DušanF
29.02.20,13:42
V prípade pravidelného odmeňovania v roku 2020, napríklad mesačne 750€, aké odvodové a daňové povinnosti má zamestnávateľ /s.r.o./ a aké "zamestnanec" /konateľ/, ktorý nie je klasickým zamestnancom, nemá pracovnú zmluvu? Musí sa prihlásiť do SP a ZP?
pavol54
29.02.20,12:49
konateľ nemusí byť odmeňovaný v režime "PP" Ale v režime inom, ja som to mal tiež a niektoré položky odvodov som neplatil, len som robil na konci výkaz poistného a príspevkov za celý rok. sociálna poisťovňa poradí bezpečne presne a zadarmo
DušanF
03.03.20,14:06
Ďakujem za radu, ale ja by som práve potreboval vedieť ten najvýhodnejší režim a k tomu povinné odvody, dane a pod.. Dnes mi SP povedali, že pravidelný príjem určuje prihlásenie v postavení zamestnanca a platenie na nemocenské, starobné a rezervný fond. V ZP tiež reagovali rovnako, čiže postavenie zamestnanca. Výhodnejšie mi potom pripadá vyplácanie zo zisku/dividendy. Neviem aké formy ešte prichádzajú do úvahy.
veronikasad
03.03.20,14:11
výplaty budeš robiť ručne ? Máš aj iných zamestnancov ?
pavol54
03.03.20,14:20
stručne 200 /mesiac (SOC POIST NP44) eur dôchodca nerobí odvody príjem do cca 1900 zdaníš a daň by sa ti mala vrátiť.
veronikasad
03.03.20,14:24
Pavol, chce odmenu 750€ mesačne ...
DušanF
03.03.20,14:27
Pri tomto obmedzenom príjme mi je to jasné. Ja mám však uvedenú sumu 750€ mesačne. Natrafil som na Zmluvu o výkone funkcie konateľa/štatutára a tam zrejme pri pravidelnom príjme platí to, čo mi povedali v SP aj v ZP.
veronikasad
03.03.20,14:30
ano, platí to čo ti povedali v ZP a SP. Len v SP starobný dôchodca neplatí invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti a samozrejme zamestnávatel garančné poistenie.

Ak si bol poberatelom SD k 1.1.2020, nemáš nárok na uplatnenie mesačnej NČZD, celý príjem, po odpočítaní poistného plateného zamestnancom, zdaníš 19 %.
DušanF
03.03.20,14:38
Súhlasím, takto som si to uzavrel aj ja. Podľa uvedeného nie je pravidelný príjem výhodnou formou pre príjemcu odmeny a ani pre zamestnávateľa, čiže s.r.o. Pri jednorázovom vyplatení dividend resp. podiele na zisku sa to zdaní iba 7%, ak tomu správne rozumiem. Takto formulovaný príjem nie je vymeriavacím základom pre odvody do poisťovní. Existuje ešte niečo iné? To vyplatenie jednorázovo mi nevyhovuje. Či sa to dá vyriešiť ako zálohové platby?
veronikasad
03.03.20,14:41
Podiely na zisku sa nedajú vyplácať zálohovo... Jedine ako pôžička konatela, ktorú vrátiš po vyplatení podielov na zisku.
veronikasad
03.03.20,14:45
Treba si to ale dobre prepočítať, lebo vyplatená odmena konatela a zaplatené odvody zamestnávatelom znížia základ dane s.r.o. a o túto sumu zaplatíš nižšiu daň ako PO. A ešte ti aj o pár euráčikov zvýšia starobný dôchodok)
DušanF
03.03.20,14:48
Pôžička samozrejme musí byť s nejakým úrokom, predpokladám. Je určený minimálny úrok alebo môže byť bezúročná?
veronikasad
03.03.20,14:51
som mzdárka, nerobím PU, s týmto ti nepomôžem.
DušanF
03.03.20,14:53
Ďakujem za pomoc. Začínam sa v tom orientovať.