VladoG
19.03.20,11:22
1.Vlani sme dostali LV v našej osade. Chcem si postaviť chatku ale v rámci osadového poriadku, ktorý má byť schválený na členskej schôdzi mám postaviť typ, ktorý bol "predpísaný" pred 30 rokmi pri zakladaní osady. Musím tak urobiť, alebo na vlastnom pozemku môžem postaviť naprojektovaný typ chatky.
2. Môže výbor vstúpiť na môj pozemok v rámci hodnotenia záhradky, kontroly aké stromy pestujem?
misoft
19.03.20,10:40
Dostali ste LV - dostal si TY svoj LV na TVOJ diel? Nie je to náhodou v podielovom vlastníctve?
Máte spísané pravidlá a poriadok? Idete schvaľovať? A čo tak pripomienky?
Členská schôdza je predsa na to, aby sa k uvedenému mohli vyjadriť všetci.
Pokiaľ sú pozemky v podielovom vlastníctve - každý jeden cm pôdy patrí tebe a aj ostatným - nie je to vyslovene len TVOJE! Takže - ak v podielovom vlastníctve - tak výbor (predpoklad, tiež spoluvlastníci) vstupujú aj na SVOJE!

Keby ten tvoj fliačik zeme bol VYSLOVENE a ÚRADNE tvoj - vtedy by vstupovali neoprávnene, ale takto?
VladoG
19.03.20,11:02
áno pozemok je na mojom LV, podielové vlastníctvo je len na spoločné priestory - prístupová cesta.
misoft
19.03.20,11:06
Ak je to tak - tak ti nemajú čo diktovať druh chatky, nemajú čo kontrolovať, čo pestuješ - jednoducho ich vyprac z pozemku s poznámkou, že to považuješ za neoprávnený vstup na cudzí pozemok.
marjankaj
19.03.20,11:18
ani marišku?:---
buchač
19.03.20,11:43
1. Áno, môžeš...rozpisovať sa mi nechce.

2. Vstúpiť môžu jedine s tvojim povolením...
Si ma poriadne rozosmial...presnejšie ten výbor....že kontrola pestovaných stromov, dokonca hodnotenie....dávno som nepočul o niečom takom.
Ale na druhej strane neovplyvníš. Ak je vidno cez plot do záhrady, tak sa môže výbor realizovať aj takýmto spôsobom.
...a budeš sa potom s nimi naťahovať ?

Pošli rovno za horúca do teplého Ludolfovho čísla a budeš mať pokoj.
Dáš aj okres lokality, kde sú takí "členovia" výboru ?
Mária27
25.03.20,20:45
Záhradkárske osady vznikali v období. keď sa nemohla pôda získať do vlastníctva ako teraz, Parcely sa prideľovali, prenajímali, najviac 4 áre, neboli ohradené. Ani vtedy sa však nepredpisovali typy chát, Spoločne sa starali o cesty, vodu, odpad, boli aj tie členské schôdze a výbory.

Dnes, po viacerých súdnych rozhodnutiach aj v ESĽP sa pozemky prevádzajú do vlastníctva a vzťahy sa upravujú na susedské. Niektoré záležitosti budete riešiť spoločne aj naďalej, rozhodne však nie typ chatky a stromov. V záujme dobrých vzťahov to takto treba na stretnutí vysvetliť.

Nakoniec, idete tam relaxovať, nie sa hádať.
misoft
25.03.20,22:37
Ani marišku :D. Ale to by sa potom s nim inak rozprávali iní ľudkovia - ale záhradkári by to neboli ;)
VladoG
30.03.20,13:42
Zvolen