Liliana153
09.03.20,20:51
Ahojte. FO mala v r.2019 1zamestnanca v mesiacoch 10,11,12 (zam.pomer stale trva). Do dan. priznania FO mam zaratat iba poistne, ktore FO odviedla za r. 2019 (cize v pripade zamestnanca to budu 2mesiace, kedze za mes.12 to bolo zaplatene az v januari 2020)? Alebo mam poistne odvedene za zamestnanca za december (v uctovnictve ho mam az v januari 2020) priratat k celkovej sume poistneho zaplateneho fyz.osobou za rok 2019? Pytam sa, lebo do potvrdenia o zdanitel.prijmoch a teda aj dan.priznania zamestnanca typu A udavam sumy za 3 mesiace, aj ked ta decembrova mzda bola vyplatena v januari. Vdaka
veronikasad
09.03.20,21:23
Uvádzaš poistné z potvrdenia o zdanitelných príjmoch za celé obdobie trvania prac.pomeru v roku 2019
Mila123
09.03.20,21:32
ak je mzda vyplatená do 31012020 a je za rok 2019, patrí do roka 2019 (do potvrdenia o zdan. príjmoch...za rok 2019) , je to uvedené v ZDP v platnom znení
Liliana153
09.03.20,21:32
Vdaka ale ja mam na mysli dan.priznanie typu B teda fyz.osoby zamestnavatela ci k poistnemu este pripocitat tu cast co plati zamestnavatel za zamestanca za mes.december a bolo to teda uhradene az v januari 2020
Liliana153
09.03.20,21:37
Vdaka, cize k celkovemu poistnemu co uvadzam do dan.priznania typu B fyz.osoby pripocitam este tu cast, ktoru odviedol za zamestnanca za mes.december (bola vyplatena do konca januara 2020) ?
Mila123
09.03.20,21:42
poistné dávaš podľa potvrdenia zo mzdovej účtarne, , kt. je súčasťou DP
veronikasad
09.03.20,22:00
Nemáš to nejaké popletené s poistným plateným živnostníkom ?
Pri príjmoch z § 5 nič nepripočítavaš, uvádzaš poistné z Potvrdenia o zdanitelných príjmoch
Liliana153
10.03.20,07:45
No pokusim sa este raz vysvetlit.na vyplatnej paske zamestnanca su odvody za zamestnanca rozdelene do dvoch stlpcov-zamestnavatel/zamestnanec. A do potvrdenia o zdanitel.prijmoch sa uvadzaju odvody kt.plati zamestnanec. Ale ja sa pytam na odvody za zamestnanca, kt.plati zamestnavatel (na vyplat.paske v stplci zamestnavatel) a ktore sa v uctovnictve spocitavaju spolu s poistnym kt.platil pocas celeho roka zamestnavatel. Ci k nim pripocitat aj odvod za december kt.bol vyplateny az v januari. A z potvrdenia o zdanitel.prijmoch nemozem vychadzat, tam su odvody z toho druheho stlpceka z vypl.pasky teda tie ktore platil zamestnanec
veronikasad
10.03.20,07:53
Robíš RZD zamestnancovi alebo daňové priznanie typu B živnostníkovi ? Ak živnostníkovi, vedie JU alebo PU ?
Liliana153
10.03.20,08:05
Typ B, jednoduche uct.
veronikasad
10.03.20,08:15
Však to napíš zrozumitelne v zadaní témy a nemontuj do toho potvrdenie o zdanitelných príjmoch.

V Jednoduchom účtovníctve je daňovým výdavkom poistné zaplatené od 1.1.-31.12. kal.roka. Mzdy za december, vrátane odvodov uvedieš v záväzkoch.
Liliana153
10.03.20,08:47
Vdaka! Do zavazkov dam cistu mzdu za december?
veronikasad
10.03.20,08:49
Do záväzkov dáš čistú mzdu, daň zo záv.činnosti aj celkovú sumu odvodov do ZP a SP.