Juraj Tlach
18.03.20,07:38
Mám problém s inštaláciou grafickej karty. Po inštalácii sa zmení kódovanie znakov, alebo len niektorých. Zmenené ř, č...napr.š, ale ostatné sedí. Win311 workgroupCZ. Vedel by mi niekto povedať čím to je a dá sa to spraviť? autoexec a config je nastavený na 852, po prejdení do dosu všetko funguje, len win zle číta..
ivka70
18.03.20,06:54
mas spravny ovladac k tomu systemu? ja by som hladala ovladac karty vyslovene k nemu ....
marjankaj
18.03.20,09:13
A klávesnicu máš ako nadefinovanú?
Juraj Tlach
18.03.20,11:39
karta s3trio64 ovládač rovnaký. skúsil som vymeniť grafickú za tgui9440a ovladač na to funguje správne, ale nemá také rozlíšenie, ako phonix..teda dalej ako 800x..som sa nedostal. phonix funguje až na 1024x768, ale po nainštalovaní je z windowsu hlavolam, miestami lúštenie textu ako v menu tak aj pri písaní. inak funguje ako má. ak mi nefungoval ovládač, windows som ani nespustil.
ivka70
18.03.20,11:41
ale ten ovladac musi byt k tomu windowsu, ta karta moze mat rozne ovladace pre rozne systemy a zohnat ovladac pre win311 nemusi byt az take jednoduche ... mas spravny ovladac a instalujes ho vo Windowse?
Juraj Tlach
18.03.20,11:41
myslíš v configu? to mi robí len vo windowse. ak odídem do dosu, všetko funguje v poriadku. vo windowse tak isto, kým nenainštalujem ovladač graf.karty. ak to vrátim nazad, tak je to zase vporiadku...
Juraj Tlach
18.03.20,12:17
Áno inštalujem ho priamo z windowsu. Ale na výber je toho viac... Mal by som vyskúšať všetky? Sú tam nejaké údaje, ktorým moc nerozumiem.. Ovládač mi windows normálne nainštaluje, len akoby nepoznal diakritiku.
ivka70
18.03.20,12:27
Urcite musis najst ten ovladac, ktory je napasovany presne tvojej verzii operacneho systemu. Inak nemusi ovladac fungovat korektne.
Juraj Tlach
18.03.20,12:31
myslíš, že nesedí poloha?ako pre central europe a je určený pre iný trh? pravda je, že som ho stiahol z netu, no neviem o tom, že by rovnakých bolo viac pre každú krajinu.. Originál bohužiaľ už nemám.
Juraj Tlach
18.03.20,15:43
Musím povedať, že si mala pravdu, tých ovládačov na jeden konkrétny systém je neúrekom. Netušil som, že win311 a win311 sú dva,..ale podarilo sa mi asi na tretíkrát vyskúšať ten správny a všetko už v pohode funguje. Vďaka. problém vyriešený
Juraj Tlach
26.03.20,21:05
No ešte dodávam(mám ešte jednu mach64gx), že som po pár testovaniach zistil, že inštalácia karty prepíše bitmapové súbory operačného systému sant serif a serif a potom ich vykresľovanie v rozlíšení nefunguje. V mojom prípade som zmenil grafický ovládač za pôvodný od orig.inštalačky win, ale vo vysokom rozlíšemí. Síce nefunguje, ale umožnilo mi to natiahnuť spomínané súbory do systému. zazálohoval som ich a po inštalácii ovládačov z originálneho cd grafickej karty, som ich vrátil nazad, a všetko funguje správne.:)
PotPalo
27.03.20,09:18
Robí to samotný ovládač grafiky. Pri inštalácií si nakopíruje svoje fonty, ktoré ale diakritiku nemajú. Dá sa to vyriešiť tak, že pozriem aké fonty ovládač inštaluje (ttf, fon a fot), a prepíšem ich našimi, ktoré diakritiku majú (nájdem ich pod windows alebo windows\system, a ak nie, tak na inštalačných disketách). Názvy sú rovnaké. Najjednoduchšie je ich nahradiť priamo v inštalačke grafiky, potom sa nainštalujú rovno naše fonty a netreba ich prepisovať.

A pozor, niektoré mršky ovládače neviem načo prepíšu aj súbory rle a lgo, čo je logo windowsu po spustení. Takže tieto súbory v inštalačke treba tiež nahradiť za "naše".

Ďalšia možnosť je upraviť inf súbor inštalačky, zmazať v ňom inštaláciu fontov a loga, nechať iba samotný ovládač. Fungovať bude aj bez toho, veď to už v systéme je.

Kódová stránka 852 slúži aby si mal v DOSe naše znaky, pre Windows nieje potrebná. Jedine pre správne zobrazenie celoobrazovkových dosovských hlásení (modrá obrazovka, Ctrl-Alt-Del, príkazový riadok) sa zíde, ale dá sa to vydržať aj bez nej.

P.S. si na nesprávnom fóre.
P.S.2 pozerám že sa to vyriešilo samo v komentároch.
Juraj Tlach
29.03.20,01:02
prišiel som na všetko, bohužiaľ sám.. až na to vysvetlenie 852.vo win95 a 98 rovnaký ovládač je ale v poriadku a netreba nič prepisovať. vravíš, že vo windowse nie je potrebná, napriek tomu 852 windows zavázda dokonca s upozornením, že bude zavedená namiesto anglickej 421 myslím...dokonca ešte aj vo win98 je, žeby len kôli modrej obrazovke a cmd? ..ale vďaka. som o niečo múdrejší
PotPalo
29.03.20,12:02
Aké bohužiaľ? Našťastie! Vlastná šikovnosť je vždy lepšia. V príkazovom riadku vo 3.11 je to pekne vidieť, keď vynecháš 852 (je to niekoľko riadkov v config.sys), ako to píše. Namiesto našich znakov blbosti. A ono to zavádza toho viac, napríklad aj klávesnicu, aby bola SK klávesnica v DOSe. Prepína sa príkazom KEYB US alebo KEYB SL. Win 95 aj 98 ešte bežia pod DOSom, aj keď sa to nezdá. Samozrejme v samotnom Windows to má vlastné nastavenia. Rovnako je to aj s myšou pod DOS a 3.11, v každom máš vlastný ovládač.
Juraj Tlach
29.03.20,14:31
O šikovnosť vôbec nejde.."bohužiaľ" preto, pretože ak by som to niekde našiel na internete, alebo mal pri sebe niekoho, kto by mi to takto vysvetlil, ušetril by mi hodiny inštalovania, skúšania, nastavovania a pod. Ľudstvo by už bolo dávno ďaleko, keby sa nemuselo vracať neustále na začiatok..
V 95 aj osmičke som nič robiť nemusel, všetko po inštalácii fungovalo, iba tá 3.11 blbla. Dos zase má iné ovládače karty.Klávesnicu som časom z dosu vypustil. Ak sa niečo nastavuje, príkazový riadok aj tak nepozná diakritiku a m602-ka má všetko v sebe a rozlišuje prostredie, kde píšem automaticky. Keď to nabootujem do 95 či 8-čky, tie majú ako vravíš svoje nastavenia. akurát sa ťažšie ovládače hľadajú, každá distribúcia má svoje konkrétne, ale to problém nie je. Win98 bol posledný na dose 16/32. od winNT bol zavádzač ntldr po xp 32 a od visty bol nahradený bootmanagerom 32/64bitové os.