Loboto
11.03.20,14:18
Dobry den,

Ohladom nezdanitelnej casti zakladu dane na danovnika a jeho manzelku sa zakon viac krat odvolava na vysku zakladu dane, napriklad hned v § 11 (2):

"Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý...."

Je potrebne na tomto mieste chapat "zaklad dane" ako ciastkovy zaklad dane podla § 11 (1)? Tam sa vravi:

"(1) Základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2 alebo súčet čiastkových základov dane z týchto príjmov sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2, 3, 8 a 12."

Alebo sa jedna o iny, napr. celkovy zaklad dane (riadok 80 danoveho priznanie FO typ B, "podľa § 4 zákona")?

Je vyklad zakona v tomto bode jasny? Osoba moze mat vysoky zaklad dane aj z inych pricin ako z prijmu zo zavislej cinnosti. Kedy ma pravo uplatnit si nezdanitelnu cast? Rad by som podotkol, ze formular danoveho priznania tuto vec explicitne riesi, v podani za rok 2019 sa sumy v riadkoch 73 a 74 explititne uvadzaju ako "vypočítaná zo sumy v r. 72 ", cize $5, $6 (zavisla cinnost). Ma tato formulacia na danovom formulari oporu v zakone?

Dakujem,

Andrej
Katy a R
11.03.20,14:23
Jednoducho platí zákon - nemáš na výber. NČZD sa uplatnuje len z tzv "aktívnych príjmov" - §5,§ 6 odst 1 a 2 . Nič viac a nič menej;)
(malinká výnimka sa nájde, ale to len chybička se vloudila - pri zahraničných príjmoch).
treba si prečítať dobre § 11 ajodst 1 aj odst 2 .. aj ďalej :)
zze/2003-595/11
marjankaj
11.03.20,14:29
Ak si ešte raz(prípadne aj viackrát, pokiaľ nepochopíš) prečítaš §11/1, tak tam je uvedené,kedy si môžeš znížiť základ dane.
Loboto
11.03.20,14:33
Otazka nie je NA ake prijmy sa NCZD uplatnuje, ale za akych podmienok.
Loboto
11.03.20,14:35
Citam. Tam sa pise CO si mozem znizit (a sice "Základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2 alebo..."). Ja viem, CO si mozem znizit, pytam sa ZA AKYCH PODMIENOK si to mozem znizit. V §11/1 sa NEpise KEDY si mozem znizit, iba CO si mozem znizit.
Katy a R
11.03.20,14:36
prečítaj si ešte raz tú podmienku! :) (ktorú si aj tu napísala)
Loboto
11.03.20,14:41
Citam este raz "Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý....". Ak by tam bolo napisane "Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane zistený z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2, ktorý...." tak je vsetko jasne. Ale tam ziadne "podľa §" nie je.... Myslim, ze moja otazka plati. Inak som chlap.
marjankaj
11.03.20,14:43
No kedy asi? Pri podávaní daňového priznania. Alebo si to chceš znížiť napísaním SMSky?
Loboto
11.03.20,14:49
Je naozaj take zlozite relevntne sa vyjadrit k tomu, co zakon rozumie pod slovnym spojenim "základ dane" v § 11 (2) a viest k tomu normalnu debatu? Zakon to ZJAVNE nespecifikuje a javi sa to tak, ze sa jedna o zaklad dane z § 11 (1). To tak moze a nemusi byt, danove priznanie ma vela riadkov, kde sa vyskytuje slovne spojenie "zaklad dane".
marjankaj
11.03.20,14:52
§49(9)
Daňovník, dedič alebo osoba podľa osobitného predpisu122aa) je povinný v daňovom priznaní si daň vypočítať sám a uviesť tiež prípadné výnimky, oslobodenia, zvýhodnenia, úľavy a vyčísliť ich výšku.

A ak je to pre teba zložité, tak si nájdi niekoho, kto urobí za teba.
Katy a R
11.03.20,14:56
no tak prepáč, chlap;) - priložila som ti znenie § 11 k NČZD - a tam sa hovorí LEN o príjmoch z §5 a §6odst1,2. nijaké iné príjmy tam nie sú spomenuté!
marjankaj
11.03.20,14:58
Trochu som to upravil pre nechápavých. červeným.
Znamená to toľko, že iný základ dane sa neznižuje. Aj Béla Bugár by to tak pochopil.
kukučka
11.03.20,15:02
Je tu milión otázok kedy a koľko si môžem odrátať, ale to, čo si vynašiel ty, som tu ešte nečítala. Aký máš problém? Nechceš byť konkrétnejší?
veronikasad
11.03.20,15:05
Andrej, o čo konkrétne ti ide, aký druh príjmu riešiš ?
Loboto
12.03.20,08:06
Ja som uplne konkretny, nechapem, co kto nechape. Este raz: co sa rozumie pod "základ dane" v odsekoch § 11 (2)(3)? Co sa neda pochopit, na tejto otazke... v com je malo konkretna?
kn-alka
12.03.20,08:26
v ostatných ďalších paragrafoch máš napísané, ako sa vypočítava základ dane, pre zamestnancov je to hrubá mzda mínus odvody, pre živnostníkov príjmy mínus výdavky, pre as,sro je to výnosy mínus náklady.... atď...... a pre účtovníkov je to minimum 4 roky učenia, aby sa naučili, čo je to základ dane, takže neočakávaj, že ti tu niekto jednou vetou vysvetlí, čo to znamená :D
Loboto
12.03.20,08:33
Dobre, takze tvrdis, ze pre ucely § 11 (2),(3) je potrebne vziat v uvahu celkovy zaklad dane ako sumu vsetkych ciastkovych zakladov dane (napr. vratane aj § 8 zákona o dani z príjmov (ostatne príjmy) ) a nie len ciastkovy zaklad dane podla §5,6 (tak ako sa to spomina v § 11 (1))?
veronikasad
12.03.20,08:43
Pri príjmoch z par.8 nemas narok na odpočítanie NCZD.
Jarka 1
12.03.20,08:43
Loboto - A to kde čítaš, že kn-alka také niečo tvrdí? Však napíš na FS a pricap nám sem odpoveď.
Loboto
12.03.20,08:50
Riesim to, ze mam prijmy podla $8. To mi zdvihne CELKOVY zaklad dane, chapany ako sucet ciastkovych zakladov dane. Ak sa v § 11 (2) a § 11 (3) chape celkovy zaklad dane, potom nemam narok na odratanie nezdanitelnej casti. Ak sa v § 11 (2) a § 11 (3) chape iba ciastkovy zaklad dane podla §5,6 potom mam narok na nezdanitelnu cast. Neviem co je na mojej otazke zlozite. Cervenym vyznacena veda obsahuje informaciu co sa znizuje o nezdanitelnu cast. Tomu rozumiem, to nie je problem. Otazke je za akych podmienok mam pravo ci to znizit. A zakon menuje podmienku § 11 (2) a § 11 (3) "Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane". Je celkom normalne pytat sa, co znamena slovne spojenie "základ dane" v tejto podmienke. Co je na otazke nejasne? Je to ciastkovy zaklad dane (§5,6) alebo celkovy zaklad dane ako sucet vsetkych ciastkovych zakladov dane?
Loboto
12.03.20,08:58
Rozpravame sa ako hluchy so slepym. Takze ako by som si asi predstavoval odpoved. NAPRIKLAD: Pod "zakladom dane" v § 11 (2),(3) je potrebne chapat iba ciastkovy zaklad dane podla §5,6. Vyplyva to z toho, ze uz § 11 (1) vymedzuje pojem "zaklad dane" za pomoci pouzitia zatvorky: "(1) Základ dane (čiastkový základ dane)" a tento vyznam sa zachovava pre nasledujuce paragrafy. Je to bezny sposob pisania zakonov. Reflektuje to aj formular danoveho priznania, ako sam uvadzas. Zaroven vypocet danovej povinnosti by bol velmi zlozity ak by to tak nebolo, lebo samotne znizenie by malo vplyv na podmienku na znizenie, bola by tam spatna vazbe.... ALEBO NAPRIKLAD: Pod "zakladom dane" v § 11 (2),(3) je potrebne rozumiet celkovy zaklad dane (ako sucet vsetkych ciastkovych zakladov dane), kedze uplatnenie tohto vyrazu iba na $5,6 by znamenalo svojvolne zuzenie vyznamu daneho vyrazu, co je nepripustne.... (..a dalsie argumenty). Zatial v tejto diskusii nie je jediny relevantny prispevok, ktory by argumentoval ohladom toho, ako ma by slovne spojenie "zaklad dane" v § 11 (2),(3) interpretovane.
Loboto
12.03.20,09:21
Ale ja si nechcem odpocitat NCZD z prijmov podla par.8. Ja si chcem uplatnit NCZD na prijmy podla §5,6. Zaujima ma, ci podmienka na toto uplatnenie (pre prijmy podla §5,6) v sebe zahrna aj ciastkovy zaklad dane podla § 8.
veronikasad
12.03.20,09:27
Ze ty si nekandidoval za poslanca parlamentu, alebo nerobíš aspoň asistenta poslancovi... Ako dobre by sa robilo s takto zrozumiteľne napisanymi zakonmi. Potešil by si vela nielen uctovnikov ...
marjankaj
12.03.20,12:22
Keby tam nebol §11/1, tak by tam neboli ani odseky 2,3,8 a 12. Podstatný je práve ten §11/1. Ak ho nevieš pochopiť, tak ostatné ani nečítaj. V ktorej triede ZŠ si skončil?