janita
08.09.06,14:12
Prosim o radu -

v Chorvatsku som musela na sluzobnom aute menit olej. Vyfakturovali mi to samozrejme v kunach, platila som kreditnou kartou. V chorvatsku je DPH 22 percent. Moja otazka je - mame narok na odpocet DPH? A ak ano, kde si to mam narokovat? :confused:
alebo mi aspon poradte, kam sa mam obratit? Diky moc vopred. :)
Milan Benka
08.09.06,14:10
Prosim o radu -

v Chorvatsku som musela na sluzobnom aute menit olej. Vyfakturovali mi to samozrejme v kunach, platila som kreditnou kartou. V chorvatsku je DPH 22 percent. Moja otazka je - mame narok na odpocet DPH? A ak ano, kde si to mam narokovat? :confused:
alebo mi aspon poradte, kam sa mam obratit? Diky moc vopred. :)



Na slovensku nemáte nárok na odpočet DPH z tejto fa.
andrej_rv
08.09.06,16:44
Prosim o radu -

v Chorvatsku som musela na sluzobnom aute menit olej. Vyfakturovali mi to samozrejme v kunach, platila som kreditnou kartou. V chorvatsku je DPH 22 percent. Moja otazka je - mame narok na odpocet DPH? A ak ano, kde si to mam narokovat? :confused:
alebo mi aspon poradte, kam sa mam obratit? Diky moc vopred. :)
Podľa všetkého nemáš nárok na odpočet DPH nikde, aj keď v mnohých štátoch existuje § obdobný nášmu § 56 ZDPH o vrátení dane zahraničným osobám. Ak som dobre porozumel, chorvátsky zákon o DPH v časti XII čl. 21 ods. 3 uvádza, že nie je nárok na vrátenie DPH z naftových derivátov, teda aj motorového oleja. Zákon (v chorvátčine :D ) si môžeš preštudovať napr. tu: http://propisi.pu.mfin.hr/index_open.asp?idPropisa=949&jid=1&ime=Zakon%20o%20porezu%20na%20dodanu%20vrijednost
evina
08.09.06,17:12
Podľa všetkého nemáš nárok na odpočet DPH nikde, aj keď v mnohých štátoch existuje § obdobný nášmu § 56 ZDPH o vrátení dane zahraničným osobám. Ak som dobre porozumel, chorvátsky zákon o DPH v časti XII čl. 21 ods. 3 uvádza, že nie je nárok na vrátenie DPH z naftových derivátov, teda aj motorového oleja. Zákon (v chorvátčine :D ) si môžeš preštudovať napr. tu: http://propisi.pu.mfin.hr/index_open.asp?idPropisa=949&jid=1&ime=Zakon%20o%20porezu%20na%20dodanu%20vrijednost


(3) Kupac strani državljanin koji, u okviru osobnog putničkog prometa, iznosi dobra kupljena u tuzemstvu ima pravo tražiti povrat poreza na dodanu vrijednost za iznesena dobra ako je iznos svakog pojedinačnog računa viši od 500,00 kuna. To pravo na povrat ne vrijedi za naftne derivate. Zahtjev za povrat poreza strani državljanin mora podnijeti u roku od šest mjeseci od dana izdavanja računa.

3/ Kupujúci cudzí štátny príslušník, ktorý v rámci turistického ruchu vynáša /vyváža/ hm. statky kúpené v tuzemsku má právo požadovať vrátenie DPH za vynesené /vyvezené/ hmotné statky, ak je hodnota každého jednotlivého účtu viac ako 500 Kuna. Právo vrátenia neplatí na naftové deriváty. Požiadavku na vrátenie dane musú cudzinec predložiť v čase do 6 mesiacov od vydania účtu. :):)
andrej_rv
08.09.06,17:17
(3) Kupac strani državljanin koji, u okviru osobnog putničkog prometa, iznosi dobra kupljena u tuzemstvu ima pravo tražiti povrat poreza na dodanu vrijednost za iznesena dobra ako je iznos svakog pojedinačnog računa viši od 500,00 kuna. To pravo na povrat ne vrijedi za naftne derivate. Zahtjev za povrat poreza strani državljanin mora podnijeti u roku od šest mjeseci od dana izdavanja računa.

3/ Kupujúci cudzí štátny príslušník, ktorý v rámci turistického ruchu vynáša /vyváža/ hm. statky kúpené v tuzemsku má právo požadovať vrátenie DPH za vynesené /vyvezené/ hmotné statky, ak je hodnota každého jednotlivého účtu viac ako 500 Kuna. Právo vrátenia neplatí na naftové deriváty. Požiadavku na vrátenie dane musú cudzinec predložiť v čase do 6 mesiacov od vydania účtu. :):) :eek: Já zíráááám... Evina, Ty vieš tak dobre po chorvátsky ? :)
Ešte na doplnenie - ja som si nevšimol, že v texte príspevku je DPH zo služby - v tom prípade nie je vôbec nárok na vrátenie DPH ani v prípade, že by nešlo o naftové deriváty a bola by splnená aj druhá podmienka. Nejde totiž o vývoz tovaru...
evina
08.09.06,17:20
:eek: Já zíráááám... Evina, Ty vieš tak dobre po chorvátsky ? :)
Ešte na doplnenie - ja som si nevšimol, že v texte príspevku je DPH zo služby - v tom prípade nie je vôbec nárok na vrátenie DPH ani v prípade, že by nešlo o naftové deriváty a bola by splnená aj druhá podmienka. Nejde totiž o vývoz tovaru...

Inšpiroval si ma tým priloženým zákonom a neodolala som :):)
janita
28.09.06,15:31
Dakujem krasne za brilantne odpovede, pomohli.
Dala som si celu sumu do nakladov a hotovo. Co uz, ked si v nudzi, je ti aj chorvatsky, o DPHcku drahsi olej dobry... :) ale na dovolenku uz na sluzobnom aute nepojdem dalej ako do Ciernej nad Tisou, to si piste :D:D!!