Rybkary
14.03.20,20:50
Môže si muž SZČO vybaviť teraz Očr na staršieho kvôli uzavretej škôlke ak som doma s mladším na rodičovskej? A môže potom po 10 dňoch požiadať Očr na toho mladšieho ak škôlky neotvoria aby to mal platené?
buchač
14.03.20,20:24
Taká malá otázočka...koľkože to majú deti rokov ???

Podotázka znie...Nechceš náhodou, že po skončení OČR na deti si vybaví ešte ďalšiu - na teba ?
Rybkary
14.03.20,20:33
3r a 1r
Katy a R
14.03.20,20:35
rodič môže požiadať - výnimočne uznali 14 dní - pozri tu:
https://www.socpoist.sk/aktuality-socialna-poistovna-uzna-14-dnove-osetrovne/48411s68374c
- a pozri si stránku SP (KORONAVÍRUS) - tam sú všetky potrebné info - nájdeš formulár, aj ako treba postupovať , kam posielať ...
Katy a R
14.03.20,20:39
Ďuri - AK by bola potreba ošetrovania manželky - tak aj na ňu môže dostať ... ☺
Rybkary
14.03.20,20:49
Ďakujem, to som pozerala. Len stále neviem či to nevadí, keď som na rodičovskom
Katy a R
14.03.20,20:51
však na to dieťa, čo chodí do škôlky. to mladšie do škôlky asik nechodí - či?
Rybkary
14.03.20,20:54
Starší iba... Na mladšieho potom musí detská dr potvrdiť, že?
veronikasad
14.03.20,21:42
Mladší nemá karanténu, iba ak by bol chorý lekárka vystaví žiadosť o ošetrovné na druhé dieťa.

Otázka mimo tém - ty sama sa nedokážeš postarať o dve zdravé deti ?
Rybkary
15.03.20,06:49
Veronika nie ze nedokážem, len skôr mi išlo o to, aby sme všetci mali tu karantenu a nebehali medzi ľudí a zabránili šíriť nákazu
Dáša_
15.03.20,06:59
toto plne chápem, ja by som rozmýšlala rovnako. to len na okraj
Rybkary
15.03.20,07:23
Vďaka Dáša
veronikasad
15.03.20,07:44
Opatrenia budu trvať urcite viac ako 2 tyzdne. Kde pracuje tvoj muz? Ak patri do rizikovej skupiny, OK.... Keby takto rozmýšľali všetci, tak nebude mať kto robit v obchodoch, lekárňach, nemocniciach...
Rybkary
15.03.20,08:01
Veronika, on robí v závode. A myslím ze keby sa závod zavrie, svet sa nezruti a šíreniu zabráni. Viem ze to si môžu lekári a lekárnici tiež povedať ze budu doma. Lenže čím viac ľudí doma, tým menej sa ich dostane k tým lekárom a oni budu isto radi. Ale sú to dva pohľady a bolo by to na dlho toto riešiť...
buchač
15.03.20,08:14
Katy...ale toto ja predsa viem. Veď také niečo (ošetrovanie manželky) platilo už aj za tých sviniarov komunistov. ;)
Ale čítaj, čo písala Veronka...a presne na to som myslel, len som už nejak nechcel pokračovať.

" veronikasad (Včera 22:42)
Otázka mimo tém - ty sama sa nedokážeš postarať o dve zdravé deti ? "

...a vieš veľmi dobre, že ako ja také praktiky nazývam pravými slovami...:)
Dáša_
15.03.20,10:18
ale tu nejde o to, dostať zo systému čo najviac. tu ide o ochranu všetkých. Fakt kto môže, nech je doma
veronikasad
15.03.20,10:22
Daska, ale ona riesi platene osetrovne po 10. dni, a to doma zostat nemoze, musi s druhym dietatom k lekárovi . Na zdrave dieta narok nema...
veronikasad
15.03.20,10:31
Ziadost o osetrovne bez navstevy lekara, z titulu karanteny si moze uplatnit len na prvé dieta. Platenych je len 10 kal.dni, to isto vies. Ak by chcel aj na druhe, musi byt chore a ísť k nim k lekarovi, ktory vystavi ziadost na inom tlacive...
Katy a R
15.03.20,10:58
veronika - klikni na ten priložený link;) pri karanténe - zavretej škôlke - je možnosť platených 14tich dní.
buchač
15.03.20,11:16
Dáša_ (Dnes 11:18) ale tu nejde o to, dostať zo systému čo najviac. tu ide o ochranu všetkých. Fakt kto môže, nech je doma
===================
Ta fasa...
...a ten, čo nemôže, tak nech maká ?

Vezmi pracovníkov elektrárni a iných firiem, na ktorých závisia aj ostatní...lekári, predavačky, zásobovanie..........
Aj oni by asi najradšej sedeli doma, pokiaľ sa najhoršie obdobie nepominie.

P.S.:
Aj moja 1/2 teraz sedí doma a pritom by mala byť v robote....a kto vie, či sa otvorí prevádzka.
Lenže OČR jaksi neprichádza do úvahy, takže som zvedavý aká bude nasledujúca/ce výplata.
Dalo by sa síce požiadať o OČR ... a to na moju maličkosť...lajstro si vybavím na počkanie - to nie je žiaden problém. Lenže ja som ti na takéto (kuwa) výhovorky solídne poverčivý.
Rybkary
15.03.20,11:16
Ja deti zvládam úplne hravo aj sama. Len kvôli zamestnávateľovi aby bol muž krytý a nechodil medzi potencionálne chorých, riešim toto. Keby nenastala takáto situácia, není mi toto treba vôbec riešiť
veronikasad
15.03.20,11:41
Juraj, to lajstro by ti holo na dve veci, nie si nemocensky poisteny..
veronikasad
15.03.20,11:44
Katy, pozerala som uz vcera, druhe dieťa ma rok a chce platene osetrovne po 10. dni. Pozeram nazov témy, je SZCO a v komentari pise ze pracuje v zavode...
Katy a R
15.03.20,11:44
však o neho by sa láskyplne starala (ošetrovala) - manželka poistenie má;)
veronikasad
15.03.20,11:46
Bohuzial, platene osetrovne je 10 kal.dni, aj keby karantena trvala tri mesiace...
veronikasad
15.03.20,11:48
Jaaj, tak som to zle pochopila. Manželka by opatrovala jeho ...
Dáša_
15.03.20,12:18
že je niekto SZČO a pracuje vo fabrike sa u nás vôbec nebije. To je realita
veronikasad
15.03.20,12:32
Daska, pozri komentár z 09.01...zivnostnik je voči firme v uplne inom vztahu ako zamestnanec. Neviem ako je osetrene platenie zdravotneho poistenia po 10. dni, lebo tu zrejme ide nielen o davku osetrovne, ale aj platenie odvodov.
buchač
15.03.20,13:01
Katy a R (Dnes 12:44) však o neho by sa láskyplne starala (ošetrovala)...
===============
Komu česť, tomu česť...
Fakt sa musí uznať, že sa svojho času aj starala...akurát bola nezamestnaná a ja s troma zhubnými nádormi v tele.

Nedá sa povedať o každej...a to tvrdím z vlastného pozorovania, čo som videl na onkológii.
Normálne sme sa všetci traja na izbe čudovali, že čo dotyčná vystrájala s manželom...najradšej by bola, ak by exol. Maník jej splnil želanie.....o pár dní pošiel pá.
Katy a R
15.03.20,13:01
zrejme tak, ako doteraz - či už ide o szčo, alebo zamestnanca - zákon sa nemenil. ... aj doteraz mohlo byť OČRka aj rok, keď bolo treba. Rozdiel je len v tých 4 dňoch platenej dávky.