zuzumojko
16.03.20,12:11
Moj muz sa vratil z nemecka. Sef mi nariadil ostat 14 dni doma, kvoli prevencii. Co mam povinne aj tak.
Ako to riesit so mzdou? Citam, ze ak mi sef neprideli pracu, mam narok na mzdu. Ako je to pri home office?
Sef chce, aby som cerpala ocr alebo pn. Ale nie som chora a s detmi tiez ma kto byt. Nemam narok na mzdu resp. nahradu mzdy v sume priemerneho zarobku ked mam zaujem pracovat?

Alebo mi len jednoducho ospravedlni nepritomnost v praci v dosledku katanteny a za to nemam ziadnu nahradu mzdy.
Viem,ze on bude chciet pre seba najlepsie. Ale moja rodina pride o 2 platy.
ivka70
16.03.20,11:19
Sef ma pravdu, treba si vybavit v SP karantenu alebo OCR na deti, ktore su tiez v karantene. Mas to nahlasit svojmu obvodnemu lekarovi, dovod aj termin, odkedy ste v katantene.
Nemas narok na mzdu, ak zamestnavatel nevyhlasil volno pre vsetkych, lebo zavrel firmu. Tvoja karantena kvoli manzelovi nie je prekazka v praci na strane zamestnavatela.
Ak ti zamestnavatel neda pracu na doma, nemas narok na mzdu, lebo nepracujes.
Este si mozes zobrat dovolenku, nahradne volno - na com sa dohodnes so sefom.
zuzumojko
16.03.20,13:36
My nemame povinnu karantenu. Partner prisiel pred 7h dna 13.3.2020. Vtedy este nebola vyhlasena povinna karantena. Mam pravdu? Sef mi povedal, ze mam ostat doma.

A co tento odstavec?
Nepridelenie práce zamestnancovi*– prekážka v práci na strane zamestnávateľa – v osobitnom prípade, ako je zabránenie šírenie COVID-19, nemusí zamestnávateľ rizikovým zamestnancom umožniť výkon práce na pracovisku s cieľom prevencie. V tomto prípade patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku (§ 142 ods. 3 Zákonníka práce). Ide teda o prípad, ak zamestnanec mal naplánované zmeny a zamestnávateľ mu oznámi, že mu prácu nepridelí. Zákonník práce neobsahuje časové obmedzenie trvania tejto prekážky v práci, a teda je na rozhodnutí zamestnávateľa, v ako rozsahu toto opatrenie v tomto prípade použije.
ivka70
16.03.20,14:11
Tvoj zamestnavatel by ti prideloval pracu, keby si mohla prist do prace. Ty ale nemozes.
Mohli ste predsa muza izolovat mimo domacnosti, potom by sa teba a deti karantena netykala.
https://www.porada.sk/t321295-zamestnanci-pocas-karanteny-v-suvislosti-s-koronavirusom.html
A keby aj, posledna veta je: je na rozhodnutí zamestnávateľa, v ako rozsahu toto opatrenie v tomto prípade použije.
kopretinka
16.03.20,15:55
Očr na deti?
zuzumojko
16.03.20,16:00
Ano, tym ze nechodia do skoly. Ale ja do prace chodit mozem. Opravujem - nejde o povinnu karantenu. Partner prisiel skor ako bola vyhlasena. V ramci svojej ochrany (sefovej) nemam prist do prace.
Katy a R
16.03.20,16:05
daj si vypísať PNku a nešpekuluj. (kým ju ešte platia .. ;)) Tebe by sa páčilo, keby to bolo opačne?? nevieš ešte, čo bude ...
A do budúcna sa môžeš dohodnúť so šéfom - či by práca z domu nebola vhodná ... ?
doplnenie:
k PNke, resp OČRke sú všetky info (aj aktualizujú) na stránke SP
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjW7JfL25_oAhWRjqQKHdM7DfsQFjAAegQIBxAC&url=https%3A%2F%2Fwww.socpoist.sk%2F&usg=AOvVaw1EcKd2l_nGk4FYAoUECo6b
kopretinka
16.03.20,16:10
Ale veď karanténa nie je vyhlásená až od 13teho.
misoft
16.03.20,16:21
Moment! Odkiaľ že prišiel? Z Nemecka? Treba zistiť KEDY a ČI v Nemecku bola vyhlásená karanténa, keďže (ako som porozumel) on pracuje v Nemecku.
Mimoriadny stav na Slovensku platí pre slovenských občanov, pracujúcich na Slovensku a cezhraničných, pracujúcich na Slovensku. Ak bol vyhlásený podobný stav v Nemecku, platí pre nemeckých občanov a cezhraničných, pracujúcich v Nemecku.
misoft
16.03.20,16:22
U nás nie! Ale v Nemecku? Há? On pracoval v Nemecku. Lebo oni začali v tomto smere opatrenia robiť už 13-ho.
zuzumojko
16.03.20,16:33
Ano, povedal,ze mozem robit aj z domu. A poberat ocr. To je v poriadku?
Tweety
16.03.20,16:47
Tak potom? Urobte dohodu a môžeš pracovať. Potom nie je potrebné OČR.
zuzumojko
16.03.20,17:01
No, pro upresneni. V DE nebylo do 14.3. Vyhlaseno nic. Vratil jsem se 12.3. Kdy na SVK jeste take vyhlasena karantena nebyla krome asi 4 staty (cina, korea,taliansko a iran). Takze jsem se vratil jako obycejny clovek a dobrovolne jsem nastoupil na "dobrovolnou karantenu".....povinna zacala byt az vyhlasenim pellegrinyho 13.3. O 7:00.....
zuzumojko
16.03.20,17:03
Karantena byla pred 13.3. 7:00 pouze pro taliansko,koreu,cinu a iran......
Katy a R
16.03.20,17:10
máš ústretového šéfa - tak sa dohodni. A úplne zbytočne tu píšeš o dátumoch, kedy čo kto vyhlásil! Ja by som takúto kolegyňu poslala ... nielen do karantény!
A keď nikto nebude robiť - len brať mzdu za to, že vôbec nič nerobia - tak ako dlho to tí zamestnávatelia vydržia?
veronikasad
16.03.20,17:20
máš deti ? ak ano, doplň vek
jslancik
16.03.20,17:25
veru tak, ľudia sú naroční. a mihál to ešte podčiarkol. len akosi zabúdajú na to, že zamestnávateľom peniaze z neba nepadajú. a teraz prichádzajú o veľké peniaze na vstupoch, a zamestnanci ich chcú vycucať aj na výstupoch. mnohé firmy to položí.
Mtias Sentivan
16.03.20,17:55
Pisala ze by chcela pracovat a nie ze nechce.......cize popremyslaj nad poslanim do .......karanteny......nebolo to od teba fer....
lubko6394
16.03.20,17:58
Všetko ktosi musí zaplatiť. Otázka je či na to bude mať. Z-c si myslí že to zaplatí z-ľ a poisťovňa. Ak z-ľ nebude fakturovať tak prvé čo odpíše budú tie Dankove 13 a 14.platy a bude rád ak vydrží nedostatok financií v čase. Do poisťovne viac ako obvykle peňazí nenatečie a ak sa radikálne zvýšia náklady tak bude problém s dofinancovaním. Ak ten prúser bude trvať mesiac tak škoda bude 1/12 HDP a to určite štát nezafinancuje - je to príliš veľké číslo, možno aj celoročný rozpočet. Veľa firiem to položí a kopa ľudí bude bez práce. Ružovo to rozhodne nevidím. A o platy príde veľa ľudí.
buchač
16.03.20,18:05
jslancik (Dnes 19:25) veru tak, ľudia sú naroční. a mihál to ešte podčiarkol.
=================
Mihala nespomínaj...lebo ti niekto vymaže komentár, ako to urobil mne. Ten je tu ešte stále nedotknuteľný. ;)

Vymazaný text bol vo význame, že som sa čudoval nad tým, že v tejto dobe je niekto schopný zneužiť situáciu.


P.S.:
...a môžete vymazať aj tento komentár.
Katy a R
16.03.20,18:16
Mtias - Na pracovisku nemá čo robiť! Šéf s tým nesúhlasí (ja by som ju tiež nepustila medzi ostaných zamestnancov. ) ... AK sa dohodne so šéfom - a sú k tomu podmienky - môže pracovať z domu - to tu už má dávno napísané! V zadaní sa pýta na NÁHRADU MZDY VO VÝŠKE PRIEMERNÉHO ZÁROBKU - či zle som prečítala?
Mtias Sentivan
16.03.20,18:37
Katy a r: Zle si precitala a zle si reagovala....v robote byt moze, nema povinnu karantenu......len sef nechce....neda home office. To jedine co si napisala dobre je dohoda so sefom, ale na to sa nepytala.....a pokial nevies presne co sa pyta tak nekomentuj.....
veronikasad
16.03.20,18:40
Prečítaj si prvý komentár pod týmto príspevkom - Môže robiť z domu (ale platiť jej zrejme nechce, má si vybaviť OČR (
kopretinka
16.03.20,19:01
Ale to si predtým nepisala,že ti povolil pracovať z domu.
Ak budeš pracovať,tak ťa musi normálne platiť,žiadna náhrada ani očr.