Katarína STR
23.11.04,11:20
Chcem sa spýtať:
Môj známy si chce kúpiť závažie/podniká v oblasti váh-neplatca DPH/ od platcu DPH z ČR. Nevie či mu bude dodávateľ faktúrovať s DPH, alebo bez.
Môže to kúpiť ako SZČO neplatca DPH, alebo FO nepodnikateľ, je mu to jedno.
Podľa mňa mu to firma z ČR vystaví s DPH, asi sa to bude brať ako zásielkový predaj či nie ?

Alebo by sa pred nákupom tohto tovaru môže na Slovensku prihlásiť na DU ako platca DPH a potom mu Fy z ČR vystaví faktúru bez DPH. Je tak ?

1.Lenže teraz tomu nerozumiem, buď sa dobrovoľne prihlási ako platca DPH a bude ním už stále a tým pádom prijatý tovar - samozdaní. /DPH bude mať aj na stupe a aj na výstupe/.
2.Alebo by sa mohol prihlásť ako platca DPH, len jednorázovo /len na tento nákup/ a keď tovar kúpi z ČR / FA bez DPH/ zaplatí na Slovensku 19% DPH.
Ale tým pádom ju bude mať len na výstupe. Je tak ?

Poraď te mi trošku.

Dik
VieraM
23.11.04,10:27
Ja si myslím, že by bolo zbytočné dobrovolne sa jednorazovo prihlasovať ako plátca DPH. Firma v ČR vystaví faktúru s DPH a vy si ju dáte v prepočte kurzom do nákladov.
Len ak preukážete v ČR že ste plátca DPH svojím DIČ tak vtedy firma vystaví faktúru bez DPH. Povinne sa musíte u nás zaregistrovať len ak nákup presiahne v danom roku
tuším 420 000.- Sk
Katarína STR
23.11.04,10:33
To viem, ale on chce ušetriť. V ČR je DPH myslím 22% a u nás je len 19%. Sú to 3 percentá, ale povedal mi, že ten tovar má veľkú hodnotu a aj tie 3% mu urobi dosť.

No, ale ak je to veľká hodnota, možno to presiahne tých 420.000,- Sk a bude sa musieť prihlásiť. /musím sa ho spýtať/