Marry
08.09.06,17:56
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Otváram bagetáreň umiestnenú na tržnici a chcela som sa spýtať ako sa posiela žiadosť na hygienu a povolenie otvorenia. Živnosť už mám a vraj treba poslať na hygienu žiadosť o otvorenie prevádzky. Je na to nejaké tlačivo alebo môžem napísať vlastnú žiadosť? Musia prísť pred otvorením alebo môžem otvoriť aj bez nich? A ešte som sa chcela opýtať, živnosť mám od 11.08.2006 a potom som bola v nemocnici a nemobilná, takže som nemohla ísť na zdravotné a sociálne prihlásiť sa. Môžem mať za to nejaké sankcie? Školu som ukončila 06.06.2006. Čakala som na výsledky z VŠ,takže som vlastne bola do konca augusta študentkou, alebo nie keď už som mala otvorenú živnosť? Možno sú moje otázky jednoduché, ale nemám s tým žiadne skúsenosti. Vopred ďakujem za odpoveď.
ormika
08.09.06,16:01
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Otváram bagetáreň umiestnenú na tržnici a chcela som sa spýtať ako sa posiela žiadosť na hygienu a povolenie otvorenia. Živnosť už mám a vraj treba poslať na hygienu žiadosť o otvorenie prevádzky. Je na to nejaké tlačivo alebo môžem napísať vlastnú žiadosť? Musia prísť pred otvorením alebo môžem otvoriť aj bez nich? A ešte som sa chcela opýtať, živnosť mám od 11.08.2006 a potom som bola v nemocnici a nemobilná, takže som nemohla ísť na zdravotné a sociálne prihlásiť sa. Môžem mať za to nejaké sankcie? Školu som ukončila 06.06.2006. Čakala som na výsledky z VŠ,takže som vlastne bola do konca augusta študentkou, alebo nie keď už som mala otvorenú živnosť? Možno sú moje otázky jednoduché, ale nemám s tým žiadne skúsenosti. Vopred ďakujem za odpoveď.
AHoj Marry, no žiadosť sa posiela normálne poštou...:) ale teraz vážne....choď na hygienu, a tam ti dajú potrebné tlačivá, ktoré si v kľude vypíšeš a potom ich môžeš zaniesť alebo hoci aj poslať poštou. Musíš si vypracovať prevádzkový poriadok, tu na porade je ich niekoľko, len si ich treba upraviť na svoje podmienky. A okrem toho by ti takú schému mali dať aj na hygiene. Na otváraciu dobu sa dáva oznámenie, resp. žiadosť na obecný alebo mestský úrad. Bez hygieny by si otvárať nemala, môžeš tam mať veľa nedostatkov a prevádzku by ti asi aj tak zatvorili.
abel
08.09.06,16:26
Na sociálne sa zatiaľ prihlasovať nemusíš, len ak by si chcela dobrovoľne a dátum si určíš sama (nie však spätne). Do zdravotnej zájdi čo najskôr, zatiaľ som nepočula, že by niekomu dali sankcie. Predpokladám, že na daňovom úrade si sa zaregistrovala - pridelené DIČ potrebuješ aj k ERP, ktorú musíš používať. O začatí podnikania je tu toho veľmi veľa, keď tu trochu budeš hľadať, nájdeš odpovede na všetky otázky. A ak nie, tak sa pýtaj.
http://www.porada.sk/t31293-poradte-mi--.html
lenkak
08.09.06,18:04
daj si do vyhľadávača názov HACCP, budeš to totiž potrebovať, nejaký som sem aj ja pridala. A budeš potrebovať ešte Osvedčenie na vykonávania epid. závažných činnosti.
Marry
08.09.06,20:06
Ďakujem za odpovede. Takže na sociálne môžem ísť v klude až keď to rozbehnem? A čo odvody? Keď už mám živnosť tak by som ich už za minulý mesiac mala zaplatiť aj keď ešte nepodnikám. Alebo nie? Na daňovom som už zaregistrovaná. Tam som išla hneď po ohlásení živnosti. Čo je vlastne to ERP?

Na mestský úrad kvôli tým otváračkám môžem ísť aj osobne a dohodnúť to tam na mieste, nie? Bola som tam osobne aj kvôli predĺženiu otváračiek keď som potrebovala.

Mohli by ste mi poradiť ešte aj kde by som našla to Osvedčenie na vykonávania ep. záv. ochorení? Alebo mi to dajú tiež na hygiene?
lenkak
09.09.06,08:07
SP - prváý rok môžeš platiť dobrovoľne, popozeraj archív nájdeš toho veľa.
ERP = elektronická registračná pokladnica. Slúži na vydanie účtenky, to čo predáš.
MU - záleží od Teba.
Osvedčenie - musíš spraviť test na hygiene. Tam Ti povedia viacej.
ODPORÚČAM TI POPOZERAŤ ARCHÍV, UŽ SOM TU STRAŠNE VEĽA PRISPIEVALA OKOLO HYGIENY.
Johanka
09.09.06,08:11
Ďakujem za odpovede. Takže na sociálne môžem ísť v klude až keď to rozbehnem? A čo odvody? Keď už mám živnosť tak by som ich už za minulý mesiac mala zaplatiť aj keď ešte nepodnikám. Alebo nie? Na daňovom som už zaregistrovaná. Tam som išla hneď po ohlásení živnosti. Čo je vlastne to ERP?

Na mestský úrad kvôli tým otváračkám môžem ísť aj osobne a dohodnúť to tam na mieste, nie? Bola som tam osobne aj kvôli predĺženiu otváračiek keď som potrebovala.

Mohli by ste mi poradiť ešte aj kde by som našla to Osvedčenie na vykonávania ep. záv. ochorení? Alebo mi to dajú tiež na hygiene?
Prečítaj si http://www.porada.sk/t24670-zaciatok-podnikania-krok-za-krokom.html?highlight=krok+krokom
Marry
10.09.06,15:48
Takže stačí ísť len na zdravotné a odvody platiť nemusím? A keď mám živnosť od 11.08.2006, platiť ich začnem budúci rok po podaní daňového priznania.

Chcela som sa opýtať aj či sa mi oplatí byť platcom DPH alebo nie. Viem že to nie je povinné, ale môžem sa prihlásiť. Nebudem predávať žiadny alkohol ani cigarety, len jedlo a nápoje, takže okrem dani z príjmu FO nebudem platiť už žiadne dane?

A ešte jedna otázka, nebudem tam pracovať ja ale moja mama ktorá je na invalidnom dôchodku. Potrebuje na to nejakú zmluvu alebo dohodu? Viem že donedávna bolo zakázané aj len vypomáhanie rodinných príslušniíkov, ale už to vraj neplatí, takže nepotrebuje nič. Je to pravda?
mopsel
23.09.06,06:26
svoju mamu možeš zamestnať a keď ju budeš nahlasovať ako zamestnanca tak ak je ztp tak maš aj lahšie odvody. Nahlásiť sa na dph? S tým by som poočkala a uvydíš ako to pojde prihlas sa ked prekročíš llimit a ten mas
1 250 000sk za 12 mesiacov alebo skor.