chelsea87
03.03.20,14:38
Dobry den, idem si po radu. Na internete sa dozvedam protichodne informavie, dufam, ze tu mi poradite.
V roku 2013 som zdedila pozemky (ornu podu, trvale travnate porasty i lesy). Podala som danove priznanie, kazdy rok mi vyrubuju dan a ja ju platim. Teraz sa mi ozval muz, ktory zije tam, kde mam pozemky. Je to vzdialeny pribuzny, o ktorom som doteraz nepocula. Z dlheho rozhovoru sme prisli na to, ze mi posielal peniaze z podielov, ale stale sa mu vratili, lebo mali staru adresu. Ze moju ornu podu obraba druzstvo a ze ja nemam co platit dan, ze oni mne maju posielat podiely. Takisto je to s lukami. A moja otazka je, ze kde som urobila chybu? Nemala som podavat danove priznanie? Raz citam, ze sa normalne podava, raz ze sa nepodava pri dedeni. Ako zistim, ktore parcely su obrabane? Na katastri som nasla, ze jedna parcela je v najme, ale co s ostatnymi? Tie su akoze nepovsimnute? Budem pisat na druzstvo aj na pozemkove pasienkove spolocenstvo, aby mi spatne poslali podiely, ale co s tym vyrubovanim dane? Ako to mam zrusit?
Katy a R
03.03.20,16:33
DP treba ... ale samozrejme ak doložíš, že napr družstvo užíva pozemok, tak daň platí družstvo.
ja napr platím daň sama - a ten, komu ju prenajímam mi tú daň zaplatí spolu s maličkým prenájmom:)
Čiže ak ten vzdialený príbuzný obhospodaruje tvoju pôdu - tak sa vy dvaja môžte dohodnúť, či bude paltiť on daň, alebo si ju zaplatíš sama a potom sa vyrovnáte.
Terezia13
03.03.20,17:15
N liste vlastníctva musí byť zrejmé, že orná pôda, trvalé trávne porasty obhospodaruje družstvo, niektoré družstvá dali do prenájmu časti poľnohospodárskej pôdy, je to iste na "E" parcelách, za ktoré sa tak či tak daň nevyberá, tak isto je to aj z lesom v urbároch. Išla by som na družstvo, vyžiadala by som si zoznam svojich parciel - ak sú totožné s parcelami, za ktoré som odvádzala daň, je možné žiadať vrátenie peňazí z oebecného úradu vydokladovaním dvojitého zdanenia - družstvo a platba fyzickou osobou. Tiež by som žiadala družstvo o vyplatenie podielov spätne - už koľko uznajú, toľko uznajú. Súkromne hospodáriaci roľník zrejme mal v úmysle podiely platiť, s tým je možné uzavrieť dohodu - písomne na podmienkach vyplácania podielov.
marleau
03.03.20,20:49
mimo tému...bacha na Andreja, tlačí sa vysoko, on ľúbi pozemke