
23.02.20,14:12
Ake pracovne zaradenie mas uvedene v pracovnej zmluve, prip. v tom dodatku co si podpisal?
radyc
23.02.20,15:09
Tieto veci som nevidel od podpísania, trocha bude problém to dohľadať...
veronikasad
23.02.20,15:51
nemáš ani pracovnú zmluvu ?
radyc
23.02.20,16:00
celé roky bola na mieste, nedávno som presťahovával -len viem v ktorej plnej miestnosti to je... -ale nie je nemožné to nájsť -snáď zajtra...

Ma napadá -myslíš pod zaradením: "kurič" ? ak o toto ide, tak "kurič" (čiže ak nejde o nejakú triedu, číslo a pod..)
Katy a R
23.02.20,16:34
No ja som pochopila tak, že si vlastne zmierený s tým, že tam končíš? že je to už "na spadnutie".
Tak v prvom rade - sám výpoveď určite nedávaj - počkaj- nech ti dá zamestnávateľ (nejaké org dôvody určite budú) - mal by si potom mať nárok na odstupné . Ak chceš pokračovať v živnosti - môžeš. Ale keďže píšeš, že "nevykonávaš" - tak by som na tvojom mieste živnosť zrušila. Potom - hneď po skončení PP sa môžeš registrovať na UPSVaR - budeš mať nárok na dávku v nezamestnanosti (6 mesiacov) a nemusíš platiť poistné. No a samozrejme - máš chvíľku čas aj na oddych, aj na hľadanie si nového PP, resp môžeš si rozmyslieť, či aj znova živnosť neprichádza do úvahy. ...
veronikasad
23.02.20,17:42
Myslím zaradenie-funkcia (kurič), ak by ti zamestnávatel dal výpoveď a predtým ponúkol iné miesto, ktoré nemusíš prijať. Nepodpisuj dohodu o zmene pracovnej zmluvy a tak ako píše Katy, sám si nedávaj výpoveď.
Ak by ukončenie pracovného pomeru dohodou navrhol zamestnávatel, preto aby si dostal odstupné tam musí byť uvedený § 63 odst.1 písm.b) organizačné dôvody. Bez uvedenia dôvodu žiadnu dohodu o skončení prac.pomeru nepodpisuj.
radyc
24.02.20,07:06
Ďakujem pekne,
áno, žiaľ je to otázka pár dní...
Ako živnostník mám prenajatý od Mesta priestor - ten by som musel skončením živnosti zrejme vrátiť? Keďže to by bol pre mňa problém...
Katy a R
24.02.20,10:07
No ak máš nejaký zabehnutý "priestor" (dielňu?) - tak môžeš využiť na intenzívnejšiu prácu ako živnostník☺ Ak živnosť nezrušíš, evidencia na UPSVaR nie je možná a ani dávka v nezamestnanosti.
radyc
24.02.20,12:53
Žiaľ to už asi nejde... Ako je to teda, ak by som ukončil živnosť, automaticky by som mal ukončiť aj prenájom priestoru? Vysťahovať ho totiž pre mňa je momentálne väčší problém, ako platiť nájom...
Katy a R
24.02.20,13:07
tak ale to len ty musíš vedieť, aké sú podmienky nájmu ?? - ty máš zmluvu (my ju tu nevidíme) ;)
radyc
24.02.20,13:26
Nemyslím si, že toto sa týka samotnej zmluvy -prenajal som si to "ako živnostník" "na účely živnosti" -ja mám za to, že by som nájom musel ukončiť... A ak je tak, tak by ma zaujímalo, či by sa to dalo obísť napr. len prerušením živnosti
1. alias, či pri prerušení živnosti je povinný živnostník ("firma") prerušiť aj tento nájomný vzťah...
2. a či sa vôbec prerušením živnosti "dostanem na UPSVaR"...
radyc
25.02.20,20:38
Ďakujem pekne za ujasnenie.
radyc
25.02.20,20:45
Poprosím ešte raz, ak by som prerušil pred výpoveďou živnosť (vraj to ide na min. pol roka? a max. tri?), je to riešenie a môžem sa zaregistrovať na UPSVaR -ako mi bolo poradené vyššie =bude mi hradené poistenie a dostanem príspevok?
veronikasad
25.02.20,21:03
Počas prerušenej živnosti sa môžeš evidovať na urade práce a poberať dávku v nezamestnanosti. Živnosť je možné prerušiť, tak ako píšeš, najmenej na 6 mesiacov a najdlhšie na tri roky. Môžeš aj krátkodobo pracovať, na dohodu, najviac 40 kal.dní, s príjmom do výšky životného minima.
radyc
25.02.20,21:16
Prerušiť musím stihnúť do ukončenia PP?
veronikasad
25.02.20,21:39
pred začiatkom evidencie na UP. Ked skončíš zamestnanie a hneď sa nezaeviduješ, musíš platiť zdr.poistenie zo živnosti z min. vymer.základu