denial
25.02.20,10:13
Prosim Vas, vedeli by ste mi poradit:

V decembri minuleho roka sa mi podarilo uspesne zaregistrovat ako ziadatel pre dotaciu.
Minuly mesiac som do SIEA poslal vyplnenu ziadost, odkial mi neskor potvrdili, ze ju skontrolovali a poslali na schvalenie na MHSR.
Vcera boli zverejnene prve vysledky a dotaciu mi zamietli s odovodnenim, ze mam nedoplatky na zdravotnom poisteni.

Pred podanim dotacie aj teraz som sa kontroloval na
https://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/zoznam-dlznikov.html
a v tom ich zozname nie som.

Vcera som sa prihlasil do portalu pre poistencov VSZP epobocka.com a tam na mna zacalo svietit, ze vraj mam nedoplatok 5 eur z roku 2006.
Vtedy som bol kratky cas samoplatitel po skonceni skoly, lebo som sa hned neprihlasil na urad prace.
Spominam si, ze som musel doplacat z vlastneho nejaku sumu na poistenie.
Som si isty, ze som zaplatil celu sumu, ktoru mi vtedy predpisali a nevidim dovod, aby som zaplatil o 5 eur menej. Akekolvek pochybenie na mojej strane vylucujem.
Ziadny doklad o tom, kolko som mal platit, ani kolko som zaplatil ani akym sposobom, nemam.
Ta ich epobocka.com este o mne aj ukazuje, ze
Typ platiteľa: individuálny platiteľ (SZČO, samoplatiteľ)
Pricom nie som ziadny samoplatitel, ani SZCO, ale poistenie za mna plati zamestnavatel, kedze som obycajny zamestnanec.

Ziadny list, email, notifikaciu, exekuciu ani informaciu o udajnom nedoplatku 5 eur som nikdy z VSZP neobdrzal.

Minuly rok (2019) som dostal automaticky email z Vszp, notifikaciu o pravidelnej lekarskej prehliadke.
Vtedy som sa prihlasil tiez do epobocky a ziadny nedoplatok tam zobrazovany nebol.
Ziadne dokazy o tom z toho obdobia, samozrejme, nemam.

Kedze nejaka komisia MHSR moju ziadost uz oficialne zamietla pre nesplnenie podmienok, mam predtuchu, ze aj keby sa nahodou nejako dodatocne preukazalo, ze informacia v poistovni je chybna, uz moju ziadost MHSR nebude/nemoze znova posudzovat; tiez sa tam pise, ze na dotaciu nie je pravny narok.

Kontaktoval som aj VSZP, ich vyjarenie zatial nemam, ale predpokladam, ze teraz uz budu tvrdit iba jedine: nedoplatok 5 eur tam mam odjakziva.

Kontaktoval som aj pracovnicku SIEA, ktora moju ziadost kontrolovala (a overovala vsetky nedoplatky, na daniach, zdravotnom poisteni, socialnom poisteni, atd) a toto je jej odpoved z dnes:
Podľa odôvodnenia, ktoré píšete sú to nedoplatky na zdravotnom poistení. Viac Vám k tomu povedať neviem.

Myslite, ze sa s tymto da este nieco teraz robit ... ?

Dakujem.
Chobot
25.02.20,09:45
Dá, doplatiť nedoplatok. Je možné, že si mal nejaké obdobie, kedy si nemal evidovaného žiadneho platiteľa, teda žiadne poistné nebolo predpísané. Možno pri kontrole nepokrytých období poisťovňa ti v súlade so zákonom o zdravotnom poistení určila na toto nepokryté obdobie, kategóriu 4, t.j. samoplatiteľ a tým ti vznikol ten nedoplatok až neskôr. Podľa sumy to budú nejaké 2-4 dni.

Uvidíš, čo ti napíše ZP, dôvod nedoplatku na porade nevieme vyveštiť.