Peterko70
13.03.20,10:32
Zdravim. bol som nuteny z rodinnych dovododv byt na OCR-ke 2,5 roka. Neskor som musel dat vypoved a ist na urad prace. Socialna poistovna mi odmietla priznat podporu... je je postup v poriadku. Dakujem.
ivka70
13.03.20,10:32
Po 10 dnoch OCR sa prerusuje poistenie v SP.
Cize poslednych 2,5 roka si nemal poistenie v nezamestnanosti.
Nesplnas teda podmienku aspon 2 rokov poistenia v nezamestnanosti z posledych 4 rokov pred evidenciou.
Narok na podporu ti nevznikol.
Nepriznanie podpory je v sulade so zakonom.
veronikasad
13.03.20,10:46
OCR 2.5 roka? (Platenych je len 10 kal.dni, na kolko dní si mal vystavene tlacivo od lekara?) U zamestnávateľa si mal neplatene voľno?
Peterko70
13.03.20,11:38
Vdaka. Cize asi 25 rokov som si ju poctivo platil a nedostanem nic. Tomu sa hovori socialny stat... :D
ivka70
13.03.20,11:44
Keby si siel namiest OCR na podporu, dostal by si.
Zial, po tolkom volne uz nesplnas podmienky.
Tie su rovnake pre kazdeho.
Peterko70
13.03.20,12:00
Chapem ale je to nespravdlive... Ale co sa cudujem, ze. Staram sa o rodicov a zadarmo, musia ma platit oni atd. atd....
Peterko70
13.03.20,12:07
U lekara na 2,5 roka, OCRka je neobmedzena...U zamestnavatela som bol na OCR... Ako kaslem im na tych "par sup" co by mi dali, ale zda sa mi to nespravodlive, kedze som si cca 25 rokov platil odvody do fondu nezamestnanosti a teraz ma odbili ako parazita...
Katy a R
13.03.20,12:33
Nárok na dávku má ten poistenec, ktorý splní podmienky pre tú konkrétnu dávku.
ty si nesplnil - nič nenarobíš. takisto ako ostatní, ktorí tie podmienky nesplnili - zákon platí rovnako pre všetkých .
No a druhá vec ... mohol si to riešiť inak ...skôr tá evidencia (keď ešte bola dostatočná doba).... ale to už je aj tak pasé...
cit z § 104:
"(1)Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky."
Peterko70
13.03.20,12:38
Ok, je mi to v podstate jedno, opakujem, len sa mi to zda nespravodlive a ze napriek tomu ze clovek odvadza desatrocia odvody, nedostane nakoniec nic, zvlast ked este musi z vlastnych prostriedkov suplovat to, co by mal vykonavat stat...
Katy a R
13.03.20,12:42
... mohol si to riešiť včas ... věd tie dávky na to sú. A zase - starostlivosť o vlastných rodičov je vec štátu?? - je to tvoja povinnosť - a štát ti mohol prispieť ... a možno aj inak, ako tou dávkou v nezamestnanosti ... no ale to treba vybaviť - a nie len nadávať!
ivka70
13.03.20,12:44
Vies, ono podpora v nezamestnanosti je docasna nahrada prijmu, ked stratis pracu a prides o prijem.
Ty si ale o ziadny prijem neprisiel, lebo si uz 2,5 roka ziadny nemal, takze niet co "nahradzat" .
Peterko70
13.03.20,12:47
Co som mal riesit, nechcel som dat vypoved... takze som to riesil OCR-kou, zial situacia sa vyvinula tak, ze otec dostal krvacanie do mozgu a musel som zostat doma... inak sa to nedalo, preto ta vypoved... Opatrovatelsky prispevok je viazany na majetnost opatrovanych, tkze ak ich majeto presahuje "posranych" 40 tisic €,nedostanes nic.. atd. atd.... Ficilia... Ked si zaplatim opatrovatelku, to co zarobim jej/im musim zaplatiit. cize v podstate za dlhsi konec povrazu taha ten, kto je socialny pripad, kto si nendobudol ziadny majetok, kto cely zivot preflakal a v tom pripade mu nasa Ficlia poskytne opatrovatelsky prispevok.. Tfuj ..!
Peterko70
13.03.20,12:53
Ok, lenze potom su tie podmienky nastavene debilne... 25 rokov odvadzas - platis, potom z objektivnych dovodov musis "suplovat" nase zdravotnictvo, ci socialne sluzby a tych 25 rokov sa jednoducgo zmaze...
Katy a R
13.03.20,12:56
píšeš - akokeby išlo o nejaké novinky ... čo je na tom, že dobre siruovaní dostanú nižšie dávky? my sme tiež brata roky opatrovali zadarmo, lebo mal chvalabohu dobrý dôchodok - no a čo, však bol náš, nejako sme sa postriedali ..
každá dávka má nejaký účel ... aj tá za opatrovanie, aj tá v nezamestnanosti - ako ivka napísala .
Môžeš presadiť v parlamente niečo "spravodlivejšie"..
Peterko70
13.03.20,13:02
nedostanu nizsie, nedostanu nic...! ano pre mna su to novinky, kedze som sao to nikdy nezaujimal ... s tym opatrovatelskym som sa "vyrovnal", ok, holt staral si sa, mas smolu, stat sa postara len o socky, ktory svoj zivot preseeli v krcme... ;-) Ale s tou podporu si trvam na svojom, odviedol som statu tisice eur na fond v nezamestnanosti a potom nedostanem nic... nemam uz daleko do dochodku, takze naco som to vlastne platil... soudruzi ?
Katy a R
13.03.20,13:12
no aspoň na odreagovanie si tu môžeš ponadávať;) ... a k tej dávke v nezamestnanosti ... stačilo ozaj málo, aby si ju dostal ... stačilo pozrieť si zákon, zaujímať sa.. mohol si splniť podmienky pomerne ľahko - takže v prvom rade nadávaj na seba ... (a tiež sú ľudia, ktorí odviedli do fondov oveľa viac, a nič nečerpali ;))
Peterko70
13.03.20,13:26
nechcel som dat vypoved a inak to neslo, mozno skor nastupit do prace, ano mozn je to moja chyba, ale mam dojem, ze ospravedlnujes neospravedlnitelne... a to ze inych tiez tento stat "okradol" nepovazujem za argument...
Katy a R
13.03.20,13:42
ale ja ti verím, že si nasr.. dený .. aj ti verím, že si mal na takýto postup dôvody .... Ale sám si si vlastne prerušil poistenie - štát nemôže za to, že si to urobil.
len to som chcela;) Neznalosť zákonov (a ešte v tvojom veku) neospravedlňuje. Mohol si to riešiť inak! Ale .... čo už.. ... ponadávať na štát - to ozaj veľa vecí vyrieši;) :)
Sa asik nudím ... tak ak ti to aspoň na odreagovanie pomôže, aj to je voľačo;) lebo aj tak už nič nevyriešime ...
Peterko70
13.03.20,13:45
Ja ti rozumiem... takze to ukoncim, skoda sa rozculovat...
Peterko70
13.03.20,13:48
Podla mna, by tam ziadna takato podmienka nemala byt... ked clovek plati povedzem 10, 15, 20 rokov a viac, nemalo by sa vztahovat na neho ziadne prerusenie.. dufam, ze "osvietene" hlavy to raz tak presadia...
Katy a R
13.03.20,13:52
my pesimisti zase ... že nebude ani to, čo je teraz ... a ktovie, či za pár rokov bude existovať nejaká SP - radšej si teraz popozeraj veci okolo dôchodku - či nejaký bude?;) (to len na odľahčenie)
Peterko70
13.03.20,13:56
Diky za radu bude, ale minimalny, nastastie som sa nikdy nespoliehal na nasu guberniu... Stale vsak pocuvam o nejakom skandinavskom modely... ale zrejme to bude nieco na sposob dialnice do kosic, ktorej sa doziju nasi pravnuci... :-)
misoft
13.03.20,14:41
No práve - toto je tvoja chyba - starostlivosť o rodičov nie je už OČR. Mal si si vybaviť príspevok na opatrovanie!
Teda ani nie Fico, ale ty si si to zavinil.
veronikasad
13.03.20,18:22
Ak OČR trvá viac ako 10 kal.dní, od 11.dňa sa prerušuje poistenie v SP. A pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti potrebuješ 730 dní poistenia v nezamestnanosti, túto podmienku si po 2,5 roka starostlivosti o otca už nesplňal, preto ti nárok na dávku vnez. nevznikol... Ak by si sa bol prihlásil na UP do 2 rokov od skončenia prac.pomeru, nárok by si mal. Viem, nechcel si prísť o prácu ...
Toto obdobie sa ti nezapočíta ani do dôchodkového poistenia, neviem či dôchodkové poistenie v tomto prípade sa dá doplatiť dodatočne - poistenie v nezamestnanosti sa určite nedá.