maron13
11.03.20,07:54
Dobrý deň, poprosím Vás, ako mám vyriešiť túto situáciu. Zamestnankyňa - starobný dôchodca ma nepožiadala o ročné zúčtovanie. Vystavila som jej potvrdenie o príjme, ktoré si vzala. Nebo to prvý krát, čo sme to takto spravili. RZ som robila minulý týždeň, sú už odoslané na DU. Dnes mi volala, prečo som jej RZ nespravila. Vysvetlila som jej to a ponúkla, že za ňu spravím DP, len potrebujem od nej doklady. Výšku mesačného dôchodku, povedala mi, že to netreba, že moja zástupkyňa počas mojej MD jej RZ spravila bez toho. Ja si myslím, že potrebujem potvrdenie o výške poberaneho dôchodku, kvôli nezdan. časti, nie? Čo ešte potrebujem? Ďakujem pekne za odpovede. To DP jej spraviť musím. Je to bývalá riaditelka a viem si predstaviť, čo tam teraz je. Ďakujem
Mila123
11.03.20,08:37
výška D sa v DP uvádza ak si chce uplatniť rozdiel medzi NČZD a vyplácaným D, inak kolónka sa nemusí vyplniť, stačilo by sa jej opýtať, či má mesačný dôchodok vyšší ako 1/2 NČZD a vieš to posúdiť
maron13
11.03.20,11:15
Ďakujem Vam za odpoveď, spýtam sa. Pekný deň prajem.
Katy a R
11.03.20,13:01
RZD jej spraviť nemôžeš - lebo nepožiadala včas. Svoju povinnosť si si splnila - potvrdenie si odovzdala. Môžeš jej pomôcť spraviť DP (mala by si to ona sama, aj sama ho podpisuje!) - v podstate ti nič k tomu netreba (pozri návod) ... prepokladám, že ako bývalá riaditeľka má určite ročný dôchodok vyšší ako 4000 evri??;)
A keď by náhodou nemala toľko - jej chyba, že nedoloží☺
veronikasad
11.03.20,14:09
aké RZD si odoslala na daňový úrad ? Akú výšku ročného príjmu dosiahla SD ?
Katy a R
11.03.20,14:14
veronika - v podstate je to jedno - ak dosiahla vyšší príjem ako 1917 - DP podať musí, ak dosiahla nižší príjem - tak sa zase oplatí podať;)
a RZD ostatných zamestnancov spravila a odovzdala
veronikasad
11.03.20,14:16
odkedy sa RZD odovzdáva na DU ?
veronikasad
11.03.20,14:18
Dochodkyňa sa domáha RZD a možno keby si urobila DP typu A, zrazenú daň jej vrátia ... (aj bez preukázania výšky SD)
Katy a R
11.03.20,14:20
... žeby hlásenie? (neviem) ... domáhať RZD sa sa môže ... ale je neskoro- či?
veronikasad
11.03.20,14:23
To by bol najmenší problém, do konca apríla môže podať opravné. A RZD môže urobiť aj v marcovej výplate.
Katy a R
11.03.20,14:48
však to DP je určite oveľa jednoduchšie .. či?
veronikasad
11.03.20,14:52
súhlasím
maron13
12.03.20,16:36
Áno hlásenie som už odoslala na DU, začiatkom marca. Spravila som jej DP, teda pomohla som jej ho vyplniť, dôchodok má určite vyšší ako nezdan. časť, doložiť ho nechcela. Tým pádom na nezdaniteľnú časť nárok nemá, však? Ďakujem
veronikasad
12.03.20,16:41
Na NČZD nárok nemá, ale môže darovať 2% dane ...