Wotan
05.03.20,13:13
Venujem sa v ramci hobby hradom a pamiatkam. Mam webovu stranku, kde prezentujem jednotlive hrady, moje vlastne fotografie, historiu a pod.

Mam taku myslienku:

Nasiel som eshop, kde vyrabaju rozne suveniry a reklamne predmety s vlastnym motivom. Napr. magnetky a pod.

Ak by som chcel predavat taketo suveniry, potrebujem aj na to zivnost? Autorom fotografii som ja, cize je to autorske dielo, len by z tej fotografie spravili magnetku.

Zisk by bol minimalny, napr. 50 centov za kus, len za moje autorstvo. Alebo ked aj bez zisku, len za cenu vyroby. Nejde mi ani tak o zisk, len propagaciu jednotlivych hradov a turizmu.

Kvoli takemu smiesnemu zisku, alebo aj ziadnemu zisku sa neoplati zakladat si zivnost, kedze musim platit odvody do ZP a SP.

Su nejake moznosti, ako to spravit bez zivnosti? Ak by som si zalozil OZ, alebo ako fyzicka osoba?
Onko
05.03.20,14:54
Ak si zamestnaný, resp. iným spôsobom máš zabezpečené platenie zdravotného poistenia, tak po založení živnosti neplatíš žiadne odvody, a keď neprekročíš zákonom stanovenú hranicu príjmu, nebudeš ich platiť ani potom. Zákon myslí aj na prípady "smiešneho zisku". V prípade, že ti nejde o zisk, ale len propagáciu hradov, tak skutočne na to slúžia neziskové organizácie, takže riešením by bolo založiť si OZ.
Wotan
05.03.20,17:23
som zamestnany, cize do ZP by som asi nemusel platit aj keby som podnikal, kedze zamestnavatel plati. Ale do SP by som nemusel platit ani po roku? Prvy rok sa tusim neplati, ale potom ak neprekrocim danu hranicu prijmu tak nie? To by nebolo zle potom. Skusim pohladat tu hranicu a tiez aj pre Danove priznanie potom. A OZ moze predavat (hoci aj bez zisku), kedze je to vlastne propagacia turizmu ? Len zalozit OZ nie je take jednoduche a sam clovek asi nemoze byt OZ.
Onko
05.03.20,17:58
Tá hranica sa každoročne mení, závisí od priemernej mzdy, napr. povinné sociálne poistenie SZČO vzniklo od 1. júla 2019 fyzickým osobám, ktoré za kalendárny rok 2018 dosiahli príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti vyšší ako 5724 eur.
V prípade zdravotného poistenia sa platí vždy, aj zo smiešnych ziskov, ale ak máš zamestnanie, tak by sa ťa netýkalo minimálne poistné a platil by si len zo skutočných príjmov z podnikania, teda z toho smiešneho zisku.
Občianske združenie môže podnikať, keď zisk z podnikania použije na pokrytie nákladov neziskových aktivít: https://sro-start.sk/blog/ako-moze-podnikat-obcianske-zdruzenie
Wotan
07.03.20,12:50
dakujem pekne
veronikasad
07.03.20,13:45
Kto povedal ze musis platiť odvody do ZP a SP? Aky rocny ptijem= trzby predpokladas?