Mooney
03.03.20,08:46
Dobrý deň,
mám otázku uplatnenia k zníženiu základu dane na zaplatené príspevky DDS.My ako zamestnávateľ, sme prispievali mesačne po 15€ zamestnancovi. Teda za celý rok to je 180€. Pri vystavení potvrdenia o príjme zo ZČ, je to aj na riadku 11. No ale keď mu chceme vystaviť ročné zúčtovanie vôbec to tam nie je uvedené v bode 4c. Musíme to tam do programu ručne nahodiť že boli zaplatené príspevky na DDS vo výške 180€? Zamestnancovi by mal vzniknúť preplatok 34,20€ či sa len mýlim? Ďakujem za odpoveď.
jelalim
03.03.20,08:22
a prispieval aj zamestnanec?
Mooney
03.03.20,08:25
Áno aj zamestnancovi sa sťahovalo po 15€ z čistej mzdy.
širi1
03.03.20,09:43
pre RZD alebo DP je dôležitý doklad od DDS že splnil zamestnanec podmienky a presne uvedená suma ktorá sa použije do RZD alebo DP (príloha). To čo je na potvrdení o príjme nie je postačujúce k zníženiu daní
Mooney
03.03.20,09:49
Aj keď mi mu to priamo my prispievame? Veď sa mu vďaka tomu príspevku zvýšil vymeriavaci základ na zdravotnom a takisto dani.
milagros208
03.03.20,10:25
Nie je dôležité koľko prispieval zamestnávateľ, ale zamestnanec. Príspevok zamestnanca je odpočítateľnou položkou. Je lepšie, ak potvrdenie od DDS je, ale ak sťahuje príspevky zamestnávateľ nie je potrebné. A napríklad AXA ani nedáva správne potvrdenie. Na potvrdení uvádza príspevky uhradené v kalendárnom roku 2019, t.z. príspevky za 12/2018 uhradené v 01/2019 a príspevok za 12/2019 neuvádza, pretože ten je uhradený až v 01/2020. Podľa § 4 ods.3 zákona o dani z príjmov : Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie, t.z. 01-12/2019.
širi1
03.03.20,10:59
a viete kedy podpisoval zmluvu s DDS? či pred 2014 alebo neskôr alebo pristúpil dodatkom na nové podmienky....
nie vždy tento príspevok znižuje daň; preto je dôležitý doklad z poisťovne. Mne to zamestnanci priniesli všetci ktorí splnili podmienku
(ja mám zmluvu staršiu , na daň nemá vplyv moje sporenie DDS a na potvrdení o príjme je uvedené koľko ročne som odviedla)
Katy a R
03.03.20,22:16
milagros - je pravda, že pre príjmy z PP platí § 4, čo si citovala ... ale kedy sú uhrádzané príspevky - to nie je to isté. Takže tá AXA v tvojom prípade dáva správne potvrdenie☺ A rozhodujúci je doklad z poisťovne.
milagros208
04.03.20,07:20
Nesúhlasím. Podľa §11 ods. 9 Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 8 je možné odpočítať od základu dane vo výške, v akej boli v zdaňovacom období preukázateľne zaplatené, v úhrne najviac do výšky 180 eur za rok; pri výpočte úhrnu príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platené zamestnávateľom a zamestnancom, ktorí sú účastníkmi tohto sporenia sa použije postup podľa § 4 ods. 3. Takto to bolo vysvetlené aj na školení p. Mihála. Príspevky za 12/2019 uhradené do konca januára 2020 majú byť započítané za rok 2019. Poisťovňa NN dáva potvrdenia správne.
Katy a R
04.03.20,07:40
áno - máš pravdu ... terazky - už nejaký ten rôčik je takéto znenie v §11. nechcela som mýliť - len na vysvetlenie - za mojich čias to znenie § 11 bolo inakšejšie (aj sumy veru boli vyššie - vždy som v decembri koľko sa dalo doplácala ) - lenže ja už mám ten dôchodok dáávno minutý ;) Ale aj tak - doklad je rozhodujúci. (možno reklamovať tam)?
milagros208
04.03.20,09:32
Skúšala som. A aj keď AXA ten § zákona v potvrdení uvádza, suma na potvrdení s tým čo odvádza zamestnávateľ nesedí. Je to buď v prípade, ak sa začína alebo končí DDS počas roka alebo ak je PN-ka a neodvedie sa príspevok na začiatku alebo konci roka. V usmernení od finančnej správy aj na školeniach bolo povedané, že pokiaľ príspevky odvádza zamestnávateľ, tak potvrdenie nie je potrebné. Potvrdenie od AXY by sedelo v prípade, ak by si zamestnanec platil dds sám. Je však pravda, že som mala zamestnankyňu, ktorá si uzatvorila novú zmluvu, avšak starú nezrušila. Vtedy podmienky na odpočet nespĺňa.