TaraNoelle
28.02.20,15:43
Aká je súvislosť medzi "nepovinnosťou" platiť odvody do SP a započítavaním výšky príjmov do dôchodku ? Momentálne mám súbeh zamestnania a živnosti, ale v zamestnaní končím a ostane mi len živnosť, kde momentálne nemám povinnosť platiť odvody do SP (nízky príjem zo živnosti). Nebude mi potom ale chýbať niečo do dôchodku ? Neviem túto info nájsť nikde na stránke SP. Čo ak nebudem mať povinnosť platiť odvody niekoľko rokov ? Má to vplyv na budúcu výšku dôchodku ?
Mária27
28.02.20,15:16
Musíš mať odrobených počet dní 15 rokov

Ak neodvedieš za celý rok nič, ten rok sa ti jednoducho nebude rátať.
Ak odvedieš málo, len si pokazíš osobný bod v kalendárnom roku. Ten sa ráta ako podiel osobného vymeriavacieho základu a všeobecného (priemerného) vymeriavacieho základu v roku.

Na výpočet dôchodku sa berie priemerný bod = aritmetický priemer osobných bodov, znížený na percento určené pre rok priznania dôchodku zákonom (teraz 68%)

Suma starobného dôchodku sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok a aktuálnej dôchodkovej hodnoty (vyhlasovaná na každý rok).

Je to, pravdaže, zjednodušené.
Mila123
28.02.20,15:20
https://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-dochodku-azx/59319s
prepočítaj si ako si na tom.....
údaje získaš priamo zo SP (Bratislavy), stačí napísať e-mail, popr. cez Slovensko.sk
a ak ti trvá PPV tak aktuálny pracovný pomer požiadaj mzdárku
a uvidíš ako si na tom
veronikasad
28.02.20,15:22
Bude ti chýbať obdobie dôchodkového poistenia, ktoré je jednou z troch veličín pri výpočte starobného dôchodku. Môžeš sa prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba najmenej z minimálneho vymeriavacieho základu.
Katy a R
28.02.20,15:24
Do dôchodku sa ti nezapočítava výška príjmu. Pre dôchodok je dôležité či platíš dôchodkové poistenie a v akej výšje (z akého vymeriavacieho základu).
Samozrejme - sú aj takí, ktorí roky neplatili postné vôbec - dôvody rôzne (možno si odkladajú do fusakle;), no a potom im výjde maličký dôchodok, resp im nemusí výjsť žiadny.
V skratke - aj doba poistenia je dôležitá, aj výška vymeriavacieho základu.
presnejšie: zz/2003-461/
TaraNoelle
28.02.20,15:33
no tak tieto odpovede si musím doma prejsť v kľude, lebo teraz netuším o čom to hovoríte :) . Mám síce cez 50, ale v živote som sa nezaujímala o tému dôchodku, len mi to dnes práve napadlo a ako pozerám, vôbec netuším o čo vlastne ide :) Som z toho úplne, že jeleň.
Katy a R
28.02.20,15:40
ani sa tým zatiaľ netráp - zákony sa aj tak menia, dôchodkový vek sa predlžuje . Ale ak chceš, Pozri zák o SP, aby si aspoň vedela, čo je OMB, doma v šuflíku máš výpis do roku 2004 ... no a môžeš si aj vyžiadať ostatné doby - ako ti bolo poradené a použiť kalkulačku na predbežný výpočet (kuk stránka SP). Alebo si niečo tu na porade popozeraj - nájdeš veľa tém k tomuto☺
veronikasad
29.02.20,07:13
To vážne? Niekoľko rokov vyzijes z prijmu zo zivnosti cca 500€ mesačne? A keď ochories budes z čoho žiť?
TaraNoelle
01.03.20,13:08
teraz žijeme z mojej min. mzdy dvaja a PN si nemôžem dovoliť už asi 30 rokov. Tá časť otázky bola ako možný predpoklad, keby bolo keby, aby som poznala dôsledky do budúcnosti.
annova
02.03.20,11:25
Nedoporucujem ukoncit platbu v priebehu roka, moze to ovplyvnit negativne koeficient pre vypocet vysky dochodku. Ak zrusit, tak az k 31.12. Ked nebudes poistena, nema sa ti co zapocitat. Ani roky ani koeficient sa vtedy nepocita.
TaraNoelle
02.03.20,11:32
To myslíš, že pokračovať po ukončení zamestnania ako dobrovoľne poistená do konca roka ?
annova
19.04.20,21:00
Ano.
Ale neviem ake bude nova vlada robit zmeny. Zostava nam len si spievat " je to vo hviezdach ..".