volodaaaa
29.02.20,21:24
Ahojte, rozhodol som sa založiť si živnosť popri svojej regulárnej práci. Občas robím nejaké čiastkové práce a zisťujem, že by sa mi hodilo mať to v rámci živnosti.

Mám približný podnikateľský plán, ktorý v skratke zhrniem: chcel by som robiť odborné konzultácie a grafické výstupy (mapy) pre klientov.

Vstupné produkty sa týkajú:
- softvéru (Office 365, Adobe CC, antivirus, webstránka) plateného mesčne s ročnou viazanasťou,
- hardvéru (notebook),
- elektrickej energie (na notebook)
- cestovných nákladov (cestovné lístky, pohonné hmoty)
a nepopieram, že po čase by som neinvestoval aj do motorového vozidla.

Mojim produktom budú:
- grafické výstupy,
- sadzba textu,
- konzultácie a analýzy.

Klientov mám, obrat za 12 mesiacov očakávam určite do 50.000 €.

K uvedenému mám dve otázky:
1) ako si má vypočítať odvody ak som trvalý zamestnanec u iného zamestnávateľa?
2) ako si mám do nákladov uviesť spotrebu el. energie a pohonných hmôt ak časť využívam na súkromné účely?

Ďakujem.
besttracker
01.03.20,12:37
pri obrate za 12 mesiacov očakávam určite do 50.000 € by som sa vykaslal chodit do roboty.. :-)
volodaaaa
01.03.20,20:09
Tym som myslel, ze sa mna nebudu vztahovat ustanovania pre subjekty s obratom ~50000 € (platca DPH) :-) Nie ze zarobim 49.000 :D
mari2x
01.03.20,20:58
Náklady na elektrinu na notebook asi ťažko dáš do nákladov.
besttracker
01.03.20,21:37
jaj ... :D v tvojom pripade by som odporucal vyuzil moznost ,,pausalnych vydavkoch ,, ,nakolko nebudes platca DPH lebo budes mat velky pomer zisk/skutocne naklady,teda ked citam naklady ktore tam chces dat ako elektrika, cestovne listky,PHM,...a ma to vyhodu ze nepotrebujes mat blocky/faktury..

: Živnostník alebo iná SZČO si môže uplatniť paušálne výdavky vo výške 60 % z úhrnu príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Výška paušálnych výdavkov je však limitovaná, a to sumou maximálne do výšky 20 000 €. Je dôležité si všimnúť, že podnikateľ si môže uplatniť maximálnu sumu paušálnych výdavkov z úhrnu (súčtu) príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, nie pre každú činnosť osobitne.