lomatka
24.02.20,19:52
- firma A(to sme my) je dlžná B, B je dlžná C, C je dlžná D a D je dlžná A. Môžem to spraviť takto?

1.- ID-likvidujem FA firmy B - bez predkontácie
2.-OZ - spravím ostatný záväzok na firmu C - predkontácia 321/325
3.-ID - likvidujem OZ firmy C - bez predkontácie
4.-OZ- spravím ostatný záväzok na firmu D - predkontácia 325/325 (???)
5.- ID - spravím vzájomný zápočet medzi firmami A a D - predkontácia 325/311.
Onko
24.02.20,22:00
Ja by som to takto nekomplikoval. Ak je tento zápočet výsledkom nejakej spoločnej dohody všetkých zúčastnených strán a výsledkom je to, že ste sa zbavili záväzku voči B a pohľadávky voči D, tak by som to jednoducho zaúčtoval 321/311.

Len v prípade, že sa riešili postupne nejaké dvojstranné zmluvy o prevzatí záväzku či pohľadávky, tak treba o nich účtovať jednotlivo.
lomatka
25.02.20,04:32
Práve to, že sa riešili vzájomnými zmluvami.
Onko
25.02.20,14:51
No v takom prípade to treba riešiť jednotlivo, avšak mám pocit, že idete na to z opačného konca. Nepostupujú sa záväzky, ale pohľadávky, firma nemôže len tak na niekoho iného presunúť záväzok.
Takže ak bola firma A tá aktívna, ktorá vykupovala pohľadávky, tak v tejto reťazi mi zmysel dáva, že na začiatku A vykúpila pohľadávku D voči C započítaním pohľadávky A voči D, a postupovať až dovtedy, kedy A je dlžná B a B je dlžná A.
Ak bol vo vykupovaní pohľadávok aktívny niekto iný, napr. firma D, tak keď za A príde niekto z D, že kúpil som pohľadávku, ktorú mala pôvodne B, príde mi zbytočné účtovať všetky postúpenia pohľadávok v reťazi, keď pre mňa je relevantná len zmena z B na D.
Každopádne rozhodujúce sú zmluvy, ktoré som nevidel. Pekné príklady účtovania jednotlivých transakcií sú tu: https://www.opytajsauctovnika.sk/ako-uctovat-postupenie-pohladavky-u-postupu-a-postupnika/ Ako je tam vidieť, zvlášť sa účtuje obstaranie pohľadávky (OP) a zvlášť úhrada za obstaranie (ID - zápočet), takže všetko má svoju predkontáciu.