marleau
10.03.20,21:00
Veľmi často sa stretávam, že diskutujúci či už v ústnej alebo písomnej forme používa po "keby" slovesá v prítomnom čase. Píli mi to uši aj nervy a neviem, prečo sa to deje: či je to zanedbané na školách alebo ako? Výlučne mladí ľudia. Je školstvo fakt na tom tak zle alebo sa niečo v gramatike zmenilo?

Napríklad: Som istý, že keby ja idem zajtra do Batislavy, tak sa v Avione zastavím.
Nandrolon
11.03.20,06:47
Napíš konkrétnu vetu ktorá ti píli uši, bude to zrozumiteľnejšie aj pre NEslovenčinárov :-)
korela
11.03.20,15:57
Ja mám v uchu "kebyže píšem, kebyže hovorím", je to, žiaľ, iba zaužívané.
"Mne prekáža "iks rokov dozadu". Nás učili "pred iks rokmi". A zrejme tiež aj dnes.
https://jazykovaporadna.sme.sk/q/9513/
marleau
11.03.20,19:41
kebyže je také pubertálne
buchač
11.03.20,20:27
Ja viem, že mňa nejak nemusíš...ALE skús sa pri sledovaní televízie alebo rozhlasu započúvať do vyjadrovania hercov, spevákov, študentov.

Mňa osobne iritujú slová " ako, akože, vieš...a aj iné (teraz si na ne nespomeniem.
Iritujú ma, ak sa týmito slovami začína veta. No irituje ma, ak sa to slovo použije úplne nevhodne, napr. :
" Bol som ako včera v kaviarni...stretol som kámoša a akože sme si dali pivo. "
Nervy chytám, ak je v obyčajnej vete použité dané slovo pomaly za každým druhým slovom.

Tu ide ale o prevzatie týchto návykov z češtiny a potom to aj tak vyzerá. Čo som pobadal svojho času, tak toto vyjadrovanie sa začalo v Blave a samozrejme sa rozšírilo jak vírus po celom Slovensku.
Stačí si pozrieť pár vystúpení zo Stand-up comedy...pozerám to síce, no keď príde na javisko určitý komik, tak okamžite vypnem zvuk alebo prepnem.
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=stand+up
buchač
11.03.20,21:03
Síce neverím, že dostanem pravdivú odpoveď, ale aj tak sa opýtam.
No schválne...odkiaľ že si, z akého mesta/okresu ?
bettylou
11.03.20,22:11
To je tým, že si jeden nepremyslí, čo chce povedať, a tak dáva kadejaké vokálne vsuvky, ktoré nedopĺňajú myšlienku, ba naopak, často ju doyebabrú. Poslucháč vsuvkám potom neprikladá význam a nevšíma si ich. Možno, že radi počúvajú sami seba. A tým "kebyže plus prít. čas", asi rýchlejšie vyjadrí, čo má na mysli.
bodliak
12.03.20,10:17
Mne vadí "Som istý".
korela
12.03.20,11:47
Mám dojem, že by najradšej ústne stenografovali. Chýba im asi čas na svoje aktivity, niekedy úplne zbytočné. Vyhodnotia neskôr alebo vôbec.
korela
12.03.20,11:50
Nemám okolo seba už dlhšie žiadnych pubertiakov, mám to v uchu najskôr "z ulice", možno z médií.