MOONick1
08.09.06,11:32
Fyzická osoba - zivnostník obstaral uzitkove vozidlo formou leasingu. Zaplatil akontaciu + niekolko splatok. Z dovodu nedostatku finan. prostriedkov nie je schopny vozidlo dalej splacat, preto "odstupi" od lesingu samozrejme bez naroku na vratenie uz zaplatenej ciastky. Kedze islo o uzitkove vozidlo, zivnostnik si uplatnoval odpocitanie dane aj z akontacie aj zo splatok. Vyplyva mu v suvislosti s takymto ukoncenim leasingu povinnost odvodu dane, resp. vratenia odpocitanej dane?
andrej_rv
08.09.06,15:04
Opravu odpočítanej dane je platiteľ dane vo všeobecnosti povinný vykonať podľa § 53 ods. 1 ZDPH v tom zdaňovacom období, v ktorom dostal doklad o oprave základu dane. Bez obdržania dokladu je platiteľ povinný odviesť odpočítanú daň (prípadne zníženú pomernú časť zodpovedajúcu odpisom) v zmysle § 53 ods. 5 len v prípade krádeže tovaru, a to i v prípade tovaru, ktorý bol predmetom finančného prenájmu.
Mimo toho vzniká povinnosť úpravy odpočítanej dane pri investičnom majetku v zmysle § 54 ZDPH, ak platiteľ, ktorý nadobudol investičný majetok, zmení účel jeho použitia.
V prípade predčasného ukončenia leasingu nejde o odcudzenie tovaru. Podľa môjho názoru tu nie je možné aplikovať ani § 54 - nájomca majetok nenadobudol, len mu opakovane bola poskytovaná služba práva užívať hmotný majetok, ktorý naďalej zostal vo vlastníctve leasingovej spoločnosti a účel jeho použitia sa nezmenil. Vzhľadom na uvedené by som v súvislosti s predčasným ukončením leasingu úžitkového vozidla žiadnu DPH do štátneho rozpočtu nevracal. Iné by bolo, pokiaľ by "nespotrebovanú" pomernú časť zvýšenej splátky prenajímateľ nájomcovi vrátil . V tom prípade by mal prenajímateľ zároveň vystaviť aj príslušný doklad o oprave základu dane v zmysle § 25 ods. 1 písm. a) ZDPH, na základe ktorého by nájomca daň upravil v zmysle § 53 ods. 1 ZDPH a príslušnú daň odviedol. Problematika vysporiadania vzťahov medzi prenajímateľom a nájomcom pri predčasnom ukončení leasingu (vrátane spôsobu vysporiadania akontácie) je spravidla zakotvená v zmluvách veľmi rôznorodo - pre správne riešenie treba poznať vždy konkrétne znenie leasingovej zmluvy.
MOONick1
11.09.06,04:42
"Andrej_rv" ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.
beatad
23.10.06,13:24
Ahoj poraďáci,
poraďte prosím aj mne s predčasným ukončením leasingu.:o
Nákladné auto zaradené do majetku firmy, obstarané formou leasingu 12.8.2004,bolo odkúpené od leas.spoločnosti dňa 1.8.2006.
Mám faktúru na kúpnu cenu s DPH a ďalšiu faktúru na poplatok za predčasné ukončenie s DPH, úroky z omeškania a odúročený ušlý zisk bez DPH.
1. Mám nárok na odpočet DPH s kúpnej ceny aj s poplatku?SÚRNE!
2. Ako mám upraviť základ dane? Dočítala som sa, že v roku porušenia leasingu treba upraviť základ dane o kladný rozdiel medzi leas.odpisom §26 ods.8 ZDP a daňovým odpisom § 27 alebo 28 ZDP. V mojom prípade to znamená:

- v r.2004 mám leas.odpis 125tis.
- v r.2005 .....................300tis. - ale som ho neuplatnila
- v r.2006 .....................175tis

- r.2004 daň odpis by bol 225tis
- r.2005 .......................225tis
- r.2006 nemám nárok na odpis
Z tohoto mi vyplýva, že o sumu 175tis SK upravím základ dane?S vlaňajším neuplatneným odpisom nemusím robiť nič?
Dobre rozmýšľam? Ďakujem Vám za odpoveď.