Peter Pavlačka
04.03.20,21:49
Dobry den, FO predala drevo PO, ktora podnika v sluzbach suvisiacich lesnictve. Drevo bolo predane na zaklade kupne zmluvy. na stranke https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_ostatne-prijmy1 som nasiel info, ze tento ak sa touto formou predat drevo, nepovazuje sa to za ostatny prijem?

"za príjem z príležitostnej činnosti sa nepovažuje príjem dosahovaný z činnosti vykonávanej na základe zmluvného vzťahu, ak vyplácajúci daňovník, ktorý je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6, môže znížiť základ dane podľa § 17 až 29 o odmenu vyplatenú na základe dokladu spĺňajúceho náležitosti účtovného dokladu podľa § 10 ods. 1 písm. a) až d) zákona č. 431/2002 Z. z. [nové okno] o účtovníctve v znení neskorších predpisov"

Viete mi prosim poradit, ci takto predane drevo je prijmom, ktory treba vykazat v danovom priznani?

ak ano, mozem uplatnit pausalne vydavky 25%? "Výnimkou pri uplatňovaní výdavkov z príjmov podľa § 8 sú len príjmy z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva uvedené v § 8 ods. 1 a) zákona o dani z príjmov, ktoré je možné znížiť o výdavky percentom z príjmov (paušálne výdavky) vo výške 25 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne, ak daňovník neuplatní výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie tohto príjmu."
Mila123
05.03.20,14:58
odkiaľ si mal drevo?
Peter Pavlačka
08.03.20,19:28
môj vlastný kus lesa
Katy a R
08.03.20,20:33
kebyže to bola "dlaňovka" - môžeš to považovať za "príležitostné".
Lenže píšeš, že si predal zmluvne - tá kupujúca firma si to určite dala do nákladov !
keď použiješ vyhľadávanie - nájdeš;) napr aj tu sme o tom špiritizovali ..
https://www.porada.sk/t316290-predaj-dreva-sro.html?highlight=predaj+dreva (aj viac)
znenie zákona je bohužiaľ také, aké je :
zze/2003-595/8/1/a
Môžeš si uplatniť preukázateľne vynaložené výdavky - určite sa dačo nájde (však si sa o ten les/drevo staral ...?)
Peter Pavlačka
08.03.20,20:51
ďakujem za odpoveď. čítal som aj ten druhý príspevok, no stále mi vŕta v hlave "za príjem z príležitostnej činnosti podľa tohto ustanovenia sa nepovažuje príjem dosahovaný z činnosti vykonávanej na základe zmluvného vzťahu, ak vyplácajúci daňovník, ktorý je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6, môže znížiť základ dane podľa § 17 až 29 o odmenu vyplatenú na základe dokladu spĺňajúceho náležitosti účtovného dokladu"

asi to chápem zle, ale keď vyplácajúca firma je PO a základ dane si zníži o sumu zaplateného dreva, neznamená to, že to teda nie je zdaniteľný príjem.

rád si nechám poradiť
Katy a R
08.03.20,20:55
je to zdaniteľný príjem - ale nie je to príjem podľa odst 1a! ;)
keby to bol príjem podľa 1a - môžeš si tam aj 500 eur "oslobodiť";) Takto si môžeš akurát tak ... zdaniť:)
Peter Pavlačka
08.03.20,21:14
čiže ak to správne chápem ani paušál 25% neplatí?
"Výnimkou pri uplatňovaní výdavkov z príjmov podľa § 8 sú len príjmy z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva uvedené v § 8 ods. 1 a) zákona o dani z príjmov, ktoré je možné znížiť o výdavky percentom z príjmov (paušálne výdavky) vo výške 25 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne, ak daňovník neuplatní výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie tohto príjmu."
Katy a R
08.03.20,21:26
lenže to nemôžeš dať do odst 1 a (lebo zmluva!) .... však to je ten problém! (nechce sa mi opakovať a kopírovať to isté) - napíš aj ty na FS (v tej priloženej téme aj máš odpoveď FS, čítal si?) ... možno ťa usmernia ☺ (to znenie 1a by podľa mňa mali dajako lepšie "napísať" )
Peter Pavlačka
08.03.20,21:37
už rozumiem. dakujem
Mila123
08.03.20,22:11
si SHR?