Dadena
23.11.04,12:40
Spoločnosti s ručením obmedzeným sú povinné v zmysle zákona č. 395/2002 Z. z. o archívoch a registratúrach ... predložiť do júna 2005 vecne príslušnému archívu (pre BA - Ministerstvo vnútra SR, Archív hl. mesta SR Bratislavy, Primaciálne námestie č. 3, 815 20 Bratislava 1, ústredňa 54 43 32 48) na schválenie "Registratúrny poriadok a registratúrny plán". Návrh registratúrneho poriadku, ktorý som mala zapožičaný z archívu a ktorý som prepísala, Vám prikladám v prílohe. Samozrejme treba ho upraviť podľa typu spoločnosti a rozsahu jej činnosti. Čo sa týka registratúrneho plánu (ktorý je neoddeliteľnou súčasťou registratúrneho poriadku) mal by byť v mesiaci január 2005 MV SR vydaný metodický pokyn, na základe ktorého by mali spoločnosti tento plán vypracovať. Odporúčaná nám (na "školení" o predarchívnej starostlivosti, ktoré organizovali pracovníčky archívu hl. mesta BA) bola (ako dobrá pomôcka k tejto problematike aj s príkladmi) odporúčaná kniha vydaná v roku 2003, vydavateľom KZT, a. s., Kukuričná 1, Bratislava, autora PhDr. Peter Karbous, CSc., a to "Správa registratúry záznamov a archívnych dokumentov u ich pôvodcov". Pracovníčky archívu sú veľmi ochotné pomôcť, odporúčam obrátiť sa na JUDr. Marcinovú.
Čo sa týka registratúry a akciových spoločností treba sa infomovať v Štátnom archíve, Križková ul. 7, Bratislava 52 49 60 51 až 53, živnostníci by sa mali informovať na živnostenskom úrade. Ak budem mať čas a zistím informácie pre a. s. a živnostníkov určite Vám ich oznámim.
Paula
23.11.04,12:27
Odľahlo mi po nedávnej veľkej debate, že mám čas do júna 2005 :)
viera.k
09.02.05,08:07
Ďakujem, príloha mi uhľahčila veľa času
listiakova
21.03.05,06:31
Ďakujem, ceny za vypracovanie poriadku a plánu sú nehorázne
listiakova
21.03.05,06:34
Ďakujem. Ceny za registratúrny poriadok a plán sú nehorázne. A dokument ušetrí čas.

Pekný deň.
Susan
21.03.05,07:23
Este som sa nestihla informovat na ceny za vypracovanie registraturneho poriadku. Ake sumu pytaju? Urcite nam prilozeny registr.poriadok ulahci zivot. Ste super.
vladan
21.03.05,08:27
Este som sa nestihla informovat na ceny za vypracovanie registraturneho poriadku. Ake sumu pytaju? Urcite nam prilozeny registr.poriadok ulahci zivot. Ste super.
ja som dávala dopyt na vypracovanie reg. poriadku aj plánu a pýtali odo mňa 10.000,- Sk ... kus veľa sa mi to zdá ...
aladin
22.03.05,05:31
Velmi pekne dakujem
brm
22.03.05,05:51
ja som dávala dopyt na vypracovanie reg. poriadku aj plánu a pýtali odo mňa 10.000,- Sk ... kus veľa sa mi to zdá ...
ja som somrovala v blave - výsledok: od 5 000 do 10 000 bischen zu viel
Luna
22.03.05,06:53
Baby táto téme je tu už X krát rozoberaná,dajte si do vyhladávača Registratúrny poriadok.Nájdete tam aj ceny. Je tam asi 230 príspevkov na túto tému,len treba hladať.Ja som si plán vypracovala sama,už som to dala na schválenie,nie je to také hrozné ako to vyzerá.
Jano1961
04.04.05,08:55
Dnes píšu v novinách v Národnej obrode, že aj živnostníci musia vypracovať
vlastný registratúrny plán od 1.1.2006. Nemusia ho dávať na rozdiel od
právnickych osôb na schválenie štátnemu orgánu.
V článku sa uvádza ,že sa majú archivovať napr. účtovníctvo,faktúry,bankové
výpisy 10 rokov. Teraz tí čo trebars účtujú v jednoduchom účtovníctve.
Platí to, že daňový úrad môže kontrolovať účtovné doklady za 5 rokov dozadu?
Je pravda ,že teraz by už nemal kontrolovať účtovníctvo za rok 1999?
Lebo podľa registratúrneho poriadku sa doklady účtovníctvo archivujú 10
rokov. Doteraz som žil s myšlienkou, ýe diklady za rok 1999 a nižší ročník
sa môžu skartovať. Ako to vlastne je,za akú dobu ma právo daňový úrad
robiť kontrolu pozadu.Štát sa opäť postaral,ako podnikateľom zneprijemniť
život administratívou...
Mohol by mi niekto vysvetliť otázku za aký čas dozadu ma právo DÚ
robiť kontroly a načo je dobrý registratúrny poriadok? Môj známy,živnostník,
skartoval účtovné doklady za rok 1999 . Je to v poriadku?
Muška
04.04.05,09:06
Daňový úrad môže dodaniť daňovníka za r. 1999 až do 31.12.2005. tzn. že 5 rokov od konca obdobia v ktorom sa podalo daňové priznanie. T.j. za rok 1999 to bolo 31.12.2000
SZČO nemôže len tak skartovať doklady po 5 rokoch. Niečo musí archivavať 10 rokov, niečo 20 rokov atď.
Jano1961
04.04.05,09:09
Takže za rok 1999 daňový úrad ešte tento rok môže robiť a za rok 1998 nemôže?
Jano1961
04.04.05,09:10
...myslel som robiť daňovú kontrolu.
Muška
04.04.05,09:12
Za rok 1999 má právo dodaniť. Za rok 1998 už mu zákon neumožňuje dodaniť, ale samozrejme môže si vyžiadať neaké doklady, ktoré je povinný podnikateľ archivovať a to ak robí kontrolu neakému inému podnikateľovi, ktorý s ním spolupracoval. Napr. podklady k DPH je povinný archivovať 10 rokov a taktiež myslím, že aj kontrola DPH môže byť až 10 rokov dozadu.
Opravte ma ak sa mýlim.
Jano1961
04.04.05,09:21
Dobre, trebars živnostník účtujúci v sústave jednodúcheho účtovníctva
ma archivovať trebars peňažný deník 5 alebo 10 rokov. Mám dojem,
že bola zmena na úschovu účtovných dokladov pre účely daňovej kontroly
na dobu 5 rokov. A ešte ku kontrole daňovým úradom za rok 1999?
Rok 2000+2001+2002+2003+2004 = 5 rokov.Môžu sa vyjadriť aj ostatní
diskutujúci k tejto téme.
anka1
04.04.05,09:35
Spoločnosti s ručením obmedzeným sú povinné v zmysle zákona č. 395/2002 Z. z. o archívoch a registratúrach ... predložiť do júna 2005 vecne príslušnému archívu (pre BA - Ministerstvo vnútra SR, Archív hl. mesta SR Bratislavy, Primaciálne námestie č. 3, 815 20 Bratislava 1, ústredňa 54 43 32 48) na schválenie "Registratúrny poriadok a registratúrny plán".

Dadenka, v tej prílohe sú nejaké divné znaky. Nemôžeš to opraviť? Ďakujem veľmi pekne.
Jano1961
04.04.05,09:51
Nevie sa naozaj vyjadriť nikto iní k téme okrem Mušky a odpovedať mi
na otázky v ktorých mám pochybnosti?
Viki
04.04.05,10:48
Jano1961 je to tak ako písala Muška

§45, ods.1, zákona 511/92 o správe daní a poplatkov....atď
hovorí, že DÚ nemôže dodaniť daňovníka po uplynutí 5 rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie.... - t.j. za r. 1999 môže až do 31.12.2005.
Pekný deň
Viera
bea
04.04.05,11:15
Je to tak, ako píšu Muška a Viki
miro_mr
04.04.05,11:49
Dobre, trebars živnostník účtujúci v sústave jednodúcheho účtovníctva
ma archivovať trebars peňažný deník 5 alebo 10 rokov. Mám dojem,
že bola zmena na úschovu účtovných dokladov pre účely daňovej kontroly
na dobu 5 rokov. A ešte ku kontrole daňovým úradom za rok 1999?
Rok 2000+2001+2002+2003+2004 = 5 rokov.Môžu sa vyjadriť aj ostatní
diskutujúci k tejto téme.Podla zasad registratury plati ze lehota ulozenia sa pocita od konca roku kedy bol spis uzatvoreny. Tj. faktura z decembra 1999 ak bola urcena na vyradenie po 5 rokoch tak bude sa jej lehota 5 rokov pocitat od 1.1.2000. Tj 2000,2001,2002,20003, 20004 do vyradenia pojde v 2005.
Pri vyradeni sa spravidla dodrziava aj zasada ze pisomnosti sa vyraduju poodla planu, ktory platil v dobe ich vzniku, tj. v roku 1999.
Ale ak je vo fakture DPH, tie by sa mali skartovat po 10 rokoch, tie asi by sa skartovavat nemali, lebo spominana zasada je len zasada, kdezto lehota 10r je dana zakonom.
Jano1961
04.04.05,11:56
Viera , o práve dorubiť daň som to našiel v príručke Práva a povinnosti
daňových subjektov a je to tak ako píšete, že právo dorubiť daň má
DÚ ešte za rok 1999, no v zákone o účtovníctve č.431/2002 v znení
561/2003 Z.z čítam.
§35 ,ods.3 Účtovné záznamy sa uchovávajú takto:
písm. b-účtovne doklady ,učtovné knihy atď teda úschova počas piatich
rokov následujúcich po roku ,ktorého sa týkajú.
Z toho mi vychádza ,že rok 1999 by daňový úrad už nemal kontrolovať.
Ako si mám správne vysvetliť tento paragraf, ...po roku,ktorého sa
týkajú?
Jano1961
04.04.05,12:27
Tak Miro podľa toho čo si napísal doklady z roku 1999 už mohli niektoré
ísť na vyradenie. Tak môže daňový úrad kontrolovať ešte rok
1999, ak niektoré doklady môžem vyradiť k 1.1.2005?
miro_mr
04.04.05,14:57
Prave to neviem jednoznacne povedat. Problem je v tom, ze v jednom archive som sa stretol s tym, ze nedali firme suhlas na vyskartovanie uctovnych zaznamov, z toho dovodu, ze neboli prekontrolovane financnym uradom.
Moj osobny nazor je ze ze stat si v zakonoch definuje lehoty ulozenia. Ak si ich nenadefinuje, tak si ich navrhne povodca pisomnosti. Toto je pripad aj faktur bez DPH.
Ak nikde v zakone nie je ze ich musi povodca ukladat 10 rokov tak si lehotu navrhne ich povodca podla inych kriterii napr. podla toho dokedy este moze danovy organ dorubit dan a pod.
Statny archiv by podla mna sa nemal starat o to ci prebehla kontrola fin. uradu alebo nie. Ak fin. organ nevyuzil lehotu na kontrolu, ktory vyplyvala zo zakona a ty vyradis dokumenty s tym ze ich zoznam zasles statnemu archivu (predpokladam ze si zivnostnik), tak je to v poriadku. Ak tiarchiv do 30 dni nezasle list v ktorom si uplatnuje narok na niektore z pisomnosti tak ich skartuj. Len si prever ci niekde (najme v zakonoch) nie je nejaka lehota viac ako 5 rokov.
Ak si presvedceny ze 5 rocna lehota nie je v rozpore so zakonom (myslim ze v pripade bez DPH je to tak ale to skor ti povedia odbornici na uctovnictvo) tak napis supis ukladacich jednotiek ktore chces skartovat a posli do archivu tak ako hovori metodicky pokyn MV SR. Potom pockaj 30 dni a skartuj.
Jano1961
05.04.05,07:00
Dík Miro za odpoveď,aj keď nemám v tom úplne jasno, veľa užitočného
z tvojej odpovede sa dá uplatniť. Možno by sa našiel niekto z diskutujúcich a
vedel na moje otázky dať jednoznačnú odpoveď, keď si prečíta všetky včerajšie
moje príspevky k tejto téme.
Rado2
13.04.05,09:21
Máte nejaké problémy s registratúrnym poriadkom a registratúrnym plánom? Zaoberám sa tým. Absolvoval som rôzne školenia po viacerých štátnych archívoch a skúsim Vám odpovedať na Vaše otázky. Informatívne: je potrebné poznať zákon a niektoré vyhlášky, aby ste mohli sami pre seba spracovať tieto dokumenty. Pokiaľ ňa to nemáte čas a chceli by ste si dať za výhodných podmienok tieto dokumenty dať spracovať, ozvite sa prostredníctvom súkromných sms.
Jara
13.04.05,09:42
Tak Miro podľa toho čo si napísal doklady z roku 1999 už mohli niektoré
ísť na vyradenie. Tak môže daňový úrad kontrolovať ešte rok
1999, ak niektoré doklady môžem vyradiť k 1.1.2005?Pre daňový úrad musíš uchovávať tak ako bolo napísané aj rok 1999, to je v zákone Správa daní a poplatkov, čiže 6 rokov. No a keď je nejaký vážný problém tak môžu požiadať aj o predloženie za skoršie obdobia. Neodporúčam skartovať...
miro_mr
13.04.05,20:41
Pre daňový úrad musíš uchovávať tak ako bolo napísané aj rok 1999, to je v zákone Správa daní a poplatkov, čiže 6 rokov. No a keď je nejaký vážný problém tak môžu požiadať aj o predloženie za skoršie obdobia. Neodporúčam skartovať...Ako je to tam prosim ta presne uvedene (6 sa mi zda dost divna lehota)?
Co sa tyka skartacie lehotu navrhuje spracovatel a archiv ju schvaluje. Ak niekde v zakone, vyhlaske a inom pre FO zavaznom predpise nie je lehota dlhsia tak neni dovod to dalej drzat ak si to sam nenavrhnem ako dlhsiu lehotu.
Stat ak nevyuzil lehotu, ktoru si sam stanovil, by uz nemal na zaklade coho odo mna vyzadovat aby som mu predkladal starsie doklady. viz. §10 vyhlasky 628/2002 Zz. Nikde nemam ako FO povinnost ich ukladat dlhsie, takze je to na mne. Preto je aj zasada ze lehotu mozno len predlzit na zaklade navrhu povodcu a nie skratit.
Takisto je §11 vyhlasky hovori ze vyraduje sa podla lehot v plane ktory platil v dobe vzniku pisomnosti. Cize ak to skartujem a neporusim §10 neni za co ma sankcionovat.
brm
15.04.05,04:57
Pre daňový úrad musíš uchovávať tak ako bolo napísané aj rok 1999, to je v zákone Správa daní a poplatkov, čiže 6 rokov. No a keď je nejaký vážný problém tak môžu požiadať aj o predloženie za skoršie obdobia. Neodporúčam skartovať...zdravotné poisťovne ti veselo kontrolujú desať rokov dozadu...a tuším aj sociálka...
bepo
15.04.05,05:41
Pre ZP a SP je to pár kusov papierov ale faktúr a pokladničných pások je na minďaru veľa.Tie treba vyhadzovať.
Rado2
16.04.05,07:18
Ako je to tam prosim ta presne uvedene (6 sa mi zda dost divna lehota)?
Co sa tyka skartacie lehotu navrhuje spracovatel a archiv ju schvaluje. Ak niekde v zakone, vyhlaske a inom pre FO zavaznom predpise nie je lehota dlhsia tak neni dovod to dalej drzat ak si to sam nenavrhnem ako dlhsiu lehotu.
Stat ak nevyuzil lehotu, ktoru si sam stanovil, by uz nemal na zaklade coho odo mna vyzadovat aby som mu predkladal starsie doklady. viz. §10 vyhlasky 628/2002 Zz. Nikde nemam ako FO povinnost ich ukladat dlhsie, takze je to na mne. Preto je aj zasada ze lehotu mozno len predlzit na zaklade navrhu povodcu a nie skratit.
Takisto je §11 vyhlasky hovori ze vyraduje sa podla lehot v plane ktory platil v dobe vzniku pisomnosti. Cize ak to skartujem a neporusim §10 neni za co ma sankcionovat.Lehota uloženia musí byť minimálne taká ako je stanovené v zákone, ale môže byť i dlhšia. Záleží na tom o akú registratúru sa jedná a firma si môže určiť lehotu uloženia sama. Nie však kratšiu. Čo sa týka vyraďovania registratúry (pojem skartácia už podľa nového neexistuje), tak od 1.1.2006 sa nesmie bez súhlasu štátneho archívu nič vyradiť - teda v tomto prípade zničiť. Vyraďuje sa podľa vlastného registratúrneho poriadku a plánu, ktorý je po schválení internou normou podnikateľa, firmy, organizácie. Za svojvoľné vyradenie registratúry je pokuta až 1 mil. Sk. Vyraďovanie je potrebné hlásiť vopred príslušnému štátnemu archívu. To je sranda čo?
miro_mr
17.04.05,15:39
Rado
To je tym ze sa tomu venujem uz 20 rokov a skartacia, pisomnosti, spisovna atd. sa mi akosi vryli do hlavy.
Ja som chcel len prispevkom povedat ze lehotu
- navrhuje povodca a archiv ju schvaluje.
- ak nejaka na mna sa vztahujuca pravna norma urcuje lehotu, tak ju musim dodrzat, alebo dat dlhsiu (aj ked su archivy kde sa tazko presadzuje predlzenie lehoty) To plati aj pre FO, len s tym rozdielom, ze nejde do archivu dat si schvalit plan ale po uplynuti lehoty ulozenia skor ako bude chciet skartovat - fyzicky znicit dokumenty, musi urobit ich zoznam a zaslat do archivu. Ak archiv nebude mat poziadavku, alebo ine pripomienky tak ich moze fyzicky zlikvidovat
- no a ked stat si da do zakona ze cosi mam drzat napr 10 rokov, tak za 15 rokov nemoze po mne pozadovat dokumenty, ktore som vyradil v zmysle zakona o archivoch - jednoducjho prepasol termin, ktory si sam stanovil.

U FO (povodna otazka jano1961, na ktoru som reagoval) ak mi archiv do 30 dni neposle poziadavku ze niektore dokumenty odo mna chce na trvale ulozenie mozem ich skartovat-znicit. Tu nejde o svojvolne vyradenie.
Mozno som to napisal trochu nejasne.
Rado2
18.04.05,13:26
miro_mr - O.K. je to tak ako vravíš - teda píšeš.
Zita5
18.04.05,13:30
Ako je to tam prosim ta presne uvedene (6 sa mi zda dost divna lehota)?
Co sa tyka skartacie lehotu navrhuje spracovatel a archiv ju schvaluje. Ak niekde v zakone, vyhlaske a inom pre FO zavaznom predpise nie je lehota dlhsia tak neni dovod to dalej drzat ak si to sam nenavrhnem ako dlhsiu lehotu.
Stat ak nevyuzil lehotu, ktoru si sam stanovil, by uz nemal na zaklade coho odo mna vyzadovat aby som mu predkladal starsie doklady. viz. §10 vyhlasky 628/2002 Zz. Nikde nemam ako FO povinnost ich ukladat dlhsie, takze je to na mne. Preto je aj zasada ze lehotu mozno len predlzit na zaklade navrhu povodcu a nie skratit.
Takisto je §11 vyhlasky hovori ze vyraduje sa podla lehot v plane ktory platil v dobe vzniku pisomnosti. Cize ak to skartujem a neporusim §10 neni za co ma sankcionovat.Mirko , a čo s dokladmi rokov 1993 ,..94..95..96...97...98 ????
miro_mr
18.04.05,13:53
Mirko , a čo s dokladmi rokov 1993 ,..94..95..96...97...98Ak si SZCO roztried ich po rocnikoch podobnym sposobom ako je uvedene vo vzorovom reg. plane v metodickom pokyne MV SR. Napis ich zoznam a zasli do statneho archivu s tym ze ich navrhujes na vyradenie. Posli to doporucene. Potom pockaj 30 dni a ked ti nepride z archivu vyjadrenie ze prejavili o niektore z nich zaujem, alebo pochybnosti tak ich mozno skartovat.
Ak si ale pravnicka osoba, potom musis urobit reg. poriadok, registraturmny plan ak ich este nemas - dat ich na schvalenie, usporiadat stare rocniky podla tohoto reg. planu do ukladacich jednotiek (ak ste stary nemali-volalo sa to spisovy plan, prip. spisovy a ukladaci plan), pekne pooznacovat a pripravit vyradovacie konanie. Tak ako vyhlaska a zakon hovvori. Vyradit ich bez vyradovacieho konania nie je mozne. Lebo aj v tej dobe platil zakon 149/75Zb. ktory nepovoloval skartaciu bez vyradovacieho konania. Teda nejde o novu vec platnu od roku 2003 ako terajsi zakon.
Zita5
18.04.05,13:57
Já som SZČO . Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď .
miro_mr
18.04.05,14:13
Já som SZČO . Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď .Za malo.U SZCO ma vo stvrtok na skoleni pani Dr. Mrizovej zaujala informacia, ze uctovne doklady u neplatcov by mali byt 10 rokov ulozene. Ale nemam informaciu, ktory zakon to stanovil. Preto si prosim este over ci niekde v nejakom zakone neni lehota na nieco dlhsia ako 5 rokov.
Zita5
18.04.05,14:22
Zaujímavé že u neplátcov 10 rokov ? To som prekvapená . Já som plátca DPH už od 1993 . Doklady mám kopec a neviem kde by som ich už uschovala .
miro_mr
18.04.05,14:34
Zaujímavé že u neplátcov 10 rokov ? To som prekvapená . Já som plátca DPH už od 1993 . Doklady mám kopec a neviem kde by som ich už uschovala .OK aj ja som bol v tom ze faktury bez DPH 5 rokov.
Jasne treba zacat vyradovat nech je miesto na nove. Len daj pozor ci to co chces skartovat nemas podla nejakeho zakona, ci vyhlasky este drzat.
jananov
20.04.05,10:45
Zákon 222/2004 o DPH:
§ 76

Uchovávanie faktúr a iných dokladov

(1) Platiteľ je povinný uchovávať kópie faktúr, ktoré
vyhotovil alebo ktoré boli vyhotovené v jeho mene zákazníkom alebo
inou osobou, originály všetkých prijatých faktúr a faktúr podľa
§ 71 ods. 9 a § 72 ods. 3 po dobu desiatich rokov nasledujúcich po
roku, ktorého sa týkajú.
(2) Uchovávať prijaté faktúry je povinná aj zdaniteľná osoba,
ktorá nie je platiteľom, a právnická osoba, ktorá nie je
zdaniteľnou osobou, po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku,
ktorého sa týkajú.
(3) Každá osoba, ktorá predá nový dopravný prostriedok do
iného členského štátu, a každá osoba, ktorá kúpi nový dopravný
prostriedok z iného členského štátu, je povinná uchovať faktúru
o predaji alebo kúpe nového dopravného prostriedku po dobu
desiatich rokov nasledujúcich po roku, v ktorom došlo k predaju
alebo kúpe.
(4) Osoby podľa odsekov 1 až 3 sú povinné pri uchovávaní
faktúr zaručiť vierohodnosť pôvodu, neporušenosť obsahu
a čitateľnosť faktúry po celú dobu úschovy.
(5) Elektronicky vyhotovené faktúry po dobu úschovy musia byť
čitateľné a nesmú byť menené.

Z bodu 2 vyplýva, že faktúry od platcov DPH musíte uchovávať 10 rokov, aj ked sami nie ste platcami DPH. Aspoň tak nám to hovorili na školení.
bea
20.04.05,11:00
(4) Osoby podľa odsekov 1 až 3 sú povinné pri uchovávaní
faktúr zaručiť vierohodnosť pôvodu, neporušenosť obsahu
a čitateľnosť faktúry po celú dobu úschovy.

A 10 rokov máme zaručiť čitateľnosť bločkov (teda faktúr) z registračných pokladní. Neviem, ako to urobiť, keď práve dnes som so zdesením zbadala jeden doklad z r. 2004, ktorý je taký nečitateľný, že sa mi ani na kopírke nepodarilo sčitateľniť jeho obsah!
jananov
20.04.05,11:13
Bločky treba asi skopírovať, ešte kým je obsah dobre čitateľný a originál bločku priložiť ku kópii. Ale ako pri daňovej kontrole dokázať, že to, čo je na kópii, bolo aj na teraz už nečitateľnom bločku, to neviem.
anet
20.04.05,14:06
Dnes som konecne bola na archive v KE (Juzna tr.82) a dozvedela som sa ze pravnicke osoby musia robit regist.poriadok+plan a dat ho na schvalenie.

Pre SZČO mi "zlata pani" vytlacila metodicky návod a len ked budeme vyradovat doklady tak jej mam poslat ziadost o vyradenie,ak do 30 dni nepride odpoved,mozem doklady znicit.

Ja viem ze som nenapisala nic nove.
Ale kedze sme mala firma,ja to mam uz za sebou. Jupiiiiiiii:)
miro_mr
27.04.05,18:23
Dnes som konecne bola na archive v KE (Juzna tr.82) a dozvedela som sa ze pravnicke osoby musia robit regist.poriadok+plan a dat ho na schvalenie.

Pre SZČO mi "zlata pani" vytlacila metodicky návod a len ked budeme vyradovat doklady tak jej mam poslat ziadost o vyradenie,ak do 30 dni nepride odpoved,mozem doklady znicit.

Ja viem ze som nenapisala nic nove.
Ale kedze sme mala firma,ja to mam uz za sebou. Jupiiiiiiii:)Gratulacia.
Ok tak aj v Kosiciach ohladom SZCO archiv hovori to iste ako plati aj v Bratislave to je pozitivna informacia.
Bc.Veronika Mlčúchová
11.05.05,17:10
dakujem, velmi nam to pomohlo
Dadena
12.05.05,08:50
Keďže sa termín predloženia registratúrnych plánov blíži a mne sa do rúk dostala pozvánka z Inštitútu vzdelávania, BA, ktorý v mesiaci máj konkrétne 26. 05. 2005 v Bratislave organizuje seminár "Správa registratúry, hodnotenie a vyraďovanie záznamov a archívna činnosť v organizáciách" dovoľujem si Vám dať uvedené do pozornosti. Kurz stojí 990,- Sk a po jeho obsolvovaní účasntík, okrem pracovných materiálov, obdrží aj osvedčenie. Lektorky pre tento seminár sú z MV SR Štátny archív, čiže pracovníčky organizácie kam sa budú regist. plány predkladať. Kto má záujem, môže získať bližšie informácie na tel.: 02/65456361, resp. 0903/403083. Možno, že tam získajú informácie aj tí, ktorí nemajú možnosť zúčastniť sa semináru v Bratislave.
betty
12.05.05,10:05
Mate prosim kontakt/y na firmu/y v Bratislave, ktore sa vypracovanim ragistraturneho poriadku a planu zaoberaju?

Dakujem pekne.




Ďakujem, ceny za vypracovanie poriadku a plánu sú nehorázne
Dadena
12.05.05,10:34
Ozvem sa Vám po 26. 05. 2005, keď budem mať v rukách osvedčenie. Potom sa môžeme dohodnúť na cene, ktorá určite nebude nehorázna.
Mobeba
12.05.05,11:01
ja som si zistila že v BB vypracuju s.r.o.za 5000,- a FO za 2000,- / 0905124886
viem cislo lebo som tam volala.
ik-a
12.05.05,11:42
Ozvem sa Vám po 26. 05. 2005, keď budem mať v rukách osvedčenie. Potom sa môžeme dohodnúť na cene, ktorá určite nebude nehorázna.
Dadenka, to ze sa zucastnis nejakeho skolenia a daju ti aj potvrdenie, ze si sa zucastnila bude iba pre tvoju potrebu a potrebu firmy v ktorej si zamestnana a budes v nej zodp.osobou pre vedenie registr.zaznamov. Ak by si chcela viest tuto agendu inym osobam, je to o niecom inom. Je to viazana zivnost. Cize ak to budes robit tretim osobam, tak jedine neoficialne, lebo im to nemozes fakturovat.
babetka
12.05.05,12:00
Dadena
ja som bola na školení v Košiciach a veľmi mi to nepomohlo. Prečítali nam tam zákon a povedali to, čo tu už bolo písané. Zaplatila som za to 850,--Sk a ešte si tam aj jedna firma spravila reklamu na registratúrne škatule. Dosť ma to na..............

Dnes som odniesla poriadok na archív v Košiciach. Bola som tam už minulý týždeň, ale vrátili ma späť s tým že:
1. už žiadosť na schválenie musí mať podacie číslo - t. j. reg. poriadkom sa už musíte riadiť a zaznamenávať písomnosti do denníka
2. do toho vzorového poriadku , čo je tu prilepený asi 20x som vpísala iba naše údaje (na nejakej 20 strane treba prepísať národný archív na štátny archív v ....) - pani v archíve povedala, že keď som to robila podľa vzoru, mali by to schváliť.
3. v reg. pláne veľmi nemeňte lehoty uloženia, lebo napr. keď som si znížila lehotu u ponúk na 1 rok, tak mi bolo povedané, že má byť aspoň 3. Tak som tam nechala tie ako sú vo vzore.
Dnes som to tam odniesla a budem čakať, čo polrok dá. A hlavne si zaobstarať tú prezent. pečiatku a písať a číslovať a ................
riana
13.05.05,05:50
Ďakujem za návrh registratúrneho poriadku pokiaľ som nenašla túto stránku trápila som sa s tým už niekoľko týždňou.
Dadena
13.05.05,10:48
Som SZČO, na seminár idem z vlastnej inicatívy a na vlastné náklady, a to z toho dôvodu, že firma, s ktorou mám zmluvu robí účto a personalistiku x s. r. o., a keďže chceme 100 % starostlivosť o klienta a väčšinou sú to reštaurácie, ktorých majitelia nemajú jednak čas na takéto veci a na druhej strane im to vôbec nič nehovorí, tak som sa rozhodla, že im registratúrne poriadky a plány vypracujem. Ja nebudem osobou zodpovednou na vedenie registratúrnych záznamov. Okrem toho už dvadsaťrokov vo svojej práci (predtým v štátnej správe) používam podacie denníky,progokoly,knihy odoslanej a prevzatej pošty a pod. podľa platných noriem v tom ktorom období. Takže nevídím žiadny problém tretím osobám na základe podpísanej dohody a vystavenej faktúry vypracovať potrebné materiály.
ik-a
13.05.05,11:34
Som SZČO, na seminár idem z vlastnej inicatívy a na vlastné náklady, a to z toho dôvodu, že firma, s ktorou mám zmluvu robí účto a personalistiku x s. r. o., a keďže chceme 100 % starostlivosť o klienta a väčšinou sú to reštaurácie, ktorých majitelia nemajú jednak čas na takéto veci a na druhej strane im to vôbec nič nehovorí, tak som sa rozhodla, že im registratúrne poriadky a plány vypracujem. Ja nebudem osobou zodpovednou na vedenie registratúrnych záznamov. Okrem toho už dvadsaťrokov vo svojej práci (predtým v štátnej správe) používam podacie denníky,progokoly,knihy odoslanej a prevzatej pošty a pod. podľa platných noriem v tom ktorom období. Takže nevídím žiadny problém tretím osobám na základe podpísanej dohody a vystavenej faktúry vypracovať potrebné materiály.
Dadena, ja nechcem zhadzovat tvoje skusenosti, su urcite jedinecne a neocenitelne. Ja som len chcela poukazat na to, ze im to mozes aj urobit, ale nemozes im fakturovat spravu registratury. Je to obdoba tych danovych prizanani, co tu uz bolo pretriasane, kto moze co fakturovat.
vladan
13.05.05,11:41
prikláňam sa k ik-e ... v živnostenskom liste by si mala mať predmet činnosti "správa registratúry" až potom môžeš vypracovanie týchto materiálov faktúrovať
Rado2
14.05.05,13:25
Hlavne Dadene k príspevku č. 53

Pri všetkej úcte, predstav si, že niekto popri svojej hlavnej činnosti často zapisuje do pokladničnej knihy, lepí pokladničné bločky a sem-tam zapíše doklady zo služobných ciest a rozhodne sa absolvovať niekoľko hodinový kurz, aby mohol robiť kompletne účtovníctvo.
Kurz z registratúry bude trvať skutočne pár hodín. Archívnictvo, ktoré sa študuje na vysokej škole je tým najlepším predpokladom, aby niekto zvládal správu registratúry. Dobrá firma, ktorá robí správu registratúry, má zamestnancov s takouto kvalifikáciou alebo aspoň "harcovníkov" ktorí už v registratúre preskákali kde-čo. Pokiaľ spracuješ registratúrny poriadok a registratúrny plán očakávaj, že firma pre ktorú to spravíš bude od Teba požadovať rôzne rady a vysvetlenia, resp. sa na Teba bude pravidelne obracať osoba, ktorá bude pre nich robiť správu registratúry a pýtať sa, čo si myslela tým či oným, čo si zapracovala do poriadku a plánu. Navyše podľa poriadku a plánu čo spravíš sa bude musieť firma riadiť, pretože to bude ich interná norma a len začiatok správy registratúry od 1.1.2006. Takže akýkoľvek kiks, akákoľvek nepresnosť, ktorú tam vyrobíš, bude vyvolávať otázky čo s tým. Poriadok a plán, pokiaľ má byť bez problémov, musí byť spracovaný na mieru tej-ktorej spoločnosti, aby mohla podľa toho byť robená celá registratúra. Áno, sú tu príspevky o opisovaní plánov a poriadkov, ale mnohí akosi len vidia, že hlavným cieľom je mať ten poriadok a plán. Je to však len oddialenie problémov na neskoršie obdobie. Mnohí to zistia. Určite ten, ktorý vyprodukuje za rok 1 a pol "papiera", tak toho to nespasí, ale s. r. o.-čka, ktorá spravuje reštauráciu, o ktorej si písala, a ktorá má zamestnancov, to je o inej registratúre.
Takže držím Ti palce a fandím Tvojej odvahe. Len si dobre priviaž lano a hlavne prekontroluj či je správne dlhé, aby Ťa po skoku včas zabrzdilo.
Súhlasím s príspevkami ik-y a vladena - nemôžeš si faktúrovať za činnosť, ktorú nemáš zapísanú v živnosti. A teda i rada pre Teba - pokiaľ robíš účtovníctvo a ekonómku, tak dávaj pozor, aby si nepreplácala faktúry podnikateľom za činnosti, ktoré nemajú zapísané v registri. Je to potom daňovo neuznaný náklad.
miro_mr
14.05.05,18:18
Kurz z registratúry bude trvať skutočne pár hodín.
Ok priklanam sa k Radovi. Registraturny poriadok a plan, ich predlozenie a schvalenie archivom je len prvy krok na dlhorocnej ceste spravy registratury. Ak smernice si zle usijete tak bud ich nedokazete dennodenne plnit, alebo pri vyradovacom konani zistite ze nieco ste robili spatne. To vsak uz bude neskoro. Potom budu vase naklady na odstranenie nedostatkov v registrature radovo vyssie ako je cena za smernice, ktore vam vypracuje niekto kto uz robil vyradovacie konania.
Mnoho z pracovnikov smernice vypracovalo podla inych firiem, usetrilo tak naklady za ich vypracovanie, ale v skutocnosti vacsina z nich bude mat so spravou registratury problemy hned po 1.1. Ak totiz firma existuje uz viac ako 4 roky musi urobit vyradenie. Uz na rok a tam sa pravda ukaze. Potom pridu archivari priamo na miesto cinu a budu preverovat ci poriadok a plan aj dennodenne dodrzujete.
Dovolim si prehlasit ze ten kto neabsolvoval vyradovacie konania NEMOZE robit smernice cudzej firme - je to nanajvys nezodpovedne. Ak nemam skusenosti a znalosti a sam sebe urobim smernice zle, je to moj problem, ale urobit nerealne smernice druhej firme, pricom zo zakona je jasne ze za registraturu si zodpoveda tato doverciva firma je neseriozne.
Podobny problem je aj so softverom. Mnoho firiem zavetrilo "zlatu banu" a tak horsa prestudovat ciernu knizku a mozeme ho vyrabat a predavat svojim dovercivym zakaznikom. To ze im narobime problemy neni podstatne hlavne ze zarobime. Ved na nich sa vyucime a za ich peniaze!
Takze treba davat pozor ak si tieto sluzby idete objednat zvonku, je treba v prvom rade zistit ake ma dana firma skusenosti, kolko vyradovacich konani absolvovala a kde a najma kolko a ci vobec ma pracovnikov, ktori maju bud archivnicke vysokoskolske vzdelanie, alebo dlhorocnu prax v oblasti registratury - kedysi tzv. spisovej sluzby.
Dadena:
Nevztahuj prosim tento prispevok na seba. Je to myslene vseobecne. Ak si pracovala v urade a mas prax zo spisovej sluzby je to v pohode. Treba vsak mat na zreteli ze smernice su len uplny zaciatok. Ze akonahle pride kontrola z archivu, alebo vyradovacie konanie budu sa tieto firmy na teba obracat a v suvislosti s tym je tu riziko, ze na nich nebudes mat dostatok casu. Registratura si vyzaduje daleko viac ako sa na prvy pohlad zda tie narocnejsie problemy este len nastanu. Preto ak sa tomu chces naplno venovat bolo by dobre rozsirit zivnost, absolvovat aspon ten 10 ci 14 dnovy kurz a zacat to prakticky robit.
accad
15.05.05,18:48
Názor:

Neviem ako v reály beží externé vypracovanie registratívneho poriadku a plánu, ale som zvedavá na postup firmy, ktorá to bude pre tú ktorú firmu pripravovať. Každá firma si pri svojom založení zabehla určitý systém obehu, evidencie, archivácie a likvidácie dokladov, hlavne s ohľadom na ich zabezpečenie z pohľadu DU, pracovno-právnych vzťahov a hlavne, aby vedela, kde čo má a kde čo v budúcnosti hľadať. Vytvorenie systému netrvalo jeden deň. Neviem, aký je postup firiem pri vypracovaní registratívneho poriadku a koľko času potrebujú, aby ho ušili firme na mieru, s tým, že tam v čo najväčšej miere využijú už zabehnutý systém, ktorý neodporuje danému zákonu. Vypracovať poriadok je jedná vec, zaškoliť ľudí, aby ho pochopili a vedeli v praxi používať a pritom neprežívali denno denne stres je druhá vec. Ľudia sa vo firme menia, menia sa aj administratívne podmienky. Nezávidím firmám ak budú musieť opätovne platiť za vyškolenie nového pracovníka, prípadne ako budú mať finančne ošetrené konzultácie s firmou, ktorá daný poriadok vypracovala. Budúcnosť môže priniesť veľa situácií a v čase skutočnej potreby už daná firma bude nedostihnuteľná a možno praktické využitie daného registratívneho poriadku pri dodržaní lehôt ťažko použiteľné.
Neviem, či treba robiť z kontroly štátneho archívu takého strašiaka pre malé PO a FO. Určite to netreba brať na ľahkú váhu a podceňovať.Z mojej praxe viem, že čím je subjekt poriadnejší a snaží sa v danom čase dodržať znenie zákona na 100%, tým ho štát v budúcnosti nejakou zmenou presvedčí, že bol poctivý blbec.

Na tejto PORADe podľa príspevkov je len veľmi málo ľudí, ktorý majú o praktickom použití tohto zákona reálnu prestavu.
Niektoré príspevky sú skutočne na odbornej úrovni (je vidieť, že títo ľudia sú v tomto znalí), ale mám pocit, že táto diskusia vo mne vyvoláva otázku, či to vo všeobecnosti tento štát chcel dostať do takejto roviny. Už aj príspevky na PORADe, nielen k tomuto zákonu, ukazujú, že tento štát sa stáva byrokratickou mašinériou vo vzťahu k podnikateľskej sfére (o štátnej sa ani nevyjadrujem).

Bolo by zaujímavé vidieť jeho 100% dodržiavanie v štátnej správe. Koho tam postihnú za jeho nedoržiavanie? Kde je registratúrny poriadok, keď vám DU, SP, obecný úrad prípadne iná štátna inštitúcia povie, že o vašom doklade nič nevie, že ho nemajú v evidencii, prípadne behá tam kde nemá a nikto nevie, u koho práve je. Pošlem tam kontrolu zo Štátneho archívu?
Nie je náhodou zákon šitý na to, aby štát obhájil stále veľký počet zamestnancov v štátnej sfére? Veď budeme najnovšie potrebovať nových kontrolórov na dodržiavanie Zákona o registratúre a na dodržiavanie Zákona na ochranu osobných údajov.
Palino
19.05.05,07:57
Možno sa na Porade už objavilo to, čo som ja objavil až dnes, ale ja som to nedokázal nájsť. Už je toho tu o registratúre strašne veľa.
Na stránke ministerstva vnútra je vzorový registratúrny poriadok pre firmy, ktoré majú menej ako 50 zamestnancov.
janettes
01.06.05,05:45
Registratúrny poriadok mám vypracovyný podľa toho vzoru a ako mám vypracovať registratúrny plán?
anka1
01.06.05,12:58
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník, v záujme zlepšovania podnikateľského prostredia a odstraňovania nadbytočných administratívnych zásahov zo strany štátu, požiadal ministra vnútra – Vladimíra Palka, aby bola zrušená povinnosť podnikateľských subjektov do 30. júna 2005 predložiť Ministerstvu vnútra (MV) SR registratúrny plán a registratúrny poriadok. Ministrov návrh sa bude riešiť na Koaličnej rade.
Podnikateľská verejnosť očakáva, že bude posunutá účinnosť zákona o archívoch a registratúrach a jeho vykonávacej vyhlášky v časti termínu predkladania registratúrnych poriadkov a plánov z 30. júna na 1. januára 2006.
Tak ako vlastne? Nie je odklad o 2 roky ale iba do 1.1.2006?
nikulik
01.06.05,13:04
Registratúrny poriadok mám vypracovyný podľa toho vzoru a ako mám vypracovať registratúrny plán?
Registraturny plan v prilohe.
Patrícia39
01.06.05,13:06
Ďakujem za pomoc.
Maya
27.07.06,08:12
Neviete niekto poradit dobre školenie o registratúrnom poriadku v Bratislave? :confused:
kacena26
27.07.06,09:10
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník, v záujme zlepšovania podnikateľského prostredia a odstraňovania nadbytočných administratívnych zásahov zo strany štátu, požiadal ministra vnútra – Vladimíra Palka, aby bola zrušená povinnosť podnikateľských subjektov do 30. júna 2005 predložiť Ministerstvu vnútra (MV) SR registratúrny plán a registratúrny poriadok. Ministrov návrh sa bude riešiť na Koaličnej rade.
Podnikateľská verejnosť očakáva, že bude posunutá účinnosť zákona o archívoch a registratúrach a jeho vykonávacej vyhlášky v časti termínu predkladania registratúrnych poriadkov a plánov z 30. júna na 1. januára 2006.
Tak ako vlastne? Nie je odklad o 2 roky ale iba do 1.1.2006?

Práve som si prečítala tento príspevok...tak ako to vlasne je? ved sa to nenilo niekedy začiatkon júna 2005 a povinmnosť registrovať je do 30.juna 2007...
Gabi03
27.07.06,09:26
Práve som si prečítala tento príspevok...tak ako to vlasne je? ved sa to nenilo niekedy začiatkon júna 2005 a povinmnosť registrovať je do 30.juna 2007...

Nejakou vyhláškou vyšlo dať schváliť reg. poriadok archívu do 30.6.07 a zaviesť reg. poriadok najneskôr do 1.1.08. Abo tak nejak, ale dátumy sú určite správne.
korduľa
04.08.06,11:39
presne tak, na schvalenie treba podat smernice do 30.06.07 , chcela by som len poradit, aby ste ich nerobili podla vzorov, nie je mozne, ked raz mate "papiere" zauzivane "zakladat" podla svojho systemu, aby ste si urobili registrat.plan podla vzoru? nechcete predsa nieco co mate vzite zacat robit inac, len preto, ze ste si skopirovali smernicu a archiv vam ju schvalil.
ked bude kontrola a vy mate reg.plan schvaleny a skutocnost je uplne ina, je to predsa zle
Hanka
14.11.06,16:52
pozrite mozno nam svitnu lepsie casy : Podnikatelia by už nemali byť povinní vypracúvať registratúrne poriadky, ktoré popisujú jednotlivé kroky pri manipulácii s dokumentmi. Vyplýva to z novely zákona o archívoch a registratúrach, ktorú ministerstvo vnútra predložilo do pripomienkového konania. viac : http://www.tvojepeniaze.sk/firmam-zrusia-povinne-plany-archivovania-fgo-/sk_pludia.asp?c=A061114_170008_sk_pludia_p01
apo
14.11.06,20:14
SVITÁ NA LEPŠIE ČASY

MV SR navrhuje, aby podnikatelia nemuseli vypracúvať registratúrne poriadky (http://www.porada.sk/#P14899)
Podnikatelia by už nemali byť povinní vypracúvať registratúrne poriadky, ktoré popisujú jednotlivé kroky pri manipulácii s dokumentmi. Vyplýva to z novely zákona o archívoch a registratúrach, ktorú Ministerstvo vnútra (MV) SR predložilo do pripomienkového konania. Rezort tak pristúpil na požiadavky podnikateľov, ktorí argumentovali nadmerným byrokratickým i finančným zaťažením súvisiacim s vypracúvaním registratúrneho poriadku.

Podľa návrhu, ak registratúru tvorí len účtovná dokumentácia, ktorá nie je potenciálnym zdrojom archívnych dokumentov, podnikateľ nebude povinný vypracúvať ani registratúrny plán. Od tvorby registratúrnych plánov a poriadkov budú oslobodení aj tí pôvodcovia registratúry, ktorých výsledky činnosti sú predmetom autorského práva.

Platný zákon o archívoch a registratúrach je účinný od 1. januára 2003. Právnickým a fyzickým osobám ukladá povinnosť vypracovať registratúrny plán a poriadok, a predložiť ho na schválenie príslušnému štátnemu archívu do 30. júna 2007. Povinnosť viesť registratúru majú všetky fyzické a právnické osoby - organizácie štátnej správy, samospráva, podnikatelia, nadácie a podobne.

Novela tiež upravuje kvalifikáciu pre odborné archívne činnosti. Vykonávať ju budú môcť osoby s vysokoškolským vzdelaním humanitného zamerania, dosiaľ sú to len absolventi odboru archívnictva a pomocných historických vied.

Pri správe registratúry sa zároveň už nebude striktne vyžadovať úplné stredoškolské vzdelanie. Budú ju môcť vykonávať aj osoby s nižším stupňom vzdelania, avšak s podmienkou absolvovania špecializovaného kurzu registratúry v akreditovanom vzdelávacom zariadení.

TASR o tom informovala Alena Koišová z komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra SR.

(©TASR (http://www.porada.sk/#COPY))




apo
chodec1603
17.11.06,11:03
"... presne tak, na schvalenie treba podat smernice do 30.06.07 , ..."


Prosim vas, viete mi poslat cislo alebo nazov predpisu, na ktory sa odvolavate?
Dakujem, chodec 1603
apo
17.11.06,15:26
"... presne tak, na schvalenie treba podat smernice do 30.06.07 , ..."


Prosim vas, viete mi poslat cislo alebo nazov predpisu, na ktory sa odvolavate?
Dakujem, chodec 1603

Ahoj chodec, musíš počkať, nič nie je tak rýchle. Správu z TASR som len prevzal ako informáciu, ešte to nik neschválil. Treba vydržať a veriť že to tak bude.:D

apo
chodec1603
18.11.06,09:32
vdaka, apo!
sprave z TASR rozumiem, ja som ale reagovala na prispevky Gabi03 z jula a kordula z augusta. ti tvrdili, ze to vyslo nejakou vyhlaskou. zaciatkom roku 2006 som to kdesi zazrela aj ja, tak som registraturny poriadok a plan pustila z hlavy, ze mame cas. ale teraz to neviem naisto... a cakat do maja (odvtedy ma tusim ten navrh, o ktorom pises ty, planovanu ucinnost), ci to aj prejde, sa mi zda blbe.
dakujem, chodec1603
Lekáreň LÚČ
20.11.06,07:40
Srdečne Vás zdravím a dávam k tejto téme do pozernosti nasledovné:
http://www.archivovanie.sk/upozornenie.html
Muška
20.11.06,07:49
No, tak fčul ako? :eek:
ola
23.11.06,11:03
Je to takto nejako,podľa správ, z jedného nemenovaného denníka zo dňa 23.11.2006:

Ministerstvo vnútra plánuje zrušiť povinnosť vypracovať registratúrny plán a poriadok zmenou zákona o archívoch a registratúrach. Vypracovanie plánu a poriadku stojí okolo 13tisíc korún. Podrobne opisuje, ako podnikateľ uschováva doklady súvisiace s podnikaním. „Ak však registratúru podnikateľa netvoria len doklady súvisiace s účtovníctvom, musí vypracovať registratúrny plán," spresnila Alena Koišová z ministerstva vnútra. Registratúrny plán triedi dokumenty spojené s podnikaním do skupín - napríklad všeobecné záznamy, obchodná, ekonomická či personálna agenda. Podnikatelia, ktorí plán nezavedú načas, môžu dostať pokutu od 100-tisíc až do milióna korún.
Rezort vnútra odhaduje, že povinnosť vypracovať registratúrny plán už bude mať len pätina podnikateľov na Slovensku. Podľa Vladimíra Sirotku, šéfa Asociácie malých podnikov a Cechu účtovníkov, sa úloha dotkne, naopak, väčšiny podnikateľov. „Doklady, ktoré nesúvisia s účtovníctvom, má predsa každý podnikateľ. Môže to byť totiž korešpondencia, recepty pekárov či cenové ponuky rôznych dodávateľov. Myslím si, že aj keď sa zruší jedna povinnosť, záber nariadenia sa nezmenší," dodal Sirotka. Podľa neho bude pre malých podnikateľov a živnostníkov najväčším problémom vôbec rozpoznať, či majú povinnosť vypracovať registratúrny plán.
Registratúrny plán musia podnikatelia vypracovať do konca júna budúceho roka a predložiť ho na schválenie štátnemu archívu. Platí to však len pre právnické osoby. Fyzickým osobám schvaľuje archív len návrh na vyradenie dokumentov z evidencie, keď už živnostník uschované doklady nepotrebuje.
Na správu listín stačí fyzickým osobám návod vydaný ministerstvom vnútra, ktorý nemusí schvaľovať archív. Archívy schvaľujú registratúrny plán bez poplatku. Všetci podnikatelia sa však musia riadiť registratúrnym plánom od 1. januára 2008.
Novela zákona o archívoch a registratúrach by mala platiť od mája budúceho roka. Ministerstvo vnútra tak pristúpilo na požiadavky podnikateľov, ktorí argumentovali príliš veľkou byrokraciou a finančnou záťažou súvisiacou s vypracúvaním registratúrneho plánu a poriadku.
Podľa súčasného zákona mali podnikatelia na vypracovanie plánov čas do júna 2005. Väčšina z nich však termín nedodržala. Ministerstvo vnútra preto termín na podanie registratúrnych plánov a poriadkov posunulo o dva roky - na 30. jún 2007. Povinnosť vypracovať registratúrny poriadok teraz podnikateľom odpadne.
Návrh zákona zmierňuje aj požiadavky na kvalifikáciu zamestnancov, ktorí spravujú registratúru. Doteraz požadované úplné stredné vzdelanie môže nahradiť aj špecializovaný kurz správy registratúry v akreditovanom vzdelávacom zariadení.

Povinnosti podnikateľov pri archivovaní dokumentov

* podnikatelia nebudú musieť v budúcom roku vypracovať registratúrne poriadky
- registratúrny poriadok je opis krokov, podľa ktorých podnikateľ triedi, eviduje, spracúva či ukladá dokumenty súvisiace s podnikaním, nielen s účtovníctvom

* podnikatelia, ktorí majú z podnikania okrem účtovných aj iné dokumenty, musia vypracovať registratúrny plán
- plán musia mať schválený od štátneho archívu do 30. júna 2007
- registratúrny plán nemusia vypracovať podnikatelia, ktorých výsledky činnosti sú predmetom autorského práva

registratúra je súbor všetkých dokumentov, ktoré súvisia s činnosťou právnickej alebo fyzickej osoby - napríklad listy medzi obchodnými partnermi, zmluvy, účtovné a daňové doklady, školenia či záznamy z pracovných stretnutí

jún 2007
termín na vypracovanie registratúrnych plánov a schválenie štátnym archívom

1 000 000
korún je najvyššia možná pokuta za chýbajúci registratúrny plán či poriadok

500 000
je na Slovensku podnikateľov - právnických a fyzických osôb

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR
jkr52
23.11.06,22:29
Táto posledná informácia z tlače znovu zavádza chaos do registratúry. Kto si pozrie návrh novely cit. zákona na stránke http://www.minv.sk/pk/2006/ARCHIV/KM-219/vlastnymat.htm a má preštudovanú problematiku registratúry tak sa len čudujéééééééééééééééééééééé éé! Napr.:
§ 16 sa dopĺňa odsekom 3, ktorý znie:
“(3) Povinnosť vypracovať registratúrny poriadok nemá pôvodca registratúry, ktorý je podnikateľom;30a) to sa nevzťahuje na registratúrny plán. Povinnosť vypracovať registratúrny plán nemá pôvodca registratúry, ktorý je podnikateľom a jeho registratúru tvorí len účtovná dokumentácia30b). Povinnosť vypracovať registratúrny poriadok a registratúry plán nemá pôvodca registratúry, ktorého výsledky činnosti sú predmetom autorského práva30c).”.
Poznámky pod čiarou k odkazom 30a až 30c znejú:
“30a) § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka.
30b) § 40 zákona 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 561/2004 Z. z.
30c) Zákon č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon).”.
1. Ak musím mať registratúrny plán, potom vypracovanie registratúrneho poriadku (čiže smernice ako budem pracovať so svojimi dokumentmi, ktoré mi vo firme vznikajú) je nutnosťou pre každú serioznu firmu.
2. Ktorý podnikateľ (živnostník, práv. osoba) má len účtovníctvo? Žiadny! Už len tým, že si založím živnosť alebo začnem podnikať ako právnická osoba mi vznikne množstvo neúčtovných dokumentov ( živnostenský list, zakladacia listina a pod.) dokonca archívnej povahy a tým mi vyplýva povinnosť mať vypracovaný registratúrny plán.
Čiže tento návrh novely zákona mi pripadá účelový, aby niekto splnil predvolebný sľub, že "niečo s tým urobíme". Ale vnesie sa tým do systému opäť chaos.
ola
24.11.06,13:51
....áno, dá sa na to pozerať aj z tohoto uhla pohľadu...každopádne, ale či už to bude tak, či onak - správu registratúry a registratúrny poriadok je dobré mať ošetrené aspoň formou "Metodického pokynu" ktoré vydalo Ministerstvo vnútra spolu so vzorovým zoznamom dokumentácie a úschovnými lehotami. Prikladám v prílohe
korduľa
04.12.06,10:25
ola pises v prispevku ze
* podnikatelia, ktorí majú z podnikania okrem účtovných aj iné dokumenty, musia vypracovať registratúrny plán
- plán musia mať schválený od štátneho archívu do 30. júna 2007
- registratúrny plán nemusia vypracovať podnikatelia, ktorých výsledky činnosti sú predmetom autorského práva

to s tym terminom je zavadzajuce, ak poslem smernice 10. januara nie je moj problem, ze to archiv nestihne do konca juna, to ze archivu trva aj niekolko mesiacov viem z vlasnej skusenosti, ked som tam zasielala smernice este pred posunutim terminu, takze to bude tak, ze do 30. juna sa maju smernice zaslat na schvalenie.
no a povedzme si uprimne, ktory podnikatel ma len uctovnictvo?? predsa kazdy ma objednavky a zmluvy a pod. takze myslim, ze tato planovana zmena je uplne zbytocna, na druhej strane co sa tyka kapacity archivu nie je podla mna v ich silach, aby odkontrolovali tolko spolocnosti.
ola
04.12.06,16:23
S odpustením, nemám absolútny záujem tuná niekoho zavádzať. Termín a spôsob je určený Ministerstvom vnútra SR a nie mnou.


.....podľa správ, z jedného nemenovaného denníka zo dňa 23.11.2006...atď (viď príspevok 75)....

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR
Adkah
06.12.06,09:12
Ahojte. Ak sa niekto este nestretol s registratúrnym poraidkom a archváciou odporucam pozriet si tuto stranku www.minv.sk (http://www.minv.sk)

MINISTERSTVO VNÚTRA VYHOVELO POŽIADAVKÁM PODNIKATEĽOV A ZRUŠILO IM POVINNOSŤ VYPRACÚVAŤ REGISTRATÚRNE PORIADKY

Ministerstvo vnútra po vyhodnotení dopadu na budovanie archívneho dedičstva pristúpilo na požiadavky podnikateľov, ktorí argumentovali nadmerným byrokratickým i finačným zaťažením súvisiacim s vypracúvaním registratúrneho poriadku. Uvádza sa to v novele zákona o archívoch a registratúrach, ktorú ministerstvo vnútra predložilo do pripomienkového konania.

Novelizovaný zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. mája 2007

*

Podnikatelia teda nebudú povinní vypracúvať registratúrne poriadky. Ostatné povinnosti im zostávajú zachované. Ak registratúru podnikateľa tvorí len účtovná dokumentácia, ktorá nie je potenciálnym zdrojom archívnych dokumentov, nebude povinný vypracúvať ani registratúrny plán.
*

Od tvorby registratúrnych plánov a registratúrnych poriadkov budú oslobodení aj tí pôvodcovia registratúry, výsledky činnosti ktorých sú predmetom autorského práva. Z hľadiska tvorby archívneho dedičstva je zaujímavá ich pozostalosť.

Zákon č. 395/2002 o archívoch a registratúrach je účinný od 1. januára 2003. Právnickým a fyzickým osobám ukladá okrem iných povinností aj povinnosť vypracovať registratúrny plán a registratúrny poriadok a predložiť ho na schválenie príslušnému štátnemu archívu do 30. júna 2007. Povinnosť viesť registratúru majú všetky fyzické a právnické osoby – organizácie štátnej správy, samospráva, podnikatelia, nadácie a podobne.

Registratúra je súbor všetkých dokumentov súvisiacich s činnosťou právnických i fyzických osôb. Teda účtovné doklady, zmluvy, záznamy z porád, korešpondencia – v písomnej i elektronickej podobe.

Registratúrny poriadok popisuje jednotlivé kroky pri manipulácii s dokumentmi – od ich prijatia, cez triedenie, ukladanie, zasielanie...

Registratúrny plán člení registratúrne záznamy do vecných skupín (napríklad všeobecné záznamy, obchodná agenda, ekonomická agenda, personálna agenda a podobne). Je nevyhnutný pre vyselektovanie archívnych dokumentov, ktoré majú trvalú dokumentárnu hodnotu od dokumentov, ktorú túto hodnotu nemajú a možno ich zničiť. Registratúra slúži na dokumentáciu dejín Slovenska a po stáročia je neodmysliteľným zdrojom archívnych dokumentov.

Ďalšie novinky v návrhu novely zákona o archívoch a registratúrach:

*

Odborné archívne činnosti budú môcť vykonávať osoby s vysokoškolským vzdelaním humanitného zamerania. Zákon v súčasnosti vyžaduje vysokoškolské vzdelanie v odbore archívnictva a pomocných historických vied. Osôb s týmto vzdelaním je však na Slovensku málo a archívy majú preto problém s nedostatkom odborných zamestnancov.
*

Pri správe registratúry sa už nebude striktne vyžadovať úplné stredoškolské vzdelanie. Budú ju môcť vykonávať aj osoby s nižším stupňom vzdelania, avšak s podmienkou absolvovania špecializovaného kurzu registratúry v akreditovanom vzdelávacom zariadení.
*

Pôvodcovia registratúry pri vyraďovacom konaní už nebudú musieť dlho čakať na rozhodnutie štátneho archívu o vyradení dokumentov. Ak štátny archív nevydá do 60 dní rozhodnutie o vyradením resp. archivácii dokumentov, pôvodca môže dokumenty bez trvalej dokumentárnej hodnoty zničiť. Táto novinka vychádza v ústrety potrebám praxe a tiež znižuje administratívne nároky archívov.
*

Novela zákona reaguje aj na snahy o vývoz registratúry. Trvalý vývoz registratúry je zakázaný, pretože ide o zdroj archívneho dedičstva Slovenskej republiky. Dočasný vývoz /napríklad na účely výstavné, reštaurátorské a i./ bude aj naďalej povoľovať ministerstvo vnútra. Za trvalé vyvezenie registratúrnych záznamov bude možné udeliť pokutu až do výšky pol milióna korún, za dočasné vyvezenie bez povolenia pokutu do výšky 50-tisíc korún.

Problematika archívnictva a registratúr

alebo http://www.civil.gov.sk/arch/registratura.htm
korduľa
06.12.06,09:18
nuz podla vyhlasky 628/2002 bol povodca registratury povinny predlozit reg. poriadok na schvalenie do 30,6,2005 co sa neskor posunulo o 2 roky, ale nikde som nenasla, ze musi byt schvaleny do 30,6,2007, nie je to mozne hlavne zo strany archivov
korduľa
06.12.06,09:21
tu je aj navrh vyhlasky , ktorou bola zmenene povodna, ked sa to malo prelozit,


Návrh
Vyhláška
Ministerstva vnútra Slovenskej republiky,
ktorou sa mení vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 628/2002 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov


Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky podľa § 33 zákona č. 395/2002 Z. z. o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov ustanovuje:

Čl. I

Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 628/2002 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov, sa mení takto:

V § 43 ods. 1 sa slová “1. januára 2006” nahrádzajú slovami “1. januára 2008” a slová “30. júna 2005” sa nahrádzajú slovami “30. júna 2007”.


Čl. II

Táto vyhláška nadobúda účinnosť 30. júna 2005.
korduľa
06.12.06,09:21
takze znamena, ze ma predlozit do 30,6,2007 a nie mat schvaleny do toho datumu
ola
20.12.06,07:14
Ľudkovia moji, tak znova čosi z dennej tlače: Žeby nám chcel niekto urobiť Vianoce? :rolleyes: Registratúra, ak prejde týmto návrhom konečne prestane byť strašilom pre podnikateľov :)
Ale prosím, znova to berme ako predbežné jednania typu: možno a pravdepodobne. Táto správička je len informatívna vhodne zaradená pred sviatkami, aby sme sa mali všetci radi :D Komu sa chce čítať, pricapujem to tu:

"Podnikatelia možno nebudú musieť od mája 2007 vypracúvať registratúrne poriadky
Väčšina podnikateľov pravdepodobne nebude musieť od mája 2007 vypracúvať registratúrne poriadky. Vyplýva to z novely zákona o archívoch a registratúrach, ktorú na utorkové rokovanie Legislatívnej rady vlády (LRV) predložilo Ministerstvo vnútra (MV) SR.
Pôvodcovia registratúry pri vyraďovacom konaní už nebudú musieť dlho čakať na rozhodnutie štátneho archívu o vyradení dokumentov. Ak štátny archív nevydá do 60 dní rozhodnutie o vyradení, resp. archivácii dokumentov, pôvodca môže dokumenty bez trvalej dokumentárnej hodnoty zničiť.
MV sa tak snaží vyhovieť požiadavkám podnikateľov, ktorí argumentujú nadmerným byrokratickým i finančným zaťažením súvisiacim s vypracúvaním registratúrneho poriadku. "Ak z činnosti podnikateľa nevznikajú registratúrne záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou, ktoré sú potenciálnym zdrojom archívnych dokumentov, nebude povinný vypracúvať ani registratúrny plán," uviedla Alena Koišová z MV. Od tvorby registratúrnych plánov a registratúrnych poplatkov by mali byť oslobodení aj tí pôvodcovia registratúry, ktorých výsledky činnosti sú predmetom autorského práva".

(©TASR, ObchodneSpravy.sk)
Lekáreň LÚČ
09.03.07,09:10
Máme problém, všeob. lekár sa pretransformoval na - s.r.o.. Potrebuje Reg. poriadok a plán. Nevieme si však poradiť z jeho odbornou činnosťou. Tu nám chýbajú informácie o archívovaní jeho odbornej agendy. Prosím dakoho ak niečím podobným disponuje o pomoc. Ďakujeme
Chava
27.03.07,20:12
korduľa
28.03.07,06:06
chapem to spravne, ako ze nemusim vypracovat ziadny reg.poriadok a plan, nenasla som totiz tu novelu nikde
anaman
28.03.07,11:34
Novelu, tak ako bola schválená v parlamente som nenašla ani ja, ale návrh tejto novely je k dispozícii na stránke www.nrsr.sk. Prvá včerajšia správa z parlamentu týkajúca sa zákona o archívoch a registratúrach dostupná na internete uvádzala, že z povinností bolo vypustené iba povinné vypracovávanie registratúrnych poriadkov a ich predkladanie na schválenie archívu. Plány by mali zostať u tých pôvodcov registratúry, ktorých záznamy majú trvalú dokumentárnu hodnotu. Média zasa zrejme majú nejasnosti v terminológii. Podľa toho, čo prezentovali včera v televíznych novinách na Markíze, by sme už nemuseli robiť žiadne záznamy. Môj názor je počkajme si na vydanie zákona v zbierke zákonov.
alena
28.03.07,11:35
novela ešte nevyšla v zbierke zákonov
korduľa
28.03.07,11:43
tiez sa mi zda skoro na to aby sme sa tesili, ved je kopu ludi, ktori na tom mozu zarobit
Zoltán Kovács
28.03.07,11:44
Jedno je isté parlament to schválil.
Reprografia
29.03.07,16:16
chapem to spravne, ako ze nemusim vypracovat ziadny reg.poriadok a plan, nenasla som totiz tu novelu nikde

V dôvodovej správe k tomuto zákonu na www.nrsr.sk (http://www.nrsr.sk) sa hovorí, že zostáva povinnosť vypracovať len registratúrny plán.
korduľa
29.03.07,17:11
cloveku to uz ide na nervy ako to natahuju,
Aisha
03.04.07,07:26
No pripojím sa aj ja k tejto téme, pozerala som novelu a nerozumiem tomu vyčervenenému textu:
8.V § 16 ods. 2 písmeno b) znie:
„b) vypracovať registratúrny plán a predložiť ho na schválenie štátnemu ústrednému archívu alebo štátnemu archívu s regionálnou územnou pôsobnosťou; to neplatí pre pôvodcu registratúry, z činnosti ktorého nevznikajú záznamy majúce trvalú dokumentárnu hodnotu, ani pre pôvodcu registratúry, ktorého výsledky činnosti sú predmetom autorského práva,”.
...vie mi to niekto povedať polopatisticky?:)
Ďakujem...
korduľa
03.04.07,09:18
logicky podla mna to znamena asi to, ze ak nema firmy dokumenty, ktore maju archivny charakter tak nemusi vypracovat reg. platn.

ale zase na druhej strane vsetky zakladatelske listiny su archivne dokumenty, alebo aj:
Valné zhromaždenie,stanovy spoločnosti, záznamy z rokovaní (po skončení platnosti) A - 10


Konatelia - dohody a zmluvy, záznamy z rokovaní (po skončení platnosti) A - 10

Interné akty riadenia - smernice kvality, pracovný poriadok, postupy, bezpečnostné A - 10

Právna agenda (po skončení platnosti)
Zakl. Listina, výpisy z OR, živnostenské listy A - 10
notárske zápisnice, pridelenie IČO, IČ DPH (po skončení platnosti)


takze ked sa to tak vezme vsetci by mali mat schvaleny min. reg. plan.
anaman
03.04.07,11:34
O trvalej dokumentárnej hodnote pojednáva §3 ods. 2 vyhlášky Ministerstva vnútra SR č. 628/2002 Z. z.
" 2) Trvalú dokumentárnu hodnotu má najmä ten registratúrny záznam, ktorý obsahuje:
a) informáciu o vzniku pôvodcu registratúry, jeho organizačných zmenách a zániku,
b) informáciu o činnosti pôvodcu registratúry, jeho ľudských zdrojoch, majetkoprávnych a finančných pomeroch, najmä výročnú správu a rozbor činnosti,
c) návrh všeobecne záväzného právneho predpisu vypracovaného pôvodcom registratúry,
d) zápisnicu z rokovaní orgánov pôvodcu registratúry a ich rozhodnutia,
e) interný akt riadenia pôvodcu registratúry, napríklad smernicu, obežník, pokyn, nariadenie."

registratúrny plán je povinný vypracovať prakticky každý podnikateľ vrátane živnostníka.
Hanka
05.04.07,08:05
... to znamena hura vsetci vypracovavat registraturny plan?:eek:
korduľa
05.04.07,08:47
presne tak
jkr52
05.04.07,10:00
Venujem sa registratúre profesionálne, no v článku v Pravde 4.4. je uvedené mnoho nepresných a rozporuplných informácií. Aj z vyjadrení p. Mřížovej v tomto článku nie sú celkom jasné zmeny, ktoré nastanú od 1.6.2007 a nie od 1.5. ako je to uvedené v článku. K diskusii k tejto problematike by bolo dobré počkať si na úplné znenie novely, ktorá vyjde v Z.z. Podľa môjho názoru z dostupných materiálov je zrejmé najmä toto:

1. Zaviedla sa povinnosť u pôvodcu registratúry "evidovať záznamy, ktoré vznikli z jeho činnosti a došlé záznamy". To znamená, že registratúrny poriadok nemusím dať nikde schváliť, ale musím mať stanovené pravidlá, akým spôsobom a ktoré záznamy budem evidovať. Musím mať teda registratúrny plán a vlastnú smernicu ako to budem robiť.

2. Povinnosť dať si schváliť registratúrny plán vyplýva pre všetkých pôvodcov registratúry, ktorým vznikajú záznamy majúce trvalú dokumentárnu hodnotu. Vo výhláške č. 628/2002 Z.z. je v §3 ods.2 uvedené aké záznamy majú trvalú dok. hodnotu. Ak sa vyhláška nezmení, tak sa vypracovanie a schválenie registratúrneho plánu týka každej právnickej osoby bez rozdielu veľkosti. Lebo každý má dokumenty o založení firmy a tie sú podľa tohto §3 dokumenty majúce trvalú dokumentárnu hodnotu. Fyzické osoby boli od tejto povinnosti oslobodené už metodickým pokynom.

3. Zaviedla sa povinnosť evidencie pôvodcov registratúr " za účelom predarchívnej starostlivosti štátnych archívov u pôvodcov registratúr". Čo to znamená v celom kontexte novely zákona, nech si každý preloží sám.

4. Kým v pôvodnom zákone za nedodržiavanie boli vymenované delikty, v novele sa hovorí už aj o priestupkoch s takou istou výškou pokút. Jedná sa napríklad o neoprávnené zničenie registratúrnych záznamov bez vyraďovacieho konania, nezabezpečenie správy registratúry a pod.

Podľa môjho názoru novela zákona o archívoch a registratúrach odbúrala len povinnosť dať si schváliť registratúrny poriadok, čo je dobre, pretože súkromnej firme nemá čo štát nariaďovať, ako si bude spravovať svoju dokumentáciu. Na druhej strane, však novela zákona ukladá povinnosti ktoré dokumenty-záznamy som povinný evidovať a ako dlho uschovávať, prípadne dať do archívu, a že ich nemôžem vyradiť bez súhlasu ŠA, k čomu mám schválený registratúrny plán. Ak to nebudem dodržiavať, tak dostanem pokutu. Toto už bolo v pôvodnom zákone, len sa niektoré povinnosti pritvrdili. Takže čo sa získalo novelou ? Podľa mňa len to, že sa všetky povinnosti posunuli o dva roky. Čo šikovnejší majú už pokoj, majú všetko poschvaľované a získali poriadok a prehľad vo svojich dokumentoch. Tí ktorí čakali doteraz, že sa všetko zruší budú sklamaní a budú mať opäť hlavu v smútku. Takže veľa dobrých nervov!
misomiso
05.04.07,10:46
Troska nerozumiem. Najprv pises, ze sa odburala povinnost dat si chvalit plan, a potom zasa ze schvalovanie sa tyka vsetkych subjektov (firiem) pretoze vsetky maju dokumenty trvalej hodnoty...
Kvietocek
11.04.07,09:51
Co ma urobit zacinajúca firma co sa tyka registratury? Ma povinnost niekde sa hlasit alebo podavat nejake hlasenie??? Mam v tom gulas
anaman
11.04.07,10:46
Podľa môjho názoru vypracovať si internú smernicu Registratúrny poriadok a registratúrny plán, tie bude firma potrebovať v každom prípade. S ostatným by som počkala do vydania novely zákona o archívoch a registratúrach v Zbierke zákonov.
Kvietocek
11.04.07,10:58
ano to mame urobené /smernicu/ a okrem toho nam treba poslat niekde nejakú vyhlášku? Je nejaky termin do 30.6.2007 co mame urobit - splnit?
xBORISx
11.04.07,12:04
A tuto registraturu ma povinnost viest kazda firma? Alebo iba niektore?
Kvietocek
11.04.07,12:11
Kto je povinny viest registratúru? Je povinny kazdy alebo len niekto?
misomiso
11.04.07,12:37
No prave som cital v Pravde, ze povinnost vypracovat reg. plan sa bude tykat asi iba 1/10 podnikov, malo by ist o podniky nad 50 zamestnancov. Vraj MV pripravuje nejaky zoznam typov podnikov, ktorych sa to bude tykat. Podla toho clanku novela zakona je uz na svete. Neviete kde ju najst?
Katrinchen
11.04.07,12:56
Schválená novela ešte nevyšla v Zbierke zákonov, je však na stránke Národnej rady v časi legislatíva - návrhy schválené v treťom čítaní:
http://www.nrsr.sk/appbin/Tmp/NRSR178.rtf
(snad bude link fungovať).
Momentálne sú však niektoré ustanovenia Vyhlášky k zákonu už neplatné, po schválení danej novely. Preto podľa mňa Ministerstvo vnútra bude musieť vydať upravenú vyhlášku.

Som teda zvedava, čo tam bude napísané.Či je to tak, ako píše Pravda.
Melnick
11.04.07,13:00
misomiso
11.04.07,17:58
Joj - pochvalen bud Ficov parlament. Kiez by prejavil taku zodpovednost aj pri schvalovani Zakonnika prace.
yukaya
12.06.09,08:50
vie mi niekto povedat, kde najdem lehody, ako dlho sa maju dokumenty v s.r.o. archivovat ??? prosim este dnes to potrebujem!!
anaitis
23.07.09,10:07
Dobrý deň, ohľadom archivovania resp. uchovania dokumentov: treba presne definovat o ake dokumenty ide, je rozdiel či sa jedná o bežnú korešpondneciu, alebo napr. faktury či zmluvy. Každy záznam má inú lehotu uloženia. Nie všetky sú archívne dokumenty.
V každom prípade rada poradím ohľadom vypracovania plánu, poriadku.
szisza
01.06.10,12:26
Ahojte, prosím Vás ak máme sro a nie je vypracovaný registratúrny plán, (teraz s tým idem robiťň, tak môžu mi dať pokutu, ak to budem posielať do štátneho archívu na schválenie až teraz?
Dík
apo
01.06.10,13:02
:confused:Báť by som sa mal ja, čo s tým nič nerobím.
Jeden klient ide do dôchodku a pripravuje do "dôchodku" aj svoju sro-čku.

Čakám čo ho to bude stáť, lebo dal si to nakomplet urobiť osobe, ktorá má na tento typ služby zriadenú živnosť.

Potom sa ohlásim.

apo
skiss
18.06.10,11:18
zdravím, mám veľký problém, musím vypracovať reg. poriadok a plán pre našu firmu. to dúfam, že nejako zvládnem... viem, že máme už po termíne, (rok 2006 a teraz je 2010) a dúfam, že z toho nebude prúser, ale dúfam, že to nejako za cca 2 týždne dám dokopy a odošlem na schválenie štát. archívu.

ale čo mi nie je jasné, je vyraďovanie.
naša firma je tu od roku 1996 a ja sa chcem spýtať: či všetky dokumenty, čo sme doteraz " vyprodukovali" treba potom podľa plánu pooznačovať a pripraviť na vyradenie??? ALEBO KOĽKO ROKOV DOZADU?
alebo sa to týka len dokumetov PO SCHVÁLENÍ REG. PLÁNU. ???
branislavh
19.07.10,09:25
Založil som s.r.o. a chcel by som sa Vás spýtať či potrebujem registratúrny poriadok. Zamestnancov nemám a nie som platca DPH. Aspoň zatiaľ. Bol by som nesmierne rád keby ste mi poradili. Ďakujem Brano :(
apo
19.07.10,09:36
Áno.

Teraz máš ku tomu ideálne podmienky nakoľko je veľmi nepríjemné robiť tieto činnosti spätne.

apo
truch
19.07.10,09:41
Založil som s.r.o. a chcel by som sa Vás spýtať či potrebujem registratúrny poriadok. Zamestnancov nemám a nie som platca DPH. Aspoň zatiaľ. Bol by som nesmierne rád keby ste mi poradili. Ďakujem Brano :(
Spoj sa s príslušným archívom, oni ťa usmernia. Ide o to, že ak ťa nezaradia do predarchívnej starostlivosti, nemusíš vypracovať ani poriadok a ani plán.
apo
19.07.10,09:54
Spoj sa s príslušným archívom, oni ťa usmernia. Ide o to, že ak ťa nezaradia do predarchívnej starostlivosti, nemusíš vypracovať ani poriadok a ani plán.

Po dlhom čase priaznivá informácia o archívnych povinnostiach.

Je skutočne možná alternatíva, že malá sro-čka by nemala povinnosť vypracovať registratúrny poriadok registrovaný na príslušnom archíve?

apo
truch
19.07.10,10:41
Po dlhom čase priaznivá informácia o archívnych povinnostiach.

Je skutočne možná alternatíva, že malá sro-čka by nemala povinnosť vypracovať registratúrny poriadok registrovaný na príslušnom archíve?

apo
Bola som osobne v ZA v archíve, dostala som od nich list,kde sa píše:
V súvislosti s §16 ods.2 písm.b zákona č.216/2007 Z.z. Vám oznamujeme, že Vašu spoločnosť nezaraďujeme medzi pôvodcov registratúry. Z uvedeného vyplýva, že nadobudnutím účinnosti zákona Vám zanikla povinnosť vypracovať registratúrny poriadok a plán.
Gabhus
19.07.10,11:11
Presne tak, malé s. r. o., ktoré si archív nezaradí do predarchívnej starostlivosti, povinnosť vypracovať regitratúrny poriadok a plán nemajú. S týmito vecami som pracovala cca 15 rokov a neviem o tom, že by nejaký subjekt dostal pokutu. Jedine ak by niečo vyradil bez súhlasu a naháňala ho polícia alebo súd.....:):)
Ivetatereza
08.11.10,11:04
Sme firma zaoberajúca sa službami v oblasti BOZP, OPP, PZS a tiež vzdelávanie v týchto oblastiach. Účotlvné a všeobecné doklady - v tom mám jasno, čo sa týka registratúry.
Nie je mi jasné čo dať do regitratúry, čo sa týka činnosti spoločnosti. Ako dokumenty zaradiť, keď väčšinu máme na servieri v el. podobe a príslušnej firme len vytlačíme dokumentáciu vytvorenú priamo pre nich.
Ivetatereza
28.12.10,17:28
Prosím o info.
Pťre našu spoločnosť nám vytvárajú nový softwer, kde bude okrem iného aj evidencia pošty a registratúra.
Keď príde nejakýdokument napr žiadosť, zaevidujem ju dopošty a zároveŇ je priradím retgisstratúru, čím sa dostane aj do reg. denníka.
Do prezentačnej pečiatky dám číslo z pošty alebo z denníka?
A čo došlé faktry, tie spadajú pod ščec. evidenciu v zmysle zákona o účtovníctve ale v došlej pošte ju zaevidujem. Ktoré číslo jej dám do pečiatky?
Ľudia poraďte prosím.
Ešte mám jednu otázku.
Vytvárame si reg. plán. Môžeme v ňom uviesť, že účt. veci idú v špec.evidencii nie v reg, deníku a tiež aj iné dokumenty vytvárané našou činnosťou, ktoré nejdú cez reg. denník, môžem uviesť, že sú evidované na jednotl. oddeleniach špec.evidenciou?
Melnick
27.02.11,11:30
Dávam do pozornosti zo stránky ePredpisy

http://epredpisy.sk/viac/2011/2011_41.html
mery24
29.02.12,12:25
prosím Vás má niekto možnosť poslať lehoty uloženia všetkých dokladov vo firme?

ďakujem