luciana1
11.03.20,13:22
Dobrý deň,

minulý rok sme urobili rekonštrukciu recepcie. Oprava podlahy, maľovanie stien to mi je jasné. Ale napr. samotný recepčný pult stal viac ako 1 700,--, zaradiť ho do odpisovania? Ďalej steny sme ešte nakoniec obložili obkladom - imitácia dreva, kvôli tomu, aby sa steny tak nešpinili . Obklad stal viac ako 1 700,-- Euro. Tiež odpisovať? Neviem sa pohnúť... Recepcia je v rodinnom dome, kde sú vyčlenené priestory na podnikanie, ale čo viem tak nikdy to nebolo zahrnuté do majetku ani odpisované to nebolo. Ako technické zhodnotenie to nie je, lebo sa nijako nezmenil stav recepcie, je len vynovená.
marjankaj
11.03.20,13:36
..... Neviem sa pohnúť...
Obráť sa na nejakého špecialistu. To bude nejaká paralýza.:confused:
misoft
11.03.20,17:11
Recepcia v súkromnom dome. Nebolo zahrnuté do majetku. Tak čo chceš odpisovať? Z 0 (nuly) sa odpisovať nedá.
luciana1
11.03.20,19:56
Ide o to že priestor recepcie a taktiez ďalšie miestnosti su vyčlenene na podnikateľské účely a náklady na renovaciu recepcie v určitých položkách ako napr. nový pult na recepcii, presiahli sumu 1700,— EUR. Tak bude to ako VOZD v plnej výške alebo to bude VNZD a potom vyrátať odpisy na ten nový nábytok?
marjankaj
11.03.20,21:30
odpoveď nájdeš v §22 zákona o dani z príjmov. Ale z otázky nie je zrejmé, ako ten pult bude slúžiť na dosahovanie alebo zabezpečovanie príjmov. :eek:
misoft
12.03.20,10:22
No predsa tam budú zákazníci ukladať svoje €, keď budú platiť.
:---
luciana1
12.03.20,10:39
Ďakujem za vaše bystré postrehy ohľadom recepcie???? recepcia V rodinnom dome sa spravila len tak pre potešenie pani domácej a áno pán domáci na ňu vykladá € keď príde domov z prace... ????chcela som len to, aby mi niekto povedal áno dobre rozmýšľate, keďže suma presiahla 1700€ tak to nemôžte dať jednorazovo do nákladov ale musíte to odpisovať... ale aj vaše príspevky boli veľmi poucne????????????Chvalabohu sú aj ľudia, ktorý chcú poradiť a potom sú ľudia, ktorý majú len neužitočne komentáre, ešte raz DAKUJEM????????
Tweety
12.03.20,11:17
Ak tie opravy súvisia s podnikaním, potom sú VOZD. Obstaranie majetku( nad 1700€) je VNZD. Majetok zaradíš a VOZD sú jeho odpisy. Pozri si Zákon o DzP, od §22.
luciana1
12.03.20,11:25
Dakujem za odpoved. Áno opravy súvisia s podnikaním. Vymenili sme aj starý nábytok, a myslela som že keď to rozdelíme na jednotlive položky /kusy nábytku ako samostatne veci/ tak budeme to mohli dať rovno do nákladov, lenže niektoré kusy boli drahšie nad 1700€. Tak teraz už nechám na šéfa, či sa rozhodne odpisovat len tie veci nad 1700 alebo všetko ako celok.
marjankaj
12.03.20,12:05
Veď mňa to vôbec nezaujíma, načo to budeš používať. Ale daňovú kontrolu áno. Ale potom tu nevyplakávaj.