maja4
02.03.20,19:10
Bola som v r.2019 v období 1-10 na predlženej rodičovskej dovolenke z dôvodu nepriazn.zdr.stavu (bez vlast.príjmu), 11-12 som bola zamestnaná na pr.zmluvu. Môže si manžel na mňa uplatniť v daňovom priznaní typu A nezdan.čiastku na aké obdobie: na obdobie 10 mesiacov - nulový príjem za mňa, alebo 12 mesiacov a rozdiel nezd.čiast. mínus príjem za tie dva mesiace, alebo si mám dať aj ja daňové priznanie za obdobie 2 mesiacov?
Je to trochu zložito napísané, snáď pochopíte, ďakujem za rady
Anik
02.03.20,19:29
predlžená rodičovská dovolenka z dôvodu starostlivosti o choré dieťa? - do akého veku dieťaťa
maja4
02.03.20,19:33
áno, z dôvodu nepriaznivého zdr. stavu, 6 rokov bude mat ešte len tento rok,
veronikasad
02.03.20,19:47
poberáš rodičovský príspevok ? Kto stanovil že ide o nepriaznivý zdravotný stav ? Kedy dieťa dovršilo 3 roky veku dieťaťa ?
Katy a R
02.03.20,21:14
píšeš - že bez vlastného príjmu, teda si nepoberala RP do 6tich rokov veku dieťaťa - a nemáš rozhodnutie o nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa? - v takom prípade o NČZD na manželku nemôže byť reč - podmienky, ktoré treba splniť (aj iné, okrem starostlivosti) sú dané - v § 11..
Čo sa týka tvojho DP - nepíšeš nič o príjme a zrazenej dani. Takže možno máš povinnosť podať DP a možno nie a možno sa ti oplatí kvôli preplatku na dani podať aj keď by nebola povinnosť. záleží od výšky zdaniteľného príjmu .
zz/2003-595/11
Po doplnení príjmu aj doby starostlivosti:
Ty si povinná spraviť DP - normálne si uplatníš NČZD na daňovníka - ak si platila preddavky, všetky ti vrátia!:)

No a ak si iné príjmy nemala, ktoré sa počítajú do príjmu manželky (ale si to naštuduj) - len tých 2300, tak si manžel môže uplatniť NČZD na manželku - ale len za 5 mesiacov (starostlivosť o dieťa) - a samozrejme len rozdiel (NČZD na manželku tak bajočko 680-700 eur). samozrejme, ak nemal nejaké veľmi vysokánske príjmy! Presný výpočet máš v poučení! keby si si ho prečítala, urobíš ľavou zadnou.
maja4
03.03.20,08:32
lekársky posudok pre nepriaznivý stav bol platný do konca mája, do vtedy som poberala rodičovský príspevok, od júna som sa nahlásila na zdravotnú ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov - to už som nemala žiadny rodičovský, a v 11,12 som bola zamestnaná. Zdanitelné príjmy za r.2019 som mala 2300 eur, tak či si manžel na mňa môže uplatniť napr. do konca mája- keď som mala ten rodičák, a na zvyšok roka - teda 7 mesiacov si môžem uplatniť na seba nezd.čiastku a podať si daňové priznanie, aby mi vrátili daň vlastne za tie dva mesiace
veronikasad
03.03.20,08:54
Vo svojom DP,alebo v RZD si uplatníš celoročnú NČZD.

Manžel si na teba môže uplatniť len pomernú časť NČZD za 5 mesiacov, do vlastného príjmu manželky zahrnie celoročný príjem, vrátane príjmu zo zamestnania, znížený o zaplatené poistné. Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, do vlastného príjmu sa nezahrňa.
Katy a R
03.03.20,08:54
majka - veď aj základné veci si pozri - § som priložila - že aké sú druhy NČZD !!! doplním do príspevku
maja4
03.03.20,10:15
takže ak som dobre pochopila, tak manžel si môže na mňa uplatniť len 5 mesiacov nezd. časť, a sú tam zohľadnené aj tie príjmy za mesiace, za ktoré si na mňa neuplatňuje nezd. časť? Lebo mi to príde trochu na hlavu, keď som za tých 5 mesiacov nemala zdan.príjem, a má sa tam dať aj ten príjem, za ktorý si na mňa nemôže uplatniť nezd.. časť.
Katy a R
03.03.20,10:21
u nás je zdaňovacím obdobím celý kalendárny rok - a bodka - viď zákon o DzP (platí pre všetkých daňovníkov). Je jedno, ako to tebe príde - kým sa ti nepodarí presadiť zmenu - napr v parlamente;). len ešte doplním(preistotu), že si pozri, čo všetko patrí do príjmu manželky
veronikasad
03.03.20,10:23
sťažnosti prijímajú poslanci parlamentu, ktorí schválili takýto zákon.

NČZD na manželku vypočítaš podla vzorca
(ročná NČZD-hrubá mzda znížená o poistné)/12*5