azbes
16.03.20,10:20
Dobry den, manzel prislie o pracu bol zaregistrovany na UPSVR po mesiaci si nasiel pracu na dohodu kedze hned 2.x dorucil na urad neskoro dohodu tak bol vyradeny z evidenicie. Bol to uz nahlasit aj na socialnej poistovni. Nemame vsak ziadne ine info (lebo on sa na uradoch nepyta!!) ja som sa docitala ze moze byt vyradeny az na 6 mesiacov s tym ze odvody do ZP a SP si musi platit sam. Ja som na materskej dovolenke nas prijem je 400 eur ak bude platit este sam odvody.....tak to bude absolutna bomba!
Chcem sa teda opytat ako si s touto situaciou poradit co mozme na uradoch spravit aby sme z toho vysli co najlepsie. Ja nechcem nijako system zneuzivat, ale zit zo 400 eur , platit byt, odvody sa neda. Tako ako?
Zaujima ma tiez ze ak by bol teraz co i len mesiac zamestnany ci opat by bol zaevidovany na urade a opat by mu bola priznana davka v nezamestnanosti
Tweety
16.03.20,09:24
Odvody do SP nie sú povinné, povinné je len zdravotné poistenie. Nezamestnaný si ich platí teda len do ZP. Nepíšeš, akú dohodu má, ale ak DoPČ, s pravidelným príjmom, tak tam sa z nej platia odvody aj do SP, ZP, zvlášť si už nemusí platiť nič.
veronikasad
16.03.20,09:26
Na dohodu pracuje kazdy pracovny den v tyzdni?
azbes
16.03.20,09:48
no to sa myslim ani nesmie ale je tam iba niekolko dni do roka co moze odpracovat
azbes
16.03.20,09:50
no to ano, ale ja neverim ze po aktualnej situacii na SVK tam este po korone robit bude :/
azbes
16.03.20,09:52
a este sa chcem opytat ako su vypocitavane tie odvody do ZP a ake nevyhody plynu z tohoj ked si nebude platit SP. A potom pol roku co si bude vyplacat ZP bude opat zaradeny do evidencie? a bude dostavat podporu?
Katy a R
16.03.20,09:53
pri evidencii na UPSVaR každý dostane aj info o svojich povinnostiach - takže ozaj výhovorky nepomôžeu, treba si svoje povinnosti splniť. Hlavne keď teda píšeš - že z toho príjmu je vám ťažko platiť ZP (asi 70 eur?). Do SP platiť nič nemusí.
https://www.upsvr.gov.sk/buxus/docs//SSZ/OISS/Poucenie_o_pravach_a_povinnostiach_obcana.rtf
samozrejme, teraz je neskoro plakať nad rozliatym mliekom (bod 24 - až po pol roku môže znova).
Riešenie je jednoduché - zamestnanie - či už riadny PP, alebo aspoň dohoda s pravidelným príjmom.
azbes
16.03.20,09:58
Mne je to uplne jasne ze to totalne ..... Ja sama som mu hovorila nech si na to dava pozor. Neda sa vsak podat daka ziadost aby bol vyradeny len na dobu 3 mesiacov ako ked je vyradenie na vlastnu ziadost? ale zaujima ma aj ci po uplynuti tohoto obdobia bude opat dostavat davku v nezamestnanosti? Moj nazor je ze po korona viruse bude ekonomicka situacia tak zla ze zamestnat sa bude velmi tazko
Katy a R
16.03.20,10:01
zákon platí pre každého ... vyhovárať na vírus ti nepomôže - buď si robotu nájde, alebo bude platiť
minimálne toho pol roka ZP. aj krátkodobá brigáda trošku pomôže (súbeh, sám by neplatil aspoň niektoré dni )
azbes
16.03.20,10:10
trosku ma uraza ked si myslite ze sa vyhovaram, ja alebo on. NIe sme ziadne socialne pripady. Odkedy som skoncila vysoku skolu tak pracujem mimo MD a tak isto manzel po skonceni skoly bol nezamestnany iba pol roka. Urcite nezneuzivame stat. Tym nechcem povedat, ze teraz neurobil chybu len sa informujem aky je dalsi postup a ci potom zaradeny na urad bude. a to ze spominam koronu nie je vyhovorka ale realita, ale ok tvoj nazor Vam nik neberie.
Tweety
16.03.20,10:17
AK bude bez práce ešte je možnosť požiadať o dávku v hmotnej núdzi .
Tweety
16.03.20,10:35
[Zaujima ma tiez ze ak by bol teraz co i len mesiac zamestnany ci opat by bol zaevidovany na urade a opat by mu bola priznana davka v nezamestnanosti
Naposledy upravil azbes : Dnes at 11:26
nie, až po 6 mes., ak mal dávku už priznanú, može ju dočerpať
Katy a R
16.03.20,10:59
Píšem snáď o nejakom zneužívaní? Neviem ako by ti pomohlo, keby som ťa teraz poľutovala? a pridala sa s hľadaním výhovoriek napr na koronavírus ? - nijako! Skonštatujem znovu fakty, alebo si nájde prácu, alebo si bude platiť ZP sám. v tomto prípade dávka v hmotnej núdzi ťažko prichádza do úvahy ... môžeš si pohľadať..
po doplnení - ten priložený link si treba otvoriť a pozrieť - tam máš všetko (každý, kto sa eviduje to tiež dostane) .. a nemusíme zbytočne špiritizovať ☺
azbes
16.03.20,11:28
mne nejde ani o polutovanie ale o odpovede na otazky a teda ci bude potom opat zaradeny a ci mu bude dalej vyplacana podpora alebo ze ci ked by ho teraz aspon na jeden mesiac zamestnali bude opat evidovany na upsvr to je jedine co chcem vediet nie to ci zakon plati pre kazdeho.....ale aky je ten zakon
Tweety
16.03.20,11:35
ja som ti napr. už zodpovedala aj to, či bude zaevidovaný... Tu si môžeš poštudovať: https://www.upsvr.gov.sk/obcan/zmena-v-evidencii-uoz-od-25.5.2018-novela-zakona-o-sluzbach-zamestnanosti/evidencia-uoz.html?page_id=701266
ivka70
16.03.20,11:42
Este sa mozete vymenit, moze ist on na RD a ty do prace. Ak sa on bude starat o dieta, ZP za neho bude platit stat.
ivka70
16.03.20,12:35
Ked si nebude platit SP, nepocita sa mu ten cas do dochodku, k naroku na nemocenske ci podporu v nezamestnanost.
ak sa po pol roku opat zaeviduje na UP a bude splnat podmienky naroku na podporu, bude mu dovyplacana ta, na ktoru mal narok teraz. Ak teda mal.
veronikasad
16.03.20,13:56
Ak si pocas vyradenia z evidencie najde prácu na dohodu, hoci aj s nizkou odmenou a vykon prace bude každý den, nemusi doplatit ako samoplatitel do minimalneho vymeriavacieho zakladu
azbes
16.03.20,14:50
dakujem
azbes
16.03.20,14:52
dakujem za link
azbes
16.03.20,14:54
doteraz narok mal, tak asi aj mat bude. dakujem krasne
veronikasad
16.03.20,15:18
Ak splna podmienku 270 kal.dni nem.poistenia v poslednyvh dboch rokoch, môže poziadat o dávku materské