mariana11
24.02.20,10:04
Môže byť zamestnanec postihovaný,prípadne odsúdený, ak na príkaz nadriadeného vypočítava mzdy nie z reálnej dochádzky ale je to vymyslená dochádzka , kde sú krátené hodiny a nie sú evidované práce v noci, soboty, nedele a teda ani žiadne príplatky? Bohužiaľ, je to asi dosť rozšírená prax na Slovensku.
misoft
24.02.20,10:01
Môj názor - môže vo forme spolupáchateľstva. Ak by toto vedel, mal by ten zamestnanec ihneď toto oznámiť buď polícii alebo prokuratúre (samozrejme zabezpečiť aj dôkazy trestnej činnosti).
Tak by bol krytý pred tr. stíhaním.
ivka70
24.02.20,10:12
Ak dostane zmanipulovanu dochadzku ako podklad a na jej zaklade urobi mzdy, robi presne to, co ma. O manipulacii nemusi vediet.

Ak vsak vie, ma porusovanie zakona nahlasit.

Ak sa sam podiela na machinacii dochadzky, tak to uz moze hranicit s podvodom.
Prikaz nadriadeneho, ktorym by porusoval zakon, moze odmietnut.

zze/2001-311/47/3/a
širi1
24.02.20,13:43
v takom prípade by som ako mzdárka určite konala v zmysle zákona (inak by som asi nezaspala...)
veronikasad
24.02.20,13:52
Dochadzku upravujes ty, alebo ti ju takuto predklada nadriadeny? Zbytok mzdy je vyplacany nacierno?
mona091
25.02.20,12:49
obavam sa, ze realita je ina,

mam osobnu skusenost, kedy ma zamestnavatel nutil opravovat moju dochadzku, a ak som napriek jeho nesuhlasu zaznamenala do dochadzky nadcasy, ktore nas nutil robit, takisto aj vikendy, zamestnavatel sa mi zacal vyhrazatt, musela som podpisat nim opravenu dochadzku, ked som volala na IP, tam mi povedali, ze ak nemam svedkov, nemozu nic, pre nich je dolezite, co je na papieri, a kedze kolegovia by zo strachu nesvedcili, nemala som dokazy, a skoncilo to mojou vypodvedou
buchač
25.02.20,14:16
Tak, tak...
Zuzanka_ba
26.02.20,12:05
Pletie sa tu obcianskopravna a trestnopravna zodpovednost.. Za spravne vyhotovenie dochazky a vyplatenie mzdy zodpoveda zamestanavatel; ak je zamestnavatel napriklad firma, za firmu zodpoveda konatel. Ak mzdarka na prikaz konatela preraba dochadzku a mzdu zuctuje nespravne v neprospech zamestnanca, za vzniknutu situaciu medzi zamestnavatelom a zamestnancom - nevyplatenie mzdy - je zodpovedna firma zastupena konatelom, nie mzdarka.
Trestne oznamenie, nevyplatenie mzdy - firma
Civilnopravny spor o vyplatenie mzdy - zas len firma

Nizsie tu padlo aj cosi o podvode; to, co zamestnavatel robi vsak nie je podvod, ale nejaka ina skutkova podstata.
Podvod podla trestneho zakonnika vykona ten, [kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu]...

Tymto sa nechcem zastavat tych, co konaju nemoralne a neeticky, skor by som povedala, ze hlavny vinnik je nadriadeny a konatel, nie mzdarka, ktora vykonava kratenie mzdy, napriklad v zaujme udrzania si vlastnej pozicie.