sova*
04.03.20,12:48
Pre SZČO vykonava dochodca s predcasnym dochodkom pomocne prace. Je mozne jeho odmenu zahrnut do vydavkov prostrednictvom Zmluvy o dielo? Alebo je potrebne uzavriet Dohodu o vykonani prace/Dohodu o pracovnej cinnosti? Je povinnost odvodov do SP, ZP? Dakujem
veronikasad
04.03.20,13:09
Aka je mesacna vyska odmeny? Aky druh prace vykonáva?
Mária27
04.03.20,17:24
Pomocné práce nie sú dielo.
V zmluve o dielo musí byť určené dielo (hmotný výsledok), cena diela a dielo je vykonávané na nebezpečenstvo zhotoviteľa. Pozri obč, zákonník od § 631.

Skôr by sa hodila príkazná zmluva (§ 724), ktorá môže v niektorých prípadoch nahradiť pracovnú zmluvu.
veronikasad
04.03.20,19:26
optimalizácia dane ? Riešiš rok 2019 ?
veronikasad
04.03.20,19:28
Príkazná zmluva môže byť posúdená ako príjem z § 5 a predčasný dôchodca nemôže byť dôchodkovo poistený. Môže pracovať len na dohodu s príjmom do 200€ mesačne s odvodovou výnimkou ...
sova*
05.03.20,07:36
Mesacna vyska odmeny je 180 EUR. Vykonava elektro-instalacne prace.
sova*
05.03.20,07:37
Riesim rok 2019, ale tento rok ako to spravne vyriesit, aby som nemusela ist cez mzdy. Nakolko mzdy nerobim.
veronikasad
05.03.20,07:39
To je závislá cinnost, mali ste s ním uzatvoriť dohodu s odvodovou vynimkou
sova*
05.03.20,07:41
Mohla by SZCO uzavriet prikaznu zmluvu s dochodcom vo vyske 1800 EUR/rok na elektro-instalacne prace?
veronikasad
05.03.20,07:46
Nijako inak to nevyriešis. Kym je predcasnym SD, nemôže byť dôchodkovo poistený. Ak ma dostatočne vzdelanue, nech si urobi zivnost a prácu vam bude fakturovať. Ako zacinajuci zivnostnik odvody do SP neplati.
veronikasad
05.03.20,07:48
Riskujes pri daňovej kontrole, ze ti to posúdia ako závislú cinnost so všetkými dosledkami.