vilob
12.03.20,12:28
Dobrý deň. Prevádzkujem malý obchodík v budove, v ktorej sa nachádza ešte jeden menší obchod. Priestory mám aj ja, aj majiteľ vedľajšieho obchodu v prenájme od majiteľa budovy. Obidva obchodíky však máme jeden spoločný plynomer. V plynárňach som uvedená ako odberateľka plynu ja. S vedľajším obchodom som dohodnutá, že mi bude na plyn prispievať polovicu, majiteľkou je moja dobrá kamarátka, s tým problém nieje. Neviem však, aký doklad jej mám vystaviť? Na základe čoho mi ona pošle polovicu platby za plyn? Fakturovať jej plyn samozrejme nemôžem... Viete mi prosím poradiť?
misoft
12.03.20,16:23
Faktúrovať jej to nemôžeš, lebo nie si distribútor, resp. redistribútor plynu.
Môj názor - plynomer (teda ako odberateľ) si len ty, bude to len tvoj náklad. A kamarátka nech ti to dá z ručky do ručky. Ona to aj tak do nákladov dávať nemôže (pretože nie je odberateľ plynu), ty zase nemáš na akom základe od nej prijímať 1/2 platby za plyn (lebo si ty KONCOVÝ odberateľ).
veronikasad
12.03.20,16:34
Dušan, nepíš zase blbosti...
veronikasad
12.03.20,16:37
Po obdržaní vyúčtovacej faktúry od Plynárni jej môžeš dohodnutú sumu prefaktúrovať. Pre teba to bude iný zdanitelný príjem, pre odberatela VOZD.

Doporučujem úhradu faktpry na bankový účet.
vilob
12.03.20,18:00
od plynární mám zatiaľ len rozpis preddavkových platieb na celý rok 2020. Vyúčtovacia faktúra príde až po uplynutí celého roka. Môžem teda aj na základe toho rozpisu platieb vystavovať každý mesiac faktúru? V akom znení, prosím? napr. "Prefakturúvam vám pomernú časť platby za plyn"? Ďakujem krásne!
veronikasad
12.03.20,18:09
môže byť ... pomernú časť zálohovej platby za spotrebu plynu za mesiac ....
vilob
12.03.20,19:25
Ďakujem kráááásne!!!
vilob
12.03.20,19:37
ešte mi napadlo... som platca dph... aj rozpis platieb od plynárov mám uvádzaný ako ZD +dph. Môžem (resp. musím) teda aj ja ďalej prefakturovať pomernú časť rozdelenú na ZD+dph?
misoft
12.03.20,20:56
Tak sa ťa spýtam inak. Má @vilob od SPP povolenie predávať plyn ďalej? Pretože ona - ako JEDINÝ odberateľ (KONCOVÝ) takto "predáva" plyn ďalšiemu. Síce bez zisku, ale PREDÁVA ho! A ešte to "zaklincujú" prevodmi a v účtovníctve!

Účtovne to možno bude sedieť, ale čo na to distribútor, ak to zistí?
http://www.urso.gov.sk/?q=content/rozhodnutia-povolenia
Toto nie je blbosť - to je fakt.
marjankaj
12.03.20,21:00
Dušan daj si pauzu aspoň teraz v marci.
Tweety
13.03.20,08:30
áno
vilob
15.03.20,11:15
Ďakujem!