Jozef Mihál
08.09.06,14:11
Termín vysporiadania nedoplatkov a preplatkov z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie sa posúva z 30.9.2006 na 31.10.2006.

Táto zmena bola odhlasovaná v stredu 6.9.2006 v NR SR.

V prílohe nájdete spoločnú správu výboru NRSR pre zdravotníctvo (k novele zákona č.581/2004, tlač 28), kde je medzi pozmeňujúcimi návrhmi uvedený i návrh na posun termínov vysporiadanie nedoplatkov a preplatkov. Tento pozmeňujúci návrh bol v pléne NRSR schválený.
endrju
08.09.06,14:21
Do 1.10.2006 by to mal podpísať prezident a vzápätí by to malo byť tohoto termínu uverejnené aj v Zbierke zákonov.

Mám tejto správe rozumieť tak, že na budúci rok budú mať zdravotné poisťovne na vysporiadanie sa s ich povinnosťami priestor od 1.4. do 31.10.? Alebo to bude "iba" od 1.4. do 31.7.?
Jozef Mihál
09.09.06,08:22
Tento rok (2006) sa vysporiadanie preplatkov a nedoplatkov posúva na 31.10.

Teda ak má fyzická osoba alebo zamestnávateľ nedoplatok, stačí ak ho zaplatí do 31.10.2006.

Naopak ak má fyzická osoba alebo zamestnávateľ preplatok, zdravotná poisťovňa má čas zaplatiť im do 31.10.2006.

O termínoch budúcoročných ročných zúčtovaní vyššie uvedená, už schválená novela nehovorí.

Pripravená je však ďalšia novela, ktorá posúva termín ročného zúčtovania pre budúcnosť natrvalo na 31.7. (a podobne sa posunú i ostatné termíny pre jednotlivé fázy ročného zúčtovania).

Viď:

http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/049C7216C044BCAFC12571CE003F7113?OpenDocument
ucetni_fantozzi
27.09.06,09:36
rad by som podotkol, ze predmetna novela bola definitivne schvalena az uverejnenim v zbierke zakonov, co sa stalo vcera, t.j. 26.9.2006 pod c. 522/2006...
endrju
27.09.06,13:18
rad by som podotkol, ze predmetna novela bola definitivne schvalena az uverejnenim v zbierke zakonov, co sa stalo vcera, t.j. 26.9.2006 pod c. 522/2006...

Uverejnenie v Zbierke zákonov nemôže byť považované za "definitívne schválenie". Takýto pojem slovenské právo nepozná.
Uverejnením v Zbierke zákonov sa schválený zákon vyhlasuje. (§1 ods. 1 zákona 1/1993 Z.z. o Zbierke zákonov).
Vyhlásený zákon nadobúda platnosť dňom vyhlásenia (§3 ods. 1 zákona o Zbierke zákonov).
Všeobecne záväzný právny predpis nadobúda účinnosť najskôr dňom vyhlásenia (§3 ods. 2 zákona o Zbierke zákonov).
;)
Marianna01
27.09.06,15:13
Chcela som súhlasiť s Endrjum, ale sa mi nedá - chýba ikona...

Dnes médiami prebehla táto správa, očakávam nejaké info aj v hlavných večerných správach.
ucetni_fantozzi
28.09.06,06:07
Uverejnenie v Zbierke zákonov nemôže byť považované za "definitívne schválenie". Takýto pojem slovenské právo nepozná.
Uverejnením v Zbierke zákonov sa schválený zákon vyhlasuje. (§1 ods. 1 zákona 1/1993 Z.z. o Zbierke zákonov).
Vyhlásený zákon nadobúda platnosť dňom vyhlásenia (§3 ods. 1 zákona o Zbierke zákonov).
Všeobecne záväzný právny predpis nadobúda účinnosť najskôr dňom vyhlásenia (§3 ods. 2 zákona o Zbierke zákonov).
;)

dakujem za opravu... chcel som svojim prispevkom povedat hlavne to, ze az do 26.9.2006 nemohla byt rec o presune terminov, kedze zakon este nebol zverejneny v zbierke... ospravedlnujem sa, ak som niekomu sposobil zmatok svojim nizkym pravnym povedomim...
Joseph519
10.10.06,07:50
Potrebujem pomoc - chcel som osobne zaplatiť nedoplatok v pokladni ZP, ale vraj mám chybu v roč. zúčtovaní: ako licencovaný sprostredkovateľ SDS som bol v čase 1.1.2005 - 31.8.2005 vedený na ÚPRaSV ako UoZ (uchádzač o zamestnanie) a od 1.9.2005 som zamestnaný. Chyba podľa ZP je v tom, že som nemal v tlačive "SB" zvýšený vymeriavací základ o 52.000,- (8x6.500,- 8 mesiacov x min.mzda), ale mne nie je jasné odkedy som považovaný za SZČO - nie náhodou až od 1.9.2005, kedy nadobudla účinnosť novela zákona č.580/2004 po zmenách v predpisoch (č.352/2005)?
Prosím odpovedzte mi odkedy som považovaný za SZČO? Má ZP pravdu ohľadom môjho RZZP, keď do polovica roka 2005 to nebolo zákonom jasne stanovené?
:confused:
Jozef Mihál
10.10.06,08:56
Odpoviem trochu obšírnejšie.

Podľa zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v čase od 1.1.2005 do 31.8.2005 bola SZČO definovaná takto:

(4) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách ) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu,27)
b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť, )
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu 33) okrem činnosti znalca, tlmočníka a prekladateľa, ktorú vykonávajú podľa osobitného predpisu, ) v konaní pred štátnym orgánom a orgánom, na ktorý prešli úlohy štátnych orgánov a okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, )
d) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti, )
e) je konateľom spoločnosti s ručením obmedzeným,36a)“.
f) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
g) vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť, ktorej výsledok je chránený podľa osobitného predpisu, )
h) vykonáva činnosť obchodného zástupcu. )

Kde odkaz 33:

Napríklad zákon č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov

Podľa zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v čase od 1.9.2005 je SZČO definovaná takto:


(4) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá

a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu,27)
b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť,
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu33) okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu,33)
d) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti,
e) vykonáva činnosti, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
f) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
g) vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť podľa osobitného predpisu mimo pracovnoprávnych vzťahov a obdobných vzťahov, ak túto činnosť podľa svojho vyhlásenia vykonáva sústavne,
h) vykonáva činnosť obchodného zástupcu.


Kde odkaz 33:

33) Napríklad zákon č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, zákon č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 578/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 10/1992 Zb. o súkromných veterinárnych lekároch a o Komore veterinárnych lekárov Slovenskej republiky v znení zákona č. 337/1998 Z. z., zákon č. 466/2002 Z. z. o audítoroch a Slovenskej komore audítorov, zákon Slovenskej národnej rady č. 78/1992 Zb. o daňových poradcoch a Slovenskej komore daňových poradcov v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok) v znení neskorších predpisov, zákon č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Od 1.1.2005 sa za SZČO považujú osoby, ktoré majú oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu. A to sú i osoby, ktoré vykonávajú činnosť na základe zákona o SDS. V odkaze pod čiarou 33 uvedeným slovom "Napríklad" sa síce tento zákon nespomína, ale to nie je podstatné.

V odkaze pod čiarou 33 od 1.9.2005 už pribudol aj odkaz na zákon o SDS ale tu šlo len o tzv. legislatívno-technickú zmenu - upresnenie tohto odkazu a jeho rozšírenie tak, aby bolo občanovi zrozumiteľnejšie, o aké činnosti môže ísť. Súčasné znenie napríklad znamená, ža ak zajtra schváli NRSR zákon o pestovateľoch mrkvičky, podľa ktorého pestovateľ mrkvičky musí mať na toto licenciu (oprávnenie), tak bez toho, žeby bol novelizovaný zákon o zdr.poistení sa automaticky licencovaný pestovateľ mrkvičky stáva SZČO.

Preto - licencovaný sprostredkovateľ SDS je považovaný za SZČO už od 1.1.2005.
Joseph519
10.10.06,09:43
Ja už som z toho zmätený, p. Mihal na svojom blog.sme.sk
zo dňa 9.5.2005 tvrdíte, že ""Aktuálne platný zákon č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení zákona č. 718/2004 Z.z. nedefinuje dostatočne jasne, či sa sprostredkovateľ starobného dôchodkového sporenia (SDS) považuje alebo nepovažuje za samostatne zárobkovo činnú osobu (SZČO). Preto v súčasnosti nemožno tvrdiť, že sprostredkovateľ SDS sa má prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako SZČO a ako SZČO platiť preddavky.
V pripravovanej novele zákona o zdravotnom poistení sa však chystá zmena. Definícia SZČO bude spresnená tak, že za SZČO sa bude považovať aj osoba, ktorá vykonáva činnosti podľa osobitných predpisov, s odkazom napríklad na zákon č.43/2004 Z.z. o starobnom dôchodkovom sporení, zákon č.650/2004 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom sporení, či zákon č.310/1992 Zb. o stavebnom sporení.
Znamená to, že od 1.8.2005 (ak bude novela schválená v horeuvedenom znení) sa za SZČO na účely zdravotného poistenia bude považovať aj sprostredkovateľ starobného dôchodkového sporenia, ale aj sprostredkovateľ doplnkového dôchodkového sporenia či sprostredkovateľ stavebného sporenia. Inak povedané, ak niekto vykonáva takúto a obdobnú činnosť a je registrovaný na daňovom úrade ako SZČO (má príjmy podľa § 6 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov) bude musieť byť ako SZČO registrovaný aj v zdravotnej poisťovni.
Jozef Mihál, pondelok 9. mája 2005 15:16 ""

Tak čo platí, lebo si protirečíte. (okrem toho, že účinnosť novely platí až od 1.9.2005) ?!

Kolegyňa bola pokladaná v zdrav. poisťovni za SZČO ako sprostredkovateľ SDS od 1.9.2005, ja od 1.1.2005. Čo je teda správne? Alebo si ZP vysvetľujú zákon po svojom?
Prosím, chcem mať už v tom jasno - sprostredkovateľ SDS je považovaný za SZČO od 1.1.2005 alebo od 1.9.2005?
Jozef Mihál
10.10.06,15:00
Bolo by to fajn, keby sa moje názory od narodenia až po smrť nemenili. V skutočnosti je to inak a to, čo som napísal 9.5.2005 dnes vnímam v inom svetle. Viď o dva príspevky vyššie.

K tomu pripomínam, že nie je podstatné čo si o tom myslím ja, nie je podstatné, čo si o tom myslí SZP, VšZP či XY-ZP, ale v prípade sporu rozhoduje súd.

...okrem toho ten článok bol písaný začiatkom mája 2005, kedy sa predpokladala účinnosť novely od 1.8.2005 - a vidíte, ono sa tá účinnosť posunula na 1.9.2005...
Joseph519
11.10.06,05:57
Nechcel som sa nikoho osobne dotknúť, viem že ste odborník v danej problematike, preto hľadám radu. Celé sa mi to akosi nezdá - vedieť že licenc. sprostred. budú tak prísne posudzovaní a dohliadaní, tak ..., ale nezamestnanému živiteľovi rodiny je každá korunka dobrá a viac ako polovicu mu potom štát zoberie!!!
Jozef Mihál
11.10.06,06:07
Je mi ľúto, ale z pohľadu nenásytného štátu skutočne nie je rozdiel, či niekto zarába na živnosť alebo na licenciu sprostredkovateľa alebo je advokát alebo sa živí publikovaním a prednášaním.
mazella
14.10.06,08:30
Odovzdanim tlaciva RZ na zdrav. poistovnu sa moja nocna mora neskoncila....som zufala ´kadetade som si overovala ake tlacivo spravne pouzit a ejhla ZP mi poslala odpoved ze aj tak som pouzila nespravne tlacivo....prosim vas?????
....v priebehu roka 2005 bol SZCO aj zamestnanec/postupne/, nezmenil sadzbu, ale nesplnil podmienku ze jeho VZ musi byt aspon 78000SK ...predsa nemoze pouzit tlacivo S
Jozef Mihál
15.10.06,07:59
Ak poistenec ktorý mal "viacerých platiteľov" nedosiahol v súčte VZ aspoň 78000, nesmie použiť tlačivo S ale musí použiť tlačivo X.

Tlačivo X musí použiť preto, lebo len v tomto type tlačiva sa dá postupom daným zo zákona "doplniť" VZ na požadované minimum pri spravodlivom rozpočítaní tohto doplnenia na jednotlivých platiteľov (koeficient Kmin atď.)

Snažil som sa to na Porade už S - pardon X - krát vysvetliť.
Joseph519
27.10.06,06:58
Mám ešte jednu otázku ohľadom roč. zúčtovania ZP:
poisťovňa tvrdí, že v tlačive SB v p.B21 mám vyplniť počet dní január - august (v tom období som bol UoZ evidovaný na ÚPRaSV a považovaný za SZČO), ale predsa sa na mňa vzťahuje §11, ods.8, písm. q) a zároveň spĺňam §11, ods. 9, písm. b) zákona č.580/2004 po novele 660/2005 - čiže poistné za mňa platil štát. Aj tlačivo na podanie RZZP obsahuje odvolávky na § a odseky zákona po novele, tak pokiaľ by sa na mňa nevzťahovali uvedené §-fy pokladal by som to za nespravodlivé. Mám pravdu?
Muška
27.10.06,07:04
Má niekto skúsenosť, že mu vtipná VšZP vzniknutý preplatok svojvoľne započítala s platbami za rok 2006 - len ho o tom drzo informovala - hoci sú všetky platby roku 2006 platené načas?
katkaj
27.10.06,07:12
Má niekto skúsenosť, že mu vtipná VšZP vzniknutý preplatok svojvoľne započítala s platbami za rok 2006 - len ho o tom drzo informovala - hoci sú všetky platby roku 2006 platené načas?

To akože teraz za rok 2006 zaplatí o ten preplatok menej? Si robia srandu?:eek:
Asi nemajú peniaze na preplatky:o
ata111
27.10.06,07:20
Má niekto skúsenosť, že mu vtipná VšZP vzniknutý preplatok svojvoľne započítala s platbami za rok 2006 - len ho o tom drzo informovala - hoci sú všetky platby roku 2006 platené načas?
Našli mi nedoplatok za rok 2003 - hoci neviem ako, keď každoročne si pri odovzdávaní výpisov z DP som si kontrolovala platby a surovo to zarátali. Musím to ísť konzultovať, ak bude s kým, lebo viete "to oni tam v Blave"...
Muška
27.10.06,09:04
To akože teraz za rok 2006 zaplatí o ten preplatok menej? Si robia srandu?:eek:
Asi nemajú peniaze na preplatky:o To akože Katka tomu vôbec nerozumiem a dovolať sa nie je šanca, tak som im liebesbrief napísala.
Že rok 2006 oni omylom....nech to pekne vrátia. Však v tom budem mať super guláš.
katkaj
27.10.06,09:13
To akože Katka tomu vôbec nerozumiem a dovolať sa nie je šanca, tak som im liebesbrief napísala.
Že rok 2006 oni omylom....nech to pekne vrátia. Však v tom budem mať super guláš.

A ked informovali subjekt že si to započítajú s rokom 2006 odvolali sa tam aj na nejaký zákon alebo vyhlášku? Lebo o ničom takom som nepočula.
Len by sme to urobili niekto z nás........:mee: už by bol oheň na streche:mad:
Muška
27.10.06,09:35
Katka na tento
(12) Príslušná zdravotná poisťovňa je povinná po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov vrátiť preplatok platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi najneskôr v lehote ustanovenej v odseku 11; preplatok zamestnanca, za ktorého vykonal ročné zúčtovanie poistného zamestnávateľ, po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov vráti zdravotná poisťovňa tomuto zamestnávateľovi. Ak zdravotná poisťovňa neodvedie preplatok riadne a včas, platiteľ poistného, ktorému vznikol preplatok, si môže uplatniť nárok na tento preplatok na úrade;13) za zamestnanca môže tento nárok uplatniť zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie poistného.


Veď preto im píšem, že čo s tým má rok 2006
atramka
27.10.06,10:07
baby možno som prehliadla, ale nie je tu niekde tabuľka nových minimálnych odvodov- koľko po novom od 10/2006??
Muška
27.10.06,10:20
ZP - stále 966,-
SP - 2520,- Sk
Jozef Mihál
29.10.06,11:38
Pripomínam - v utorok 31.10.2006 je posledný deň, do kedy môžete uhradiť nedoplatky vyplývajúce z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie. Po tomto dátume treba počítať s úrokmi z omeškania (pozn. - platí to aj naopak - pre zdravotné poisťovne, ktoré sú povinné uhradiť poistencom a zamestnávateľom preplatky).

Podľa § 18 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení je výška úroku z omeškania daná podľa vzorca:

Úrok = dlžná suma krát počet dní omeškania krát 2,5-násobok základnej úrokovej sadzby NBS platnej k 31.10.2006.

Aktuálne platná základná úroková sadzba NBS je 4,75%, zdroj: www.nbs.sk (http://www.nbs.sk).
Joseph519
30.10.06,07:59
Pán Mihál, prosím Vás už len o jednu otázku (uvedená vyššie na str.2 pod č.16 zo dňa 27.10. a Vám adresovanej správe), ide o § č. 11 ods. 8, písm. q) a ods. 9, písm. b), p. B21 z tlačiva SB roč. zúčt. ZP - daný § a odseky sa na mňa vzťahujú, takže za mňa platil poistné štát a odvolávky v tlačive SB sú na novelizovaný zákon, tak by to malo platiť pre RZZP. Odpovedzte mi prosím, chcem to dnes vyrovnať.
Ďakujem.
Jozef Mihál
30.10.06,08:27
...poisťovňa tvrdí, že v tlačive SB v p.B21 mám vyplniť počet dní január - august (v tom období som bol UoZ evidovaný na ÚPRaSV a považovaný za SZČO), ale predsa sa na mňa vzťahuje §11, ods.8, písm. q) a zároveň spĺňam §11, ods. 9, písm. b) zákona č.580/2004 po novele 660/2005 - čiže poistné za mňa platil štát. Aj tlačivo na podanie RZZP obsahuje odvolávky na § a odseky zákona po novele, tak pokiaľ by sa na mňa nevzťahovali uvedené §-fy pokladal by som to za nespravodlivé. Mám pravdu?
Pravdu má poisťovňa. V B21 sa za mesiace január až august uvádzajú počty dní, počas ktorých ste bol SZČO a nebol zamestnancom. Pozrite vysvetlivku č.5 na tlačive SB.

Stav podľa § 11 ods.8 písm. o) je zaujímavý až za mesiace september až december 2005 a to je obdobie PN, OČR, materskej... nie obdobie evidencie na úrade práce.
Jozef Mihál
30.10.06,08:42
...vyplniť počet dní január - august (v tom období som bol UoZ evidovaný na ÚPRaSV a považovaný za SZČO)...

mimotemy Pre nezainteresovaných: Joseph519 bol od januára 2005 licencovaný sprotredkovateľ SDS a súčasne bol evidovaný ako uchádzač o zamestnanie na úrade práce.

Tu chcem poznamenať, že bol porušený § 6 ods.2 pím. b) zákona 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti.

Sprotredkovateľ SDS je osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov a preto podľa § 5 písm.c) zákona 5/2004 Z.z. je považovaná za SZČO a nemôže byť uchádzačom o zamestnanie.
judy
30.10.06,09:09
Je to velmi tazka problematika. V nasom pripade to je asi tiez zaujimave. Manzel sa prave tiez z toho dovodu neprihlasil do ZP ako SZCO - sprostredkovatel DSS, nakolko nebolo pod ciarou uvedene jasne, ci je sprotredkovatel DSS SZCO alebo nie /od 01.01.2006 - licenciu zrusil k 31.08.2006/ a samozrejme okrem toho je poberatelom vysluhoveho dochodku, takze do ZP plati stat. Tak ako som vlastne mala postupovat ???
Dakujem.
Joseph519
30.10.06,09:16
... UoZ som bol aj v r. 2004 (nie vlastnou vinou) a v prvých mesiacoch r. 2005 nebolo nikomu nič jasné ohľadom sprostred. činnosti ani to, že sa treba nahlásiť na Daňovom úrade a potom každý dostal pokutu 2.000,- Sk, proste nespravodlivosť a diskriminácia poctivého a slušného občana. ... keď vtáčka lapajú ...
judy
30.10.06,09:20
Ja som manzela na DU bez problemov prihlasila, akurat ani po konzultacii v ZP zaciatkom roka 2006 nebolo jasne , ci ho mam prihlasit alebo nie. Potom sme sa dozvedeli o novelizacii zakona o ZP a kedze nedosahoval ziadne prijmy z DSS, tak som ho z DU odhlasila. Skoda, ze som tuto problematiku so ZP neriesila pisomne.

Takze ani rocne zuctovanie ZP som za neho nepodala, pretoze z hladiska ZPoistenia som ho nepovazovala za SZCO.
Joseph519
30.10.06,09:54
Ani zo Zákona č.5/2004 o službách zamestnanosti nebolo zač. r. 2005 celkom jasné či sprostred. SDS je SZČO, jasné je to od 1.9.2005 po novele Zákona č. 580/2004 o zdravot. poistení. A ak UoZ ani netuší že je SZČO, zarobí menej ako min. mzda, ale zaplatiť štátu musí, lebo jeho nezaujíma z čoho občan vyžije.
Občan plať a čuš. (Už sa nemienim k tomu vracať.)
liduska
30.10.06,19:10
Ak poistenec ktorý mal "viacerých platiteľov" nedosiahol v súčte VZ aspoň 78000, nesmie použiť tlačivo S ale musí použiť tlačivo X.

Tlačivo X musí použiť preto, lebo len v tomto type tlačiva sa dá postupom daným zo zákona "doplniť" VZ na požadované minimum pri spravodlivom rozpočítaní tohto doplnenia na jednotlivých platiteľov (koeficient Kmin atď.)

Snažil som sa to na Porade už S - pardon X - krát vysvetliť.



Klient, ktorému som robila RZZP dostal zo VšZP oznámenie, že vyplnil nesprávne tlačivo že namiesto X mal vyplniť S. Bol zamestnaný a SZČO a súčet VZ mal menej ako 78 000 Sk. Pracovníčka ZP tvrdila, že X je len v prípade, že mal znížené % odvodov a žiada prepracovanie na S.Keď som jej stále tvrdila že je to dobre tak povedala/ zvýšeným hlasom/ aby som napísala list v ktorom zdôvodním vyplnenie tlačiva X. Takže ako to vlastne je.
Paula
30.10.06,19:26
Klient, ktorému som robila RZZP dostal zo VšZP oznámenie, že vyplnil nesprávne tlačivo že namiesto X mal vyplniť S. Bol zamestnaný a SZČO a súčet VZ mal menej ako 78 000 Sk. Pracovníčka ZP tvrdila, že X je len v prípade, že mal znížené % odvodov a žiada prepracovanie na S.Keď som jej stále tvrdila že je to dobre tak povedala/ zvýšeným hlasom/ aby som napísala list v ktorom zdôvodním vyplnenie tlačiva X. Takže ako to vlastne je.

Zamestnanec + SZČO mal vyplniť tlačivá S + SA + SB

CHYBNÝ PRÍSPEVOK.
liduska
30.10.06,19:45
Ale aj v prípade keď súčet VZ bol menší ako 78 000 sk ?
Paula
30.10.06,20:12
Ale aj v prípade keď súčet VZ bol menší ako 78 000 sk ?

Aj. ..............

CHYBNÝ PRÍSPEVOK - zmazala som, aby som nemýlila dobrých ľudí.
Jozef Mihál
30.10.06,20:47
Nesúhlas. Pozrite vyhlášku. Malo byť tlačivo X.
liduska
30.10.06,21:08
Má právo pacovníčka ZP žiadať od klienta písomné zdôvodnenie prečo vyplnil tlačivo také aké vyplnil?
Paula
30.10.06,21:12
liduska, koľko mal dotyčný zamestnávateľov?
liduska
30.10.06,21:17
ale veď nie je podstatné koľkých zamestnávateľov mal, podstatné je že mal zamestnávateľa a bol aj SZČO a súčet VZ je menší ako 78 000 sk.Tento mal jedného zamestnávateľa.
Melnick
30.10.06,21:37
Nesúhlas. Pozrite vyhlášku. Malo byť tlačivo X.

Liduška a Tebe nestačí táto odpoveď????:eek: :eek: :eek:
Paula
30.10.06,21:42
Ja to vzdávam;) , na počte fakt nezáleží,ak som sa pomýlila v tlačive, prepáčte môj omyl.
liduska
30.10.06,22:07
Liduška a Tebe nestačí táto odpoveď????:eek: :eek: :eek:


Mne stačí , ale čo mám teraz robiť s pracovníčkou ZP , keď jej to nestačí.
Melnick
30.10.06,22:14
Predsa ,presvedčiť ju o Tvojej pravde.:)
rage1
31.10.06,05:16
ja mám dve otázocky:

1. 30.6.2006 som odovzdala rocne zuctovanie za rok 2005 do SZP a od nich mi teraz prisla odpoved - nie je poistencom Spol. zdr. poist. Pritom sme platili kazdý mesiac odvody.
Co mam teraz robit

2. Pokial som tento rok odvody zatial neplatila - mienim ich doplatit naraz, je to potreba tiez do dnes?
Jozef Mihál
31.10.06,06:37
Klient, ktorému som robila RZZP dostal zo VšZP oznámenie, že vyplnil nesprávne tlačivo že namiesto X mal vyplniť S. Bol zamestnaný a SZČO a súčet VZ mal menej ako 78 000 Sk. Pracovníčka ZP tvrdila, že X je len v prípade, že mal znížené % odvodov a žiada prepracovanie na S.Keď som jej stále tvrdila že je to dobre tak povedala/ zvýšeným hlasom/ aby som napísala list v ktorom zdôvodním vyplnenie tlačiva X. Takže ako to vlastne je.

Citujem z vyhlášky:

"§ 2 Tlačivá ročného zúčtovania poistného
...
(5) V prílohe č. 4 je uvedený vzor tlačiva ročného zúčtovania poistného (typ S) pre poistenca, u ktorého v rozhodujúcom období nedošlo k zmene sadzby poistného podľa § 12 ods. 1 zákona a
a) v čase medzi 1. septembrom 2005 a 31. decembrom 2005 sa nepovažoval za osobu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až i) a k) zákona, alebo sa považoval za takúto osobu a nesplnil podmienky uvedené v § 11 ods. 9 zákona,
b) v rozhodujúcom období úhrn jeho vymeriavacích základov podľa § 13 ods. 1 až 7 zákona bol najmenej úhrn jeho minimálnych základov podľa § 13 ods. 15 až 18 zákona a
c) v rozhodujúcom období sa považoval
1. postupne alebo súčasne za zamestnanca u viacerých zamestnávateľov,
2. za zamestnanca, nepovažoval sa za samostatne zárobkovo činnú osobu a mal v rozhodujúcom období príjmy podľa § 13 ods. 5 zákona,
3. postupne alebo súčasne za zamestnanca alebo za samostatne zárobkovo činnú osobu,
4. postupne za zamestnanca alebo za platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2 zákona, alebo
5. postupne za samostatne zárobkovo činnú osobu alebo za platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2 zákona.

(6) Súčasťou vzoru tlačiva ročného zúčtovania poistného (typ S) podľa odseku 5 je list
a) zamestnanca a zamestnávateľa (typ SA) pre poistenca, ktorý sa v rozhodujúcom období považoval za zamestnanca, uvedený v prílohe č. 5; pre každého zamestnávateľa sa použije samostatný list (typ SA),
b) samostatne zárobkovo činnej osoby (typ SB) pre poistenca, ktorý sa v rozhodujúcom období považoval za samostatne zárobkovo činnú osobu, uvedený v prílohe č. 6,
c) platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2 zákona (typ SC) pre poistenca, ktorý sa v rozhodujúcom období považoval za platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2 zákona, uvedený v prílohe č. 7, alebo
d) zamestnanca s príjmami podľa § 13 ods. 5 zákona (typ SD) pre poistenca, ktorý sa v rozhodujúcom období považoval za zamestnanca, nepovažoval sa za samostatne zárobkovo činnú osobu a mal v rozhodujúcom období príjmy podľa § 13 ods. 5 zákona, uvedený v prílohe č. 8.

(7) V prílohe č. 9 je uvedený vzor tlačiva ročného zúčtovania poistného (typ X) pre poistenca, u ktorého v rozhodujúcom období došlo k zmene sadzby poistného podľa § 12 ods. 1 zákona.

(8) Vzor tlačiva ročného zúčtovania poistného (typ X) podľa odseku 7 sa používa aj pre poistenca, ktorý
a) sa v rozhodujúcom období považoval
1. postupne alebo súčasne za zamestnanca u viacerých zamestnávateľov,
2. za zamestnanca, nepovažoval sa za samostatne zárobkovo činnú osobu a mal v rozhodujúcom období príjmy podľa § 13 ods. 5 zákona,
3. postupne alebo súčasne za zamestnanca alebo za samostatne zárobkovo činnú osobu,
4. postupne za zamestnanca alebo za platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2 zákona, alebo
5. postupne za samostatne zárobkovo činnú osobu alebo za platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2 zákona a
b) v čase medzi 1. septembrom 2005 a 31. decembrom 2005 sa považoval za osobu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až i) a k) zákona a splnil podmienky uvedené v § 11 ods. 9 zákona.

(9) Vzor tlačiva ročného zúčtovania poistného (typ X) podľa odseku 7 sa používa aj pre poistenca, ktorý
a) sa v rozhodujúcom období považoval
1. postupne alebo súčasne za zamestnanca u viacerých zamestnávateľov,
2. za zamestnanca, nepovažoval sa za samostatne zárobkovo činnú osobu a mal v rozhodujúcom období príjmy podľa § 13 ods. 5 zákona,
3. postupne alebo súčasne za zamestnanca alebo za samostatne zárobkovo činnú osobu,
4. postupne za zamestnanca alebo za platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2 zákona, alebo
5. postupne za samostatne zárobkovo činnú osobu alebo za platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2 zákona a
b) v rozhodujúcom období úhrn jeho vymeriavacích základov podľa § 13 ods. 1 až 7 zákona bol nižší ako úhrn jeho minimálnych základov podľa § 13 ods. 15 až 18 zákona."

Koniec citácie.

Ukážte tento príspevok v pobočke.
Jozef Mihál
31.10.06,07:11
P.S. Preto sme to "X" vymysleli také komplikované, lebo v ňom je zapracovaný postup ako na to, ak niekto nemá v súčte za rok 2005 VZ aspoň 78000 Sk. Ak mal poistenec v súčte VZ aspoň 78000 Sk, nemusí sa zaťažovať "navyšovaním" VZ na povinnú minimálnu hranicu a môže použiť tlačivo "S" - ktoré je jednoduchšie.

P.S.č.2.: Takže ako zjednodušiť tlačivá pre RZ za rok 2006? Jedno z vylepšení bude jasné, ak sa retroaktívne zruší "inštitút" povinného minimálneho základu...
liduska
31.10.06,07:18
Ďakujem, vytlačím a ukážem,dúfam že to už pochopia.
lugerka
31.10.06,08:13
Prosím vás ako to je keď mám preplatok. Je potrebné požiadať poisťovňu aby mi ho vyplatila, alebo ma budú kontaktovať? Nakoľko je 31.10. a k tomuto dátumu mali byť vyrovnané nedoplatky a preplatky.
katkaj
31.10.06,08:15
Prosím vás ako to je keď mám preplatok. Je potrebné požiadať poisťovňu aby mi ho vyplatila, alebo ma budú kontaktovať? Nakoľko je 31.10. a k tomuto dátumu mali byť vyrovnané nedoplatky a preplatky.

V ročnom zúčtovaní sa vypisovala kam má poisťovňa poslať preplatok. Bolo tam treba zadať číslo účtu alebo to vyplatia v hotovosti
judy
31.10.06,08:41
P.S. Preto sme to "X" vymysleli také komplikované, lebo v ňom je zapracovaný postup ako na to, ak niekto nemá v súčte za rok 2005 VZ aspoň 78000 Sk. Ak mal poistenec v súčte VZ aspoň 78000 Sk, nemusí sa zaťažovať "navyšovaním" VZ na povinnú minimálnu hranicu a môže použiť tlačivo "S" - ktoré je jednoduchšie.

P.S.č.2.: Takže ako zjednodušiť tlačivá pre RZ za rok 2006? Jedno z vylepšení bude jasné, ak sa retroaktívne zruší "inštitút" povinného minimálneho základu...
No to je velmi zaujimave. Ja som sa bohuzial tiez dala presvedcit pracovnickou zdrav. poistovne, ze som mala pouzit B miesto X, ktore som ja pouzila, kedze mala VZ prijem z podnikania mensi ako 78 000. Vysiel jej tam celkom velky preplatok a pri vyplneni tlaciva B uz to zostalo pri 0 - ziaden preplatok.

Ako vlastne postupovat v pripade, ze predsa som sa rozhodla podat opravne alebo dodatocne RZZP??? po 31. 10. ????
Jozef Mihál
31.10.06,08:46
judy - X sa použije vtedy, ak bol súbeh a v súčte VZ menší ako 78000 Sk. Ak ste v roku 2005 boli len a len SZČO, použijete tlačivo B aj keď VZ bol menší ako 78000 Sk. Ale už sa k tomu nechcem vracať, na Porade je k tomu dostatok informácií.

Do 31.10.2006 je možnosť podať opravné RZZP, od 1.11.2006 sa podávajú dodatočné RZZP. Ak bola chyba v riadnom RZZP, konajte tak čím skôr.
judy
31.10.06,08:50
Dakujem, takze predsa to mam dobre opravene, bohuzial clovek je stale z tolkych dotazov a moznosti dezorientovany.
katkaj
02.11.06,08:35
Termín vysporiadania preplatkov a nedoplatkov z RZZP sa síce posunul na 31.10.2006 ale pre poisťovne to asi neplatí. Robila som si RZZP sama a vyšiel mi celkom slušný preplatok. Márne som čakala na tento preplatok do konca októbra, tak som sa dnes telefonicky informovala či je s mojím zúčtovaním nejaký problém. Teta na druhej strane linky ma ubezpečila že svoje peniaze dostanem ale mám byť trpezlivá lebo to posielajú postupne a moje RZZP nestihli ešte ani prekontrolovať. Keď som jej povedala že ale termín na vysporiadanie preplatkov už pominul tak mi zase asi trikrát zopakovala že mám byť trpezlivá:eek::eek::eek:.
Neviem či v tomto štáte platia iné pravidlá pre poistencov a iné pre poisťovne ale dúfam že tak ako úroky z omeškania vedia vypočítať poistovne tak ich môžem vypočítať aj ja im :rolleyes:
Jozef Mihál
02.11.06,08:55
Katka - viď § 19 ods.12 zákona 580/2004.

Ak ZP nevrátila preplatok platiteľovi poistného v lehote (do 31.10.2006), platiteľ poistného si môže uplatniť nárok na preplatok na Úrade pre dohľad, www.udzs.sk.
katkaj
02.11.06,08:59
Katka - viď § 19 ods.12 zákona 580/2004.

Ak ZP nevrátila preplatok platiteľovi poistného v lehote (do 31.10.2006), platiteľ poistného si môže uplatniť nárok na preplatok na Úrade pre dohľad, www.udzs.sk (http://www.udzs.sk).

Jožko ďakujem za informáciu. Práve som sa chystala pozrieť zákon aké mám právo sa "brániť". Nech si nemyslia že zákon platí len pre poistencov.:)
uzivatel2
02.11.06,09:04
Moja ZP mi síce vrátila preplatok v termíne, ale v nižšej výške ako som mala vypočítané v RZZP. Je povinnosťou poisťovne informovať o dôvode zníženia, alebo si to musím vybehať sama. RZZP som si vyplnila podľa návodu na Porade, som presvedčená, že bolo vypočítané správne.
ingi
02.11.06,09:10
Termín vysporiadania preplatkov a nedoplatkov z RZZP sa síce posunul na 31.10.2006 ale pre poisťovne to asi neplatí. Robila som si RZZP sama a vyšiel mi celkom slušný preplatok. Márne som čakala na tento preplatok do konca októbra, tak som sa dnes telefonicky informovala či je s mojím zúčtovaním nejaký problém. Teta na druhej strane linky ma ubezpečila že svoje peniaze dostanem ale mám byť trpezlivá lebo to posielajú postupne a moje RZZP nestihli ešte ani prekontrolovať. Keď som jej povedala že ale termín na vysporiadanie preplatkov už pominul tak mi zase asi trikrát zopakovala že mám byť trpezlivá:eek::eek::eek:.
Neviem či v tomto štáte platia iné pravidlá pre poistencov a iné pre poisťovne ale dúfam že tak ako úroky z omeškania vedia vypočítať poistovne tak ich môžem vypočítať aj ja im :rolleyes:

Katarínka - presne môj prípad. :eek: Ibaže ja som zatiaľ ešte nikam netelefonovala. Skúsim byť ešte chvíľku trpezlivá. :eek::rolleyes:
katkaj
02.11.06,09:15
Katarínka - presne môj prípad. :eek: Ibaže ja som zatiaľ ešte nikam netelefonovala. Skúsim byť ešte chvíľku trpezlivá. :eek::rolleyes:

Ingridka nemusíš byť trpezlivá;) kľudne si už začni písať sťažnosť a zašli to na úrad pre dohľad....... Volala som tam a povedali mi že tak ako zákon platí pre nás tak platí aj pre poisťovne a netreba mať s nimi zľutovanie.
Nás sa tiež nikto nepýtal či stihneme odovzdať zúčtovanie do 30.6 a tiež sa nikto nepýtal či budú mať ľudia peniaze na vysporiadanie nedoplatkov do 31.10.:confused:
Jozef Mihál
02.11.06,10:06
Moja ZP mi síce vrátila preplatok v termíne, ale v nižšej výške ako som mala vypočítané v RZZP. Je povinnosťou poisťovne informovať o dôvode zníženia, alebo si to musím vybehať sama. RZZP som si vyplnila podľa návodu na Porade, som presvedčená, že bolo vypočítané správne.
Poisťovňa nemá právo len tak znížiť sumu preplatku. Preplatok je výsledkom ročného zúčtovania. Ak má poisťovňa výhrady voči postupu a výpočtom v ročnom zúčtovaní, ktoré ste podali, mala vás o tom informovať a žiadať od vás podanie opravného ročného zúčtovania. Ak tak neurobila - sťažujte sa vy na ich postup na Úrade pre dohľad.
Melnick
02.11.06,10:26
Moja ZP mi síce vrátila preplatok v termíne, ale v nižšej výške ako som mala vypočítané v RZZP. Je povinnosťou poisťovne informovať o dôvode zníženia, alebo si to musím vybehať sama. RZZP som si vyplnila podľa návodu na Porade, som presvedčená, že bolo vypočítané správne.
Stalo sa mi presne to isté. Som presvedčená ,že mám správny výpočet.
ZP mi sumu znížila o 1261.-SK .?:eek:
uzivatel2
02.11.06,11:11
Mne tiež znížili o čiastku 1261,- Sk som v Spoločnej ZP
Muška
02.11.06,14:35
A verili by ste tomuto?

Klientku som upozornila, že si má nedoplatok 5458,- uhradiť do konca októbra /podotýkam, že si celý rok nič neplatila ako SZČO a časť roka bola SZČO a časť zamestnanec/ a ona mi volá, že či to ozaj má zaplatiť, keďže jej už asi pred 2 týždňami prišlo oznámenie, že preplatok vo výške 3610,- Sk - z jej ročného zúčtovanie jej bude poukázané na účet....a už jej aj prišiel. :eek:
katkaj
02.11.06,14:40
A verili by ste tomuto?

Klientku som upozornila, že si má nedoplatok 5458,- uhradiť do konca októbra /podotýkam, že si celý rok nič neplatila ako SZČO a časť roka bola SZČO a časť zamestnanec/ a ona mi volá, že či to ozaj má zaplatiť, keďže jej už asi pred 2 týždňami prišlo oznámenie, že preplatok vo výške 3610,- Sk - z jej ročného zúčtovanie jej bude poukázané na účet....a už jej aj prišiel. :eek:

No Muška tak asi si si to ročné zúčtovanie zle naštudovala a v poisťovni ťa opravili :). Asi by som si vypýtala výpočet ako z nedoplatku 5458 prišli na preplatok 3610. To je dosť veľký rozdiel:rolleyes:
Muška
02.11.06,14:44
Katka, najzaujímavejšie na tom je, že ako SZČO si vôbec neplatila do ZP a v práci asi od 7/2005 mala príjem cca 15000,- Sk, čiže vrchom - spodom,....preplatok ani omylom :D
katkaj
02.11.06,14:48
Katka, najzaujímavejšie na tom je, že ako SZČO si vôbec neplatila do ZP a v práci asi od 7/2005 mala príjem cca 15000,- Sk, čiže vrchom - spodom,....preplatok ani omylom :D

Čo sa týka poisťovní tak sa už ničomu nečudujem:) Naozaj mám veľakrát pocit že účtovníci musia vedieť všetko a úradníci nič. :confused:
ingi
02.11.06,14:50
Katka, najzaujímavejšie na tom je, že ako SZČO si vôbec neplatila do ZP a v práci asi od 7/2005 mala príjem cca 15000,- Sk, čiže vrchom - spodom,....preplatok ani omylom :D

Mušenka, Katarínka, podľa našich dnešných zistení to vyzerá, že sa "trafia" možno každému desiatemu poistencovi :D
Melnick
02.11.06,15:26
A verili by ste tomuto?

Klientku som upozornila, že si má nedoplatok 5458,- uhradiť do konca októbra /podotýkam, že si celý rok nič neplatila ako SZČO a časť roka bola SZČO a časť zamestnanec/ a ona mi volá, že či to ozaj má zaplatiť, keďže jej už asi pred 2 týždňami prišlo oznámenie, že preplatok vo výške 3610,- Sk - z jej ročného zúčtovanie jej bude poukázané na účet....a už jej aj prišiel. :eek:

Aj ja som z toho :eek: :eek: :eek: To zasa ide byť nesprávne nasmerovaných a naposielaných nedoplatkov a neoprávnene krátených preplatkov. Jednoduchý človek,ktorý sa nevyzná v tejto spleti debilných zákonov ,vyhlášok a rôznych rozhodnutí ,nemá silu bojovať s týmto fenoménom. Je mi už z tohto všetkého na zvracanie.
Prepáčte mi,ale človek potom vyzerá ako debil,pred tými ktorým v dobrej viere že robí dobre ,tieto RZZP vypracoval. http://www.gify.nou.cz/smajlici_soubory/x15.gif
katkaj
02.11.06,15:33
Aj ja som z toho :eek: :eek: :eek: To zasa ide byť nesprávne nasmerovaných a naposielaných nedoplatkov a neoprávnene krátených preplatkov. Jednoduchý človek,ktorý sa nevyzná v tejto spleti debilných zákonov ,vyhlášok a rôznych rozhodnutí ,nemá silu bojovať s týmto fenoménom. Je mi už z tohto všetkého na zvracanie.
Prepáčte mi,ale človek potom vyzerá ako debil,pred tými ktorým v dobrej viere že robí dobre ,tieto RZZP vypracoval. http://www.gify.nou.cz/smajlici_soubory/x15.gif

Majka plne s tebou súhlasím. Keď budeme potrebovať nabudúce urobiť chaos v spoločnosti tak vymyslíme ďaľšie takéto zúčtovanie a dáme to kontrolovať "vyškoleným pracovníkom":confused:
Len treba nájsť ešte tú silu a písať sťažnosti. Nech si nemyslia že sme všetci hlupáci:mad:
Melnick
02.11.06,15:42
Katka ,ja som taká vytočená ,že taká som už dávno nebola. Dnes totižto som vybavovala synove spáckané RZZP no čo som sa ja všetko nedozvedela.Oči mi išli vyskočiť z jamky .ZP si nerobia problém ak zamenia rok 2005 s rokom 2006 to je úplne samozrejmé ,no ja žasnem. No a že niektoré aj dnes majú z toho riadny guľáš to mi je po dnešku jasné naprosto.
katkaj
02.11.06,15:45
Katka ,ja som taká vytočená ,že taká som už dávno nebola. Dnes totižto som vybavovala synove spáckané RZZP no čo som sa ja všetko nedozvedela.Oči mi išli vyskočiť z jamky .ZP si nerobia problém ak zamenia rok 2005 s rokom 2006 to je úplne samozrejmé ,no ja žasnem. No a že niektoré aj dnes majú z toho riadny guľáš to mi je po dnešku jasné naprosto.

Tak hovoríš že všetci na Porade môžeme ísť na školenie do zdravotných poisťovní????? :confused::D
Melnick
02.11.06,15:49
Dvojitý súhlas Katka. Ja som už dávno tak nesoptila.:mad:
Melnick
02.11.06,15:55
Už sa teším na ďalšie RZZP, tam si bajoko hodím nedoplatok a dostanem od ZP preplatok. Aspoň bude na vianočné darčeky.
Evanka
05.11.06,18:11
Moja ZP mi síce vrátila preplatok v termíne, ale v nižšej výške ako som mala vypočítané v RZZP. Je povinnosťou poisťovne informovať o dôvode zníženia, alebo si to musím vybehať sama. RZZP som si vyplnila podľa návodu na Porade, som presvedčená, že bolo vypočítané správne.
Mne sa stalo to isté., tak som osobne naklusala do ZP. Moje ročné zúčtovanie bolo vypočítané síce dobre, ale nakoľko som platila viac ako som mala, v období september - december (mala som trvalý príkaz na úhradu a nezmenila som ho), tak mi to nemôžu vrátit, lebo PC im to neakceptuje a "nahadzuje" im tam ako keby som platila sumu, ktorú som platiť mala. Vrátia mi to vraj až pri ročnom zúčtovaní za rok 2006. Tak taku b...sť som ešte nepočula. Softwaristi čo vy na to? Asi by som mala vyčísliť ZP penále....
Muška
05.11.06,18:15
Evanka.....k tomu už len môžem dodať: "Vitaj v klube" :D
Evanka
06.11.06,11:43
Dnes som volala na infolinku, uvedenú na webe vszp 0850 003003. Pani mi na základe r.č. povedala, že mám vypočítané RZZP správne a ZP je povinná mi vrátiť skutočný preplatok, nie iba čiastku, ktorú im "zistil" PC. Ak jej to SW neumožňuje (neviem, kto je tvorcom SW...), tak by to mali napárovať ručne a preplatok v plnej výške vrátiť. Mám vraj na tom trvať... Napísala som list adresovaný VSZP, som zvedavá, čo mi odpíšu.
Lentilka
06.11.06,18:44
Pridávam sa do klubu nespokojencov. Dnes som volala zo VŠZP ohľadne vrátenia preplatkov. A čuduj sa svete, oni mali na všetky pýtané osoby v PC nedoplatky. Po úpornom hľadaní, čo sa mňa konkrétne týka, zistili, že mám síce preplatok, ale keďže som v roku 2006 bola na ošetrovnom a zaplatila som v daných mesiacoch, len alikvótnu časť, priradili mi môj preplatok z roku 2005 k týmto preddavkom, ale že môžem byť rada, veď o to budem mať väčší preplatok pri ročnom zúčtovaní za rok 2006. Takže už sa teším na rok 2007.
Melnick
06.11.06,18:55
Tých vytešených tu bude denne pribúdať. Môj preplatok ,zmenený na nedoplatok bol údajne spôsobený tým,že nemajú odo mňa jednu platbu:confused: hoci ja mám k nej aj výpis z banky s takými VS ako každý mesiac. Takže napíšem ako to všetko skončí.:)
Muška
06.11.06,18:57
Majka, ja už začínam mať pocit, že to proste nestihli.....a tak naťahujú čas :D
Melnick
06.11.06,19:15
Muška, len nevedeli,že narazia na takú silnú skupinu problémuznalých/bože jazyk si dolámem/ a že im to takto osladíme s reklamáciami.:)
uzivatel2
07.11.06,06:32
Poisťovňa nemá právo len tak znížiť sumu preplatku. Preplatok je výsledkom ročného zúčtovania. Ak má poisťovňa výhrady voči postupu a výpočtom v ročnom zúčtovaní, ktoré ste podali, mala vás o tom informovať a žiadať od vás podanie opravného ročného zúčtovania. Ak tak neurobila - sťažujte sa vy na ich postup na Úrade pre dohľad.
Dala som podnet na Úrad pre dohľad. Zatiaľ ma informovali, že to postúpili odboru pohľadávok a pokút. Až budem mať odpoveď, budem Vás informovať.
uzivatel2
07.11.06,13:49
Prikladám vyjadrenie úradu pre dohľad
Jozef Mihál
07.11.06,16:06
Osobne s vyjadrením Úradu pre dohľad súhlasím.
uzivatel2
09.11.06,09:17
Prikladám vyjadrenie úradu pre dohľad

V súvislosti vyjadrením úradu chcem upozorniť na zákon 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení, §17 ods.7 ak platiteľ poistného neodvedie predavok na poistné riadne a včas, príslušná zdravotná poisťovňa si môže uplatniť nárok na tento preddavok na úrade.

Ďalej je tu odkaz na zákon 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach v
§ 18 pôsobnosť úradu , písm.a, ods. 3 je uvedené úrad vydáva rozhodnutia o pohľadávkach na poistnom uplatnených zdravotnou poisťovňou, poistencom alebo platiteľom poistného platobným výmerom.

Zákon 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení, § 19 ods. 12 príslušná zdravotná poisťovňa je povinná po zaúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov vrátiť preplatok...
katkaj
20.11.06,06:27
Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. V piatok 17.11.2006 mi zdravotná poisťovňa zaslala na môj účet preplatok z RZZP splatný k 31.10.2006 :)
A dokonca vo výške ktorú som si vyrátala. Neuveriteľné :eek::D
Jozef Mihál
20.11.06,07:43
Blahoželám.
bepo
20.11.06,08:08
Blahoželám.
Oslavujeme? :D
katkaj
20.11.06,08:12
Oslavujeme? :D

Keď sa z toho šoku v blízkej dobe spamätám :D:D tak môžeme :D.
Alebo si môžeme počkať na preplatky na účtoch ostatných poraďákov a urobiť megažúrku :D
ALDA
20.11.06,08:20
A to bolo rečí okolo RZZP. Ako vidno, i medzi "prostým ľudom" sa nájdu prípady, ktoré na tom získali.

(upozorňujem, že na mojom PC sa nedajú zadávať smajly).

...hlavne, že príspevky aj 2 x :D:D:D mne smajlíky idúúúú :D:D:D
Jozef Mihál
20.11.06,08:21
Však hororím, že sa niečo deje, ráno sa PC zobúdzal na trikrát, nie a nie naskočiť...
katkaj
20.11.06,08:23
Však hororím, že sa niečo deje, ráno sa PC zobúdzal na trikrát, nie a nie naskočiť...
mimotemy Jožko a čuduješ sa mu v tomto počasí ??? Komu sa dnes chcelo zobúdzať ? ;)
bepo
20.11.06,08:25
Keď sa z toho šoku v blízkej dobe spamätám :D:D tak môžeme :D.
Alebo si môžeme počkať na preplatky na účtoch ostatných poraďákov a urobiť megažúrku :D
Len aby ich nebolo priveľa lebo s toľkými bukrétami by to bolo ako na kare,kto dostane najväčší preplatok tomu kúpim veniec :D
katkaj
20.11.06,08:28
Len aby ich nebolo priveľa lebo s toľkými bukrétami by to bolo ako na kare,kto dostane najväčší preplatok tomu kúpim veniec :D

Tak to aby sme začali robiť rebríček výšky preplatkov. Samozrejme už zaplatených :D Pretože jedna suma je na papieri a druhá veľakrát na účte :D
Muška
08.01.07,20:37
Opäť ďalšia skúsenosť so ZP:
Klient mi volal , že mu prišlo , že má nedoplatok podľa RZZP približne 16000,- Sk, tak mi celý vyplašený volal /nechcem vedieť čo si myslel/, jeho RZZP bola O,- Sk slovom nula Sk.

Tak som ho poslala na ZP, nech si to ide zistiť s kópiou svojho RZZP......no a ZP mala v riadku kde sa písal základ dane "omylom" pridané dve nuly :eek:

A ďalšia "perla" - okopírovali si tú jeho kópiu RZZP a napísali na ňu, že "opravné" .....skoro ma švaclo.

Myslím, že napíšem knihu:
"Ako Muška kvôli ZP sama pod mucholapku skočila"
ingi
08.01.07,20:39
Myslím, že napíšem knihu:
"Ako Muška kvôli ZP sama pod mucholapku skočila"

Mušenka :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Melnick
08.01.07,20:40
100 bodov Muška.:D :D :D :D :D :D :D
lenkak
08.01.07,20:41
Veru, aj ja by som mala zavolať na ZP, nebudem menovať na ktorú. Tiež prišiel že firma má nedoplatok, ale nikomu zo zamestnancov sa nerobilo RZ, nikto ani nedoniesol Oznámenie..., ale je nedoplatok.
ingi
08.01.07,20:45
Veru, aj ja by som mala zavolať na ZP, nebudem menovať na ktorú. Tiež prišiel že firma má nedoplatok, ale nikomu zo zamestnancov sa nerobilo RZ, nikto ani nedoniesol Oznámenie..., ale je nedoplatok.

A ja ešte v dvoch firmách čakám na preplatok :eek::rolleyes: .
Ale ako tak čítam - v ZP asi zas čakajú na nedoplatok :D
Muška
08.01.07,20:45
Ešte ani jeden môj klient nedostal preplatok z RZZP.

Preplatok dostala iba klientka, ktorá mala nedoplatok :eek:

Asi pôjdem predávať kapustu :D
lenkak
08.01.07,20:47
pridám sa k Tebe. Aspoň bude sranda.
ondrejvla
08.01.07,21:10
Hah! A ja som si myslela, že len v ZP, ktorej som poistencom sa to mohlo prihodiť! No, ešte sa mi treba veľa učiť mamička, veľa učiť...
lenkak
08.01.07,21:11
ale prosím Ťa, vieš koľko sa u popísalo ohľadom nevrátených preplatkov, či nedoplatkov. Jedna komédia.
Melnick
08.01.07,21:38
Ešte ani jeden môj klient nedostal preplatok z RZZP.

Preplatok dostala iba klientka, ktorá mala nedoplatok :eek:

Asi pôjdem predávať kapustu :D

Dievčatá ,objednajte dlhší stôl na trhovisku...:D :D :D pridám sa .
katkaj
09.01.07,05:58
Dievčatá ,objednajte dlhší stôl na trhovisku...:D :D :D pridám sa .

Dievčatá dúfam že tento rok si to RZZP lepšie naštudujete aby ste nerobili toľko chýb. Chúdence tety na ZP to potom musia po Vás opravovať :D:D:D:D:D
Melnick
09.01.07,19:23
Dievčatá dúfam že tento rok si to RZZP lepšie naštudujete aby ste nerobili toľko chýb. Chúdence tety na ZP to potom musia po Vás opravovať :D:D:D:D:D

A vráťte bodíky čo ste za RZZP dostali !!!:eek: :D :D :D
oluska_1
09.01.07,19:54
Pridám aj ja svoju včerajšiu skúsenosť. Podľa RZZP, ktoré som kontrolovala pri podaní s pracovníčkami ZP mi vyšiel preplatok 825,- Sk. Keďže som dovčera nič nedostala a mala som cestu na ZP, spýtala som sa aj na tento môj preplatok. Podľa ich výpočtov im vyšiel nedoplatok 24,- Sk, a tento mi tam evidujú. Nikto mi nevie vysvetliť ako k tomu došlo, lebo (citujem) "program v počítači robí výpočty po svojom" a oni (rozumej pracovníčky ZP) nevedia, čo s tým. Poradí mi niekto, či sa oplatí s tým niečo robiť, alebo je to márny boj s veternými mlynmi?
Zita5
09.01.07,19:58
Pridám aj ja svoju včerajšiu skúsenosť. Podľa RZZP, ktoré som kontrolovala pri podaní s pracovníčkami ZP mi vyšiel preplatok 825,- Sk. Keďže som dovčera nič nedostala a mala som cestu na ZP, spýtala som sa aj na tento môj preplatok. Podľa ich výpočtov im vyšiel nedoplatok 24,- Sk, a tento mi tam evidujú. Nikto mi nevie vysvetliť ako k tomu došlo, lebo (citujem) "program v počítači robí výpočty po svojom" a oni (rozumej pracovníčky ZP) nevedia, čo s tým. Poradí mi niekto, či sa oplatí s tým niečo robiť, alebo je to márny boj s veternými mlynmi?

Ja si myslím , že tam mohol byť nedoplatok za roky predchádzajúce a z Vašim tzv. preplatkom to vyrovnali do takej miery , že vznikol ešte malý rozdiel . Z môjho okolia to takto porobili ľudom .
oluska_1
09.01.07,21:24
Ďakujem za rýchlu reakciu, možno tam niečo vymysleli, ale počas roku 2005 som bola v ZP niekoľkokrát a vždy mi povedali, že je všetko v poriadku, nemám tam žiadny nedoplatok. No s mojimi skúsenosťami sa s takou menšou sumou, ktorá je do tisíc korún, neoplatí s nimi ani "ťahať za prsty". Asi to nestojí za tie nervy. Ja to mám trošku komplikovanejšie, lebo som poberateľ ID a za IX.-XII. 2005 sa tam niečo odrátavalo, dnes už si ani presne nepamätám, čo a znovu študovať celé RZZP sa mi nežiada.
Muška
09.01.07,21:28
Prečo neoplatí?
Moja klientka má tiež preplatok 1300,- Sk, tiež jej ho započítali.....napísala som , že nesúhlasím, že žiadny nedoplatok nemá.......teraz jej poslali list, že má nedoplatok okolo 1000,- a ten započítavajú...a 300 jej pošlú, tak som im opäť napísala, že nesúhlasím a žiadam, aby mi láskavo dali vedieť za ktoré mesiace má ten nedoplatok.....tak čakám
Muška
09.01.07,21:35
A vráťte bodíky čo ste za RZZP dostali !!!:eek: :D :D :D
A ideálne, keby sme tie bodíčky ...pardon bodíky....vrátili priamo ZP :D
oluska_1
09.01.07,21:36
Myslíte, že stojí za to napísať tam list a "reklamovať" ten môj preplatok z RZZP?
Muška
09.01.07,21:41
Oluška,
ja im to určite nedarujem
keďže ich prvý list bol záväzok 1300,- druhým listom to už bolo iba 1000,-, tak počítam, že ešte 3 listy a možno sa dostanem na nulu :D

Ja ich žiadam, aby mi napísali presne kedy neuhradila moja klientka a koľko....takže čakám.

Ja to mám vo VŠZP ....a zistila som, že ostatné ZP majú pekne, predpis a úhrada....iba VšZP to nejako nabaluje pred seba, tak som zvedavá čo mi odpíšu teraz.

A neviem či si čítala tento môj príspevok:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=357142&postcount=94

Ale mám toho naozaj dosť - ja som robila neuveriteľné množstvo RZZP a teraz sa s tým musím opäť zaoberať.... mám aj inú robotu /dôležitejšiu/ ako sa neustále dohadovať so ZP. Už som písala aj na Úrad pre dohľad....ale zatiaľ sú ticho.
oluska_1
09.01.07,21:51
Muška, poisťovňa je tá istá, asi skúsim aj ja napísať list, len neviem kedy, lebo tiež som dosť časovo vyťažená a neviem, do čoho sa skôr pustiť. Ale snáď si niekde tú chvíľku času na takúto "zaujímavú" (ale keby robili poriadne, tak úplne zbytočnú) korešpondenciu nájdem. Niekedy už nemám chuť vôbec sa takýmito úradníckymi záležitosťami zaoberať. Uberá to neskutočne veľa síl, však to asi poznáš sama. Určite sa ozvem, keď list napíšem a dám vedieť, ako to dopadlo. Ďakujem za povzbudenie.
Ofélia
10.01.07,05:41
Mám tiež veľmi zlú skúsenosť so ZP. V rzzp som mala -4 SK a až v auguste pri pokladni pani ma upozornila, že mám v rzzp chaos. Niekto nahodil rzzp úplne inak, lepšie povedané počítač nevedel čo robiť. Najprv že mám nedoplatok 1500 SK, potom preplatok. Dva dni som nespala čo mi to nedalo. Nakoniec som si zobrala všetky papiere a zmluvy ohľadom ZP, zavolala si vedúceho oddelenia. Za dve hodiny u neho v kancelárii len krútil hlavou. Ja som si splnila všetko len tetušky zo ZP urobili 4 hrubice!! Čo návšteva u nich to chyba. zelené papiere zo Všzp nepopustia. Všetko zachránil vedúci všetky papiere som mu nechala, urobil opravy v databáze, "prerobil mi rzzp" (musel), pekne mi zavolal, že to mám hotové s poznámkov, že si myslel že tie jeho zverenkyne zákony ZP poznajú a že sa zmýlil.
oluska_1
26.01.07,21:46
Tak hlásim výsledok reklamácie nevyplatenia preplatku RZZP. Dnes som dostala list s nasledovným vyjadrením:
"Po kontrole Vášho stavu účtu a taktiež ročného zúčtovania sme zistili, že skutočne máte preplatok z ročného zúčtovania za rok 2005 vo výške ..... Sk. Chyba sa stala na našej strane, keď nám systém zle prepočítal Vaše ročné zúčtovanie. Za chybu sa ospravedlňujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu."
Asi toľko.
Muška, ďakujem, že si ma povzbudila nevzdať to.
A ozaj, keby som ja "zle prepočítala" odvody a zaplatila menej, po kontrole sa ospravedlnila a "tešila sa na ďalšiu spoluprácu", myslíte, že by mi to len tak v pohode prešlo?
Muška
26.01.07,22:04
Oluška, teším sa spolu s Tebou, že si to vybojovala :)
endrju
26.01.07,22:22
...Už som písala aj na Úrad pre dohľad....ale zatiaľ sú ticho.
Muška, nemali by sme nového predsedu Úradu pre dohľad ... pozvať na stretko? ;)
Možno by až také ticho nebolo. :cool:

Ale tú správu z čiernej kroniky by som tiež nerád čítal :rolleyes:
Jozef Mihál
26.01.07,23:28
Prečo si necháte skákať po hlave? Keď budete ochotní tolerovať takéto chovanie XXZP voči vám, tak sa to o pri nasledujúcom RZZP bude znova opakovať.

Preto v záujme celého národa šup, pozbierať všetku dokumentáciu, vrátane uvedeného ospravedlnenia zo XXZP a treba nahlásiť všetko na Úrad pre dohľad.
Velettka
20.02.07,12:01
na stranke spolocnej ZP som nasla nasledovné upozornenie:


Odvod preddavku na poistné od 1.1.2007

Od januára 2007 dochádza k zmene výšky odvodov na zdravotné poistenie v nadväznosti na zmenu výšky minimálnej mzdy, ktorá je vždy zmenená nariadením vlády SR od 1.10.2006, avšak na účely zákona o zdravotnom poistení sa takáto minimálna mzda prvýkrát použije od 1. januára do 31. decembra nasledujúceho kalendárneho roka.

Samostatne zárobkovo činná osoba bude od januára 2007 platiť preddavok najmenej 14% zo 7600 ,-Sk čo je 1064,-Sk.

Samostatne zárobkovo činná osoba so zdravotným postihnutím ( nie poberateľ invalidného dôchodku) bude platiť preddavok najmenej vo výške 532,-Sk

Samoplatiteľ bude platiť preddavok najmenej vo výške 692,.-Sk.


MOja otázka znie: Ked SZCO (ktory je zaroven aj riadnym zamestnancom) v rocnom zuctovani ZP za rok 2005 vyslo platit preddavok 966,- Sk/mesacne (prvý krát za 7/2006 - 6/2007). Túto sumu platit až do 30.6.2007? ...... ostala som v pomykove, ked som si precitala vyssie uvedene,ze SZCO plati najmenej 14% zo 7600 ,-Sk čo je 1064,-Sk. (Alebo to plati iba pre cisto SZCO?)

Teraz som ostala stoho magorko :-) mozno somarina, ale napiste mi prosim, ci aj dalej platit len tych 966,- ci mi vyslo v RZZP za rok 2005? Ďakujem.
katkaj
20.02.07,12:05
MOja otázka znie: Ked SZCO (ktory je zaroven aj riadnym zamestnancom) v rocnom zuctovani ZP za rok 2005 vyslo platit preddavok 966,- Sk/mesacne (prvý krát za 7/2006 - 6/2007). Túto sumu platit až do 30.6.2007? ...... ostala som v pomykove, ked som si precitala vyssie uvedene,ze SZCO plati najmenej 14% zo 7600 ,-Sk čo je 1064,-Sk. (Alebo to plati iba pre cisto SZCO?)

Teraz som ostala stoho magorko :-) mozno somarina, ale napiste mi prosim, ci aj dalej platit len tych 966,- ci mi vyslo v RZZP za rok 2005? Ďakujem.

Ak je szčo zároveň aj zamestnanec tak minimálny odvod sa naňho nevzťahuje. Platí aj nadalej 966,- Sk
Velettka
20.02.07,12:06
katkaj ... fakt ti moc pekne dakujem myslela som si, ale normalne som ostala s toho zmetena ... asi som prepracovana uz :( si ma potesila :) DAKUJEM
Jozef Mihál
20.02.07,12:11
Tomu čo pochádza zo szp nie vždy možno veriť.
katkaj
20.02.07,12:13
Tomu čo pochádza zo szp nie vždy možno veriť.


Jožko ja mám pocit že sa nedá veriť už žiadnej poisťovni :rolleyes:
Jozef Mihál
20.02.07,12:16
Katka neporozumela si.
katkaj
20.02.07,12:17
Katka neporozumela si.

:eek::eek::eek: žeby som mala dlhé vedenie ? :D
katkaj
28.02.07,06:26
Som sa zase po nejakej dobe zabavila na našich zdravotných poisťovniach. Z RZZP za rok 2005 som mala preplatok ktorý mi slávnostne na moje urgovanie a sťažnosti zaslali 16.11.2006 na účet. Včera som obdržala list zo ZP že môj preplatok je nižší, že to zistili po kontrole u nich a že mám vrátiť na ich účet 910,- Sk.
Tak som si dnes ráno po telefóne "pokecala" s pracovníčkou ZP a výsledok je taký, že zle priradili jednu moju platbu lebo nevedeli že poistné platené 5.1.2006 je za december 2005.
Pokiaľ mám trvalý príkaz a každý mesiac poctivo platím v jednom termíne tak ich to mohlo napadnúť :confused:
Zase jeden zbytočne napísaný list a zbytočné vysvetľovanie :D
Magma
02.03.07,08:09
Ospravedlňujem sa ak som zle zaradila tento môj príspevok ale v januári boli príspevky tohto druhu:
Organizácia podala ročné zúčtovanie ZP, v priebehu novembra sme dostali platobný výmer, že sme zle spracovali ročné zúčtovanie a máme zaplatiť nedoplatok. Sčasti mali pravdu, mali sme tam chybu, ale nedoplatok bol menší než nám vyčíslili. Boli sme v časovej tiesni, nakoľko sme súrne potrebovali k verejnému obstaraniu doložiť potvrdenia zo ZP, že nemáme podlžnosti. Nemali sme inú možnosť, ZP-ňou vyčíslený nedoplatok sme uhradili, inak by nám nevystavili potvrdenie. (Aj keď pravidelne riadne platíme a nie malé čiastky!!) Teraz uvažujeme ako to vlastne napraviť. Spravíme dodatočné RZZP a listom vyžiadame naspäť rozdiel medzi riadnym RZZP+platobný výmer - dodatočné RZZP. A to všetko zašleme do nemenovanej VšZP? A nie je už neskoro na takúto nápravu? V zákone sme nenašli nič ohľadom termínu podania dodatočného RZZP...