olgaolga
25.02.20,10:52
Ak som zdedila v 2019 , a vyplatili mi v 2020 podielové listy a zostatok na vkladnej knižke, treba to niekde uviesť v daňovom priznaní príp. zdaniť? v banke mi nič o tom nepovedali.
misoft
25.02.20,12:22
Môj názor - podielové listy - vyplatenie = príjem = zdaňuje sa, peniaze na vkladnej knižke po dedení = nezdaňuje sa (dedičská daň už neexistuje) - je to DEDIČSTVO a nie príjem.
Katy a R
25.02.20,13:52
stala si sa vlastníčkou podielových listov - ak bol príjem v tomto roku - tak to budeš riešiť až o rok. Banka ti určite aj doklad poslala (pošle), kde sú potrebné údaje.
cit zo stránky FS
Príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia), ktoré plynú zo zdroja na území SR sa zdaňujú zrážkovou daňou (§ 43 ods. 3 písm. b) zákona o dani z príjmov), pričom daňovník môže :
využiť postup podľa § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov a považovať zrazenú daň za preddavok a v tom prípade bude príjem z podielových listov zahŕňať do osobitného základu dane z kapitálového majetku podľa § 7 zákona o dani z príjmov v podávanom daňovom priznaní, alebo
považovať zrazenú daň za vysporiadanú podľa § 43 ods. 6 zákona a takýto príjem nebude súčasťou osobitného základu dane z kapitálového majetku podľa § 7 zákona o dani z príjmov. Daňovník v tomto prípade už príjem z vrátenia podielových listov v daňovom priznaní neuvádza a nezdaňuje ho.
a čo sa týka vkladnej knižky - tam sú úroky už zdanené zrážkou - je to vysporiadané.
jelalim
25.02.20,14:38
prijem z PL (ak bol) vacsinou zdani priamo spravcovska spolocnost ked poziadas o vyplatenie vsetkych PL.
Ak vyplacali menej ako sa povodne vlozilo, nie je co danit.

Z pohladu, ze si ich nadobudla dedicstvom a ihned ziadala vyplatit = nie je co danit.