rado987
16.03.20,15:52
Dobrý deň,
som popletený z rôznych informácií na internete a v zákonoch, preto by som Vás poprosil o vyjadrenie aké je správne riešenie. Nie som platiteľom DPH, vediem evidenciu vo forme paušálnych výdavkov, nemám povinnosť viesť tržby cez ERP.
Zákazníkovi som vystalil PPD za poskytnutie služby v hodnote 130,- €, zaevidoval som ho ako príjem bez pohľadávky/faktúry. Podľa §72 zákona o DPH nie som povinný vystaviť faktúru ale podľa §74 ods 3 o zjednodušenej faktúre doklad nesmie presiahnuť 100 eur. Mám sa riadiť zákonom o DPH keď nie som platiteľ DPH? Rozmýšľal som nechať PPD ako samostatný doklad podľa ktorého som prijal platbu, ale na druhej strane tu je princíp preukázateľnosti účtovníctva, kde by som mal mať príjem podložený iným dokladom - vznik pohľadávky. Vystavil by som faktúru, ale už by chronologické číslovanie faktúr bolo porušené.
Vedeli by ste čo s tým urobiť? Ďakujem.
marjankaj
16.03.20,16:22
Keď nie si povinný vystaviť faktúru, tak ju ani nevystavuj. Ani zjednodušenú faktúru. Asi si neprečítal, čo je faktúra podľa zákona o dph. A čo musí obsahovať. Hlavne podľa §74/1a
veronikasad
16.03.20,16:41
Janko, nie je platitel DPH
marjankaj
16.03.20,17:09
Ja viem. Ale keď už čítal ten zákon o dph, tak nech číta aj to, čo sa ho týka. Keď nemá IČDPH, tak faktúru nevystaví. Aj keby chcel.
rado987
18.03.20,12:02
Ďakujem, aj takáto odpoveď pomohla.
marjankaj
18.03.20,15:03
šak to si sa pýtal, či?