Ineees
11.03.20,21:29
Podala som výpoveď v zmysle § 69 ods.1 písm. b) ZP počas PNky a uplatnila som si aj nárok na odstupné v zmysle § 69 ods. 4 ZP. Potrebovala by som vypočítať správne výšku odstupného v čistom ako aj náhradu za nevyčerpanú dovolenku, nakoľko zamestnávateľ nekomunikuje, aby som mohla podať podnet na súd. Právne náležitosti výpovede odobrené právnikom. Hrubá mzda 750 eur, priem. hodinový zárobok 4,25 eur, nevyčerpaná dovolenka 32 dní, PN od 28.11.2019, výpoveď k 25.2.2020.
Ďakujem za pomoc.
veronikasad
11.03.20,21:27
Trošku máš tie paragrafy pokrútené. Pri okamžitom skončení pracovného pomeru podľa § 68 zamestnanec nedáva výpoveď. Ani nemá nárok na odstupné. V zmysle par. 69 odst. 4 mu patrí náhrada mzdy v sume svojho priemerného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Ešte doplním :

(1)
Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
...
b)
zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
...
(3)
Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
veronikasad
11.03.20,21:30
za ktorý rok je nevyčerpaná dovolenka ?
veronikasad
11.03.20,21:34
Píšeš, že si PN, za aké obdobie ti zamestnávatel nevyplatil mzdu ?
Ineees
11.03.20,21:41
Nemám nič pokrútené, ak nepoznáte ZP, tak načo komentujete. Hľadám pomoc a nie hlúpe odpovede. Ďakujem za reakciu.
veronikasad
11.03.20,21:44
Ak ti to odobril právnik tak ako si to napísala, tak ten určite Zákonník práce nečítal. Držím palce na súde.
Chobot
11.03.20,23:01
Hlavné, že ty ho poznáš...

To, čo si napísala, ti nemohol právnik odobriť. Nie je to v súlade so ZP. AK si skončila PP pre nevyplatenie mzdy, tak nemáš nárok na odstupné, ale na náhradu mzdy vo výške priemerného platu za 2 mesiace. Tam žiadnu čistú mzdu nepotrebuješ počítať. Ani ti ju vypočítať nevieme, lebo si neuviedla všetky vstupy, ktoré sú na čistý príjem potrebné.

Na výpočet čistej mzdy nájdeš na nete kalkulačky. Tam si zadáš vstupy a vypľuje ti výsledok.

Len prídeš a hneď prskáš, keď ťa usmerníme.
veronikasad
12.03.20,08:38
Niektori, najma novi clenovia, si Poradu mylia s bezplatnou účtovnou a právnou kancelariou, kde odpoveď dostanú hneď a podla svojich predstav...
Ineees
12.03.20,08:58
Ano, prihlasila som sa tu prvykrat, lebo som hladala pomoc. Tiez by ste hladali, keby ste nedostali vyplatu. Dakujem a prajem pekny den.
veronikasad
12.03.20,09:32
Ved si odpoveď dostala akeby si doplnila udaje na ktoré som sa pytala, sj hrubú mzdu by sme ti vypocitali